تاریخ درج خبر : 1394/06/25
کد خبر : ۵۱۷۵۶۵
+ تغییر اندازه نوشته -
سیامک بهروزی

همایش‌هایی که به توسعه استان کمک نمی‌کنند

سایت استان: سیامک بهروزی

چند سالی است در کهگیلویه و بویراحمد هر کسی همایشی برگزار می کند و وجه مشترک و عنوان اکثر این همایش ها چیزی نیست جزء موضوع توسعه استان.
نگارنده با نفس برگزاری همایش و سمینار مخالف نیستم و بر عکس معتقدم برای هر توسعه ای فعالیت فرهنگی اعم از همایش،سخنرانی ،مقاله نویسی و … یک ضرورت است و همایش و سمینارها می توانند ضمن ارایه راهکار برای توسعه ،زمینه ی جا انداختن و اصطلاحا بستر سازی برای نهادینه کردن موضوع توسعه و مسائل مربوط به آنرا انجام دهند.

IMG_7077
البته تاکنون همایش ها و علی الخصوص همایش های اصطلاحا توسعه در استان خروجی محسوسی در استان نداشته اند .
این همایش ها تنها فرصتی بوده اند برای گسترش فضای ارتباطات دوستی و محفلی و فراهم نمودن تریبون برای عرض اندام برخی چهره ها.
کسانی که در دهدشت زندگی می کنند و این قبیل رفتارها را از نزدیک دنبال می کنند نیک می دانند که همایش های مربوط به توسعه در سالیان گذشته هیچ دست آوردی برای کهگیلویه نداشته است.
مدام بنر همایش در چهار راه های دهدشت نصب می شود و نام سخنران هایی دیده می شود که هیچ تخصص و تبحری در حوزه توسعه ندارند و صرفا از لحاظ اداری ،مدیریتی و اقتصادی پیشرفت هایی داشته اند .
در مقابل نیز سخنرانان که متمولین سیاسی و اقتصادی بودند بعضا به بهترین شکل ارج گذاری را به جا آوردند و با سپردن جایگاه و اعطای رانت به متولیان همایش از شرمندگی آنها در آمدند .
همین بده و بستان ها سبب شد همیشه اصل موضوع به حاشیه رانده شود و نه تنها خبری از توسعه در دهدشت و کهگیلویه نباشد که امروز با بحران های وحشتناک اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی در انجا مواجه ایم .
مهاجرت در شدیدترین شکل آن هر سال و ماه در دهدشت رو به افزایش است و به اعتقاد کارشناسان تداوم این وضعیت سبب خواهد شد دهدشت خالی از سکنه گردد.

IMG_7034
نکته جالب تر آنکه همایش برگزار کنندگان دیروز دهدشت خود نیز مهاجرت را بر ماندن ترجیح داده اند و حالا گمشده ی خود را در مرکز استان و مراسمات افطاری کهگیلویه و بویراحمدی های مقیم تهران می جویند . اما صندلی های بی شمار خالی در ششمین نشست هم اندیشی دانشجویان و نخبگان استان به خوبی نشان داد که مردم خوب می دانند که این همایش ها صوری است و از خلل این همایش ها هیچ چیزی که به درد توسعه استان بخورد بیرون نخواهد آمد .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد