تاریخ درج خبر : 1394/06/26
کد خبر : ۵۱۷۶۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -
محیط‌بان دنا از زندان یاسوج خبر داد

فروش «کلیه»؛ آخرین تلاش خانواده خالدی برای نجات از اعدام

خانواده غلامحسین خالدی محیط‌بان اعدامی منطقه حفاظت شده دنا، برای تامین مبلغ دیه یک میلیاردی، تصمیم به فروش «کلیه» خود گرفتند.

«غلامحسین خالدی» نظر می‌گوید: «اکنون نزدیک ۶سال است که در زندان به سر می‌برم و با اینکه بارها از سوی دیوان عالی کشور حکم اعدام بنده نقض شده است، با این حال دادگاه همچنان بر حکم اعدام پافشاری می‌کند.»

او که حالا در آستانه ۴۰ سالگی  است، شش سال پیش به اتهام قتل یک شکارچی در منطقه دنا به اعدام محکوم شد. خالدی بعد از «اسعد تقی‌زاده»، دومین محیط‌بان منطقه «حفاظت شده دنا» است که به انتظار مرگ نشسته است.

آنطور که رسانه‌ها گزارش داده‌اند؛ «۵۰۰ متر مانده به قله قدویس در چهار هزار و ۴۰۰ متری دنا، چهار شکارچی با لاشه کل در سرازیری افتاده بودند. با شنیدن صدای گلوله برنو، محیط‌بانان به دنبال شکارچیان در جست‌وجو بودند. در سراشیبی یک تپه، شکارچی‌ها بعد از ایست ماموران به سمت آنها حمله می‌کنند. درگیری آغاز می‌شود و تیر هوایی شلیک می‌شود. غلامحسین خالدی با دو شکارچی که به روی او چاقو کشیده بودند درگیر می‌شود. دو شکارچی دیگر با تفنگ برنو این حادثه را نظاره می‌کنند. او به همراه همکارانش با شکارچیان گلاویز شده و در‌گیرو‌دار این جدال، ۱۲ گلوله از پنج اسلحه کلاشینکف شلیک می‌شود و ناگهان «محمد پایه‌گذار» با چاقویی از غلاف درآمده در دستش، نقش بر زمین می‌شود.»

خالدی بعد از اولین بازجویی که از او صورت گرفته، به زندان رفته و تا امروز در زندان است. به قول خودش، قلب همسرش بیمار است و در این شرایط وی هنوز در زندان است. وی در دادگاه بدوی به جرم قتل به اعدام محکوم شد. پس از کش و قوس‌های فراوان دیوان عالی کشور با فشار سازمان محیط زیست در اسفند سال گذشته بار دیگر (برای سومین بار) حکم دادگاه را رد کرد.

خالدی در گفتگو با خبرنگار «نظر» اعلام کرد: «اکنون نزدیک ۶سال است که در زندان به سر می‌برم و با اینکه بارها از سوی دیوان عالی کشور حکم اعدام بنده نقض شده است، با این حال دادگاه همچنان بر حکم اعدام پافشاری می‌کند»

این محیط بان با اشاره به روند پرونده خود گفت:«پس از پیگیری‌های پی در پی در نهایت رای دادگاه به (صلح و سازش و بخشش متهم در صورت جلب رضایت خانواده مقتول) تغییر یافت. خانواده مقتول نیز برای اعلام رضایت یک میلیارد تومان طلب کرده است. این در شرایطی است که خانواده بنده از نظر مالی در تنگای شدیدی قرار دارند.»

photo_2015-09-16_18-36-24

وی در ادامه افزود: «با توجه به اینکه خانواده بنده توان مالی کافی برای پرداخت این دیه را ندارد، اخیرا متوجه شدم که دخترم، همسر و برادرم قصد دارند برای تامین بخشی از این دیه کلیه‌های خود را بفروشند. در این شرایط سخت بنده نیازمند یاری مسئولین و مدیران سازمان حفاظت محیط زیست هستم.»

خالدی در پایان به خبرنگار نظر درباره شرایط معیشتی خانواده خویش گفت: «در حال حاضر خانواده بنده از تامین معاش خود نیز ناتوان است و برخی اقلام اساسی روزمره آنان از طریق کمک‌های مردم منطقه تامین می‌شود.»

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • كدخداي باوي گفت:

  نظر خود را وارد نمایید…با سپاس و درود فراوان خدمت خانواده ،بزرگ و با گذشت زنده یاد ،از اینکه گذشت نمودند همه مردم استان دست شما را می بوسد و سپاسگزار ، اما کمی از دیه هم گذشت نمایید تا خداوند راضیتر باشد،و از همه مردم استان تقاضای همیاری و همکاری وکمک را به این محیط بان دارم تا خداوند ازاین کار شایسته راضی گردد شماره حساب اعلام نمایید

 • بختياررضواني گچساران گفت:

  نظر خود را وارد نمایید…از سایت استان وسایتهای دیگر درخواست مینمایم یک شماره حساب اعلام نمایید تا هموطنان نوعدوست و خیر هرکس در حد توان مالی به این بنده خدا کمک نمایند تا خانواده وایشان از این رنج ومشکلات رهایی یابند به خدا از نماز روزه وحج واجبتر است ،من بعنوان یک فرهنگی برخود لازم میدانم بعنوان یک معلم که دوستتدار محیط زیست هستم کمک کنم واز هم استانیهایم میخواهم که کمک کنید

 • ژوبین گفت:

  ضمن آرزوی آزادی برای خالدی ،ازشنیدن این مصاحبه دلم بدرداومد ،حالابه نظراین کاربرحقیراین اتفاق رخ داده ان مرحوم که خدارحمتش کنه ، لذتی که درگذشت وعفو هست درانتقام نیست وباتوجه به وضعیتی که برای آقای خالدی پیش اومده چنانچه خاتواده مقتول گذشت کنند واسانتربگیرندموردستایش همه قرارمیگیردوروح مرحوم هم درعذاب نیست .

  • ناشناس گفت:

   امیدوارم خانواده مقتول بتوانند گذشت نمایند ودر مورد دیه سخت گیری نکنند چون بقول معروف لذتی که در عفو هست درانتقام نیست

پربازديد