تاریخ درج خبر : 1394/06/27
کد خبر : ۵۱۷۷۲۱
+ تغییر اندازه نوشته -

«مسیری که جوانان اصول گرا می روند»

سایت استان: خالق پارسه

اظهار نظر دو جوان اصول گرا متمایل به جریان پایداری ، طی هفته های اخیر در سایت های خبری استان، علاوه بر موضوعات مطرح شده ، نکات بسیار ظریفی در بر داشت که نشان از ته فکری دارد که متجلی شدن اندیشه‌ی انحصار طلبی در شکل های دیگر است.
مدت های زیادی است در جهت همفکری برای توسعه‌ی استان ، بحث هویت قومی و مشارکت سیاسی دغدغه‌ی ذهنی‌ام شده است.
در مطلبی که در همین سایت استان مدت ها قبل ارایه دادم به صورت اختصار به این موضوع پرداخته شد و اشاره شد که اصرار بر هویت قومی می تواند هویت ملی را مساله دار کند و عدم توجه به آن، خطر تجزیه را و اینکه این مبحثی پیچیده است که ظرافت‌های خاص خود را می طلبد.
حال به نظر می رسد آنچه به صورت فراخ تر جای بحث و تحلیل دارد پاسخ دادن به این پرسش است که رای ” بی کیفیت ” قوم گرایی بیشتر در سبد کدام جناح سیاسی قرار دارد؟ و یا کدام جریان سیاسی برای حفظ و بقا خود ، تحریک اقوام و استفاده از هویت قومی را مشروع جلوه می دهد؟
رفتار شناسی جناح های سیاسی تقریبا این نتیجه را بدست می دهد که کدام یک با این موضوع در جهت منافع ملی بهتر عمل کرده است.
جایگاه بالای اصلاح طلبان در مناطقی که به تبعیض های قومیتی دچار است مانند بلوچستان و کردستان و مقبولیت این جریان فکری در همچنین مناطقی بازی یکسر بردی است که نظام و منافع ملی بدون هیچ گونه هزینه ای به آن دست می یابد. در مقابل کش دادن بحث قوم گرایی در جهت منافع حزبی به مانند رای محسن رضایی و استفاده از روش هایی همچون دست های عشایری، راهی است که منافع ملی و هم بنیان های مردم سالاری را زیر سوال می برد.
و اما اظهار نظر دو جوان پایداری ، در فصل اول ، جناب اقای یوسف مرادی در تحلیل مطلب رئیس سابق سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، نیت خوانی خارق العاده‌ای در حد شعبده بازی انجام می‌دهد تا به ظن خود با زیرکی بتواند شرایط و معادلات را عوض کند و در هیبت دلسوز جوانان اصلاح طلب ندا می دهد که آگاه باشید حرف رضاتوفیقی چپ و راست نیست ، اصلاح طلب و اصول گرا نیست ، بلکه بحث، بحث سردسیری و گرمسیری است.
در فصل دوم، جناب آقای پیوند خوشحال از معرفی هدایت خواه به عنوان کاندید نهایی اصول گرایان با ژستی به سان تفنگ داران کی لهراس ” هی جونم ” سر می دهد که ” بویراحمد تحقیر شده است “.
در صدد ارایه‌ی ” تضاد گویی ” نیستم که بگویم بویراحمد در دوره ی جریان مورد حمایت ایشان کجاها تحقیر شده است . نوع ادبیاتی که امروزه در گفتگو بین جناح های سیاسی باب شده و مسایل را در دو خط موازی ارایه می دهد و راه به جایی نمی برد.
و اما پذیرفتنی است که بحران دفاع از گفتمان اصول گرایی ، جدی است. به ویژه چالش هایی که دولت نهم و دهم با همکاری مجلس حداد عادل ، در ابعاد مختلف ایجاد کرده است و خیلی از شعار های اصول گرایی همچون ولایت مداری ، عدالت ،مبارزه با رانت و فساد را به شدت با مشکل مواجهه کرده است.
با این حال اصول گرایان به ویژه جوانان آن که هویت اصلی جریان خود را از اسلام و مبانی آن می دانند، بهتر است به حداقل های مبانی فکری خود پایبند باشند و برای بدست آوردن رای و پیروزی در انتخابات به هر روشی متوسل نشوند و برای معرفی گفتمان خود ، نگاهی به خطاها و اشتباهات گذشته‌ی خود کرده و در جهت ترمیم آن ها قدم برداشته و رقابت حرفه‌ای را بر روش های دیگر ترجبح دهند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حسن گفت:

  سلام مهندس عزیز
  با سابقه مدیریتی !!!!!! که شما در کارنامه دارید!؟؟؟، قطعا آماده اید که در آینده مطالب بهتری بنویسید…
  ولی با ..به از این باش که با دوستانی…..

 • عرفان1999 گفت:

  با عرض سلام خدمت برادر خالق . مطلب شما به شدت اشفته بود و شما دو نفر از جوانان پایداری رو خواستید نقد کنید اما فقط اشاره های ناقصی به مطلب شون داشتید. نقد مقوله ای ساده نیست که با سه پاراگراف که بخشی از اون فلاش بک به نوشته های قبلی نویسنده است انجام بشه. از یادداشت نویسان ک ب انتظار داشتم با منطق و برهان و حساب شده به جوانان پایداری و مخافان فکری شون پاسخ بدهند نه با اشفته نویسی و تمسخر

 • ناشناس گفت:

  درود بر مهندس پارسه.عالی و حرفه ای به موضوع و خوراک این روزهای برادران در حال تقلا نگاه کردی….

 • آشنا گفت:

  پیوند اصول گرا نیست. پیوند به دنبال منافعی است که اصول گرایی تامین می کند

  • ناشناس گفت:

   پیوند به دنبال منافع خود است . در پایان دوره احمدی نژاد موفق به دریافت بورسیه وزارت علوم شد تا بدون شرکت د رهیچ ازمون کتبی به عنوان دانشجوی دکتری در دانشگاه دولتی پذیرفته شود و وزارت علوم هزینه تحصیل ایشان را بدهد. ایشان قبل از ان دارای مدرک ریاضی محض از دانشگاه ازاد بود !

پربازديد