تاریخ درج خبر : 1394/06/26
کد خبر : ۵۱۷۶۰۷
+ تغییر اندازه نوشته -
سیدیوسف مرادی

شورای سیاست گذاری ائمه جمعه و انگشتِ زخمیِ اصلاحات

روزی شخصی نزد طبیب رفت و در حالی که آه و ناله می‌کرد گفت: «جناب دکتر! تمام بدنم درد می‌کند». انگشت اشاره‌اش را روی پایش گذاشت و گفت: «پایم امانم را بریده است» و به همین ترتیب انگشتش را روی سرش، پا‌هایش و شکمش گذاشت و از درد شدید در تمام بدنش گلایه کرد. طبیب دستش را گذاشت روی پیشانی‌اش و پرسید که آیا سرش درد می‌کند. شخص بیمار گفت: «نه». پزشک به همین ترتیب دستش را گذاشت روی پا و دست و شکم بیمار و سوالش را تکرار کرد و هر بار بیمار در پاسخ سوال طبیب پاسخ داد: «نه! درد نمی‌کند». طبیب از مرد خواست تا انگشت اشاره‌اش را به او نشان دهد. بعد از معاینه انگشت، به بیمار گفت: «شما هیچ مشکلی ندارید، فقط انگشت اشاره‌تان زخمیست و هر جای بدنت که می‌گذاری دردت می‌گیرد. باید انگشتت را درمان کنی».
پس از نقدهایی که بر حضور رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در شورای حکمیت اصول گرایان انتشار یافت، تصمیم گرفتم در یافتن جواب این سوال که آیا این کار ناپسند بوده یا پسندیده تحقیق کنم و لذا لازم دیدم نکاتی را به عنوان یک عضو کوچک از جامعه بزرگ کهگیلویه و بویراحمد خدمت خوانندگان محترم معروض دارم:
قبل از آن، لازم می‌دانم این جمله را که این چند روز، چندین و چند بار در رسانه‌ها انتشار یافته- و مورد نقد قرار گرفته- کوتاه بررسی کنیم: «رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه عضو شورای حکمیت اصول گرایان بویراحمد».
منتقدین قانون را ملاک و معیار قرار داده‌اند و از زاویه قانون این اقدام را ناپسند دانسته‌اند.
سوال اول این است که آیا طبق قانون، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه می‌تواند در یک اختلاف حَکم باشد؟
سوال دوم این است: آیا طبق قانون این حَکم بودن شامل اختلافات درونی جریانات سیاسی هم می‌شود؟
برای جواب به این سوال تنها شاخص ما قانون خواهد بود و قانون در این خصوص همه چیز را مشخص کرده است.
دوستان می‌توانند قانون فعالیت شوراى سیاست‏گذارى ائمه جمعه را از وب سایت شورای عالی انقلاب فرهنگی دریافت و مطالعه فرمایند.
حقیر برای جواب به سوالات بالا بخشهایی را که مربوط به این سوالات است عینا می‌آورم:
در بند ۷ سیاست‌های شوراى سیاست‏گذارى ائمه جمعه آمده است:
«. ۷ شناخت دقیق جبههٔ مهاجم و برنامه‌ها و روش‌های آن و ایجاد هماهنگی‌های لازم جبههٔ خودی»
و در بند ۱۰ آمده است:
«۱۰. ایجاد هماهنگی و هم افزایی و کنار گذاشتن اختلافات و تعارضات، اعم از سیاسی، سلیقه‌ای، کاری، شخصی و…»
و همچنین در بند ۱۱ به وضوح آمده است:
«۱۱. اهتمام به حفظ و پایش نیروهای جبههٔ انقلاب و جلوگیری از ریزش»
و در بند چهارم «شرح وظایف شوراى سیاست‏گذارى ائمه جمعه» آمده است:
«۴. داورى در شکایات و اختلافات»
این‌ها بندهایی از قانون است که رییس شورای سیایت گذاری استان را موظف می‌کند در «اختلافات» درونی جریانات سیاسی (که در چارچوب قانون فعالیت می‌کنند)، «اهتمام به حفظ و پایش نیروهای جبههٔ انقلاب و جلوگیری از ریزش» بنماید.
البته مشخص است که حکمیت، جهت «داورى در شکایات و اختلافات»، در جهت «حفظ و پایش نیروهای جبهه انقلاب»، در صورتی به وظیفه رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه تبدیل می‌شود، که یک جریان سیاسی، از ایشان درخواست حَکمیت نماید. که این درخواست از طرف جریان اصول گرایی صورت پذیرفته، و به التبع رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه وظیفه قانونی‌اش است که در حل اختلافات تلاش نماید.
پس با توجه به نص صریح قانون نه تنها اقدام رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در خصوص حَکم شدن در اختلاف فی مابین اصول گرایان غیر قانونی نیست، بلکه دقیقا برعکس آن، وظیفه قانونی ایشان بوده و اگر به این وظیفه عمل نمی‌کردند می‌بایست مورد سوال قرار می‌گرفتند.
دوستانی که در جریان اصلاحات به انجام وظیفه رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه نقد داشته‌اند، بهتر است بزرگانشان را مورد خطاب قرار دهند، که چرا از این ظرفیت گرانقدر قانونی برای حل و فصل اختلافات درونی جریان اصلاحات استفاده نمی‌کنند؟!
باید پرسید، آیا تاکنون بزرگان جریان اصلاحات یک بار (تاکید می‌کنم فقط یکبار) در جهت حکم قرار دادن رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه درخواستی داشته‌اند؟
امکان دارد این دوستان بفرمایند که رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه برای حل اختلافات جریان اصلاح طلب، آستین‌ها را بالا نمی‌زند.
اما سوال دوم این است: آیا رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در صورت درخواست اصلاح طلبان برای حکم شدن در اختلافات به دعوت آن‌ها لبیک می‌گوید؟ حقیر جواب این سوال را از رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در تماسی تلفنی جویا شدم، ایشان فرمودند: «هر جریان سیاسی چه اصلاح طلب و چه اصول گرا و هر طایفه‌ای که از اینجانب درخواست حکمیت داشته باشد، بنده وظیفه شرعی خود می‌دانم، در زمان خارج از وقت اداری در خدمت آن‌ها باشم و تمام تلاشم را در این خصوص انجام دهم».
اما چند جمله‌ای خدمت مدیرکل محترم سیاسی و انتخابات استانداری کهگیلویه و بویراحمد!
جناب آقای حسنی-مدیرکل محترم سیاسی و انتخابات استانداری کهگیلویه و بویراحمد- در مصاحبه با یکی از سایت‌ها فرموده‌اند: «حضور رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کهگیلویه و بویراحمد در یک نشست سیاسی باعنوان معرفی نامزد نهایی اصولگرایان… اگرچه منع قانونی ندارد اما نگرانی‌هایی را برای مردم به دنبال داشته است.»
جناب آقای حسنی!
آیا این جمله شما را به اینگونه نمی‌توان نوشت:: «حضور مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری کهگیلویه و بویراحمد در استانداری، اگرچه منع قانونی ندارد اما نگرانی‌هایی را برای مردم به دنبال داشته است.»
برادر عزیز!
اگر قانون ملاک و معیار است، نه نگرانی دوستان معدود شما از حضور قانونیِ رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در جلسه اصول گرایان اهمیتی دارد و نه نگرانی دوستان معدود من از حضور قانونیِ شما در جایگاه مدیرکلی سیاسی و انتخابات استانداری کهگیلویه و بویراحمد!
شما مجری قانونید! نه تنها هیچ اصلی فرا‌تر از قانون نباید برای شما اهمیت داشته باشد، بلکه اگر نگرانی‌ای هم دارید جایگاه‌تان ایجاب می‌کند که به هیچ عنوان نگرانی خود و دوستانتان را همتراز با قانون قرار ندهید!
سخن آخر!
از جناب آقای پناهی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه درخواست داریم که به وظایف قانونیشان همچون گذشته اهتمام داشته و ذره‌ای از وظایف شرعی، عرفی و قانونیشان عدول نکنند.
و اما برخی دوستان جوانمان در جریان اصلاحات و اصول گرا!
این عزیزان به این نکته توجه کنند که امکان دارد انگشت اشاره‌شان زخمی باشد، چرا که، انگشت اشاره‌شان را، هر جای جریان اصلاحات یا اصول گرا می‌گذارند، دردشان می‌گیرد!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • شاهد از روسیه گفت:

  جالب بود سید

 • ناشناس گفت:

  قربون خدا برم سید که حسابی وارد سیاست شدی.ولی لطف کن و سفسطه نباف.هممون خوب میدونیم که ائمه ی جمعه باید باعث ایجاد شائبه ی حمایت حاکمیت از جریان خاصی نشن،ولی این حرکات باعث دلسردی دوستداران نظام که سلیقشون با شما فرق میکنه میشه،البته انشاءالله که رئیس شورای سیاست گذاری آدم بیطرفین و یا بهتر بگیم سلایق و علایق شخصیشونو داخل با کارشون نمیکنن.

 • همشهری گفت:

  خودتم میدونی داری ……………… میگی..آخه چیو مثلا میخوای انکارکنی؟!اولا کدوم اختلاف و مشکل بود که ایشون میخواست حل کنه؟! یعنی اینکه یه حزب بخواد تصمیم گیری کنه که یکیو بعنوان نمایندشون انتخاب کنن برا انتخابات مشکلیه که رئیس سیاست گذاری ائمه جمعه یا اصلا یه بیطرف بره بینشون براشون تصمیم گیری کنه؟! تو همه احزاب و چنین مواقعی همیشه این چالشها و دغدغه ها هست که معمولا خودشون نهایتا تصمیم گیری میکنند نکه یه شخص سوم اونم در چنین جایگاهی پاشه بره بینشون و حکما دستور بده که فلانی باید بشه کاندید!!یعنی این حزب اینقد دست و پابسته و ضعیفه؟! اگه راست میگی چرا نمیره مشکل بیست ساله اصلاحات کهگیلویه رو حل کنه؟!

 • محمود گفت:

  یه چی من پوزته سید
  دونوم آخرش . . .

 • ناشناس گفت:

  درودبر قانونگرایان واقعی..وحرفی دارم باقانونگریزان قانون طلب جناب مدیرکل سیاسی کم کم داریم به انتخابات مجلس نزدیک میشویم وشما به عنوان مدیرکل سیاسی که حکمیت بردیدزیرسوال این توضیحات جناب عالی درحمایت ازجریان اصلاح طلب چه توجیهی دارد..فردابرای چینش اعضا صندوقهای اخذرای چه برنامه ای دارید..آیا طبق قانون شما بااتخاذ این موضع همچو صلاحیتی دارید…….؟؟؟

 • عرفان1999 گفت:

  با عرض سلام. اقای مرادی این یک بحران در کشور هستش که ائمه جمعه ودفترشون کاملا حزبی شده اند. لطفا به نمازجمعه تهران نگاه کنید نمازجمعه رو به تریبون جناح شون تبدیل کردن. حالا شما یک مورد رو با هزار دلیل و توجیه پاک کردید بقیه شو چیکار میکنید؟

پربازديد