تاریخ درج خبر : 1394/06/31
کد خبر : ۵۱۸۲۳۱
+ تغییر اندازه نوشته -
محمد زرین

مرا به «مهر» تو امید نیست، شر مرسان

سایت استان: محمد زرین

نام ماههای فارسی بی شک در میان نامهای مشابه در سایر زبانها از زیبایی و بار معنایی برتری برخوردارند. و در میان دوازده ماه ایرانی ((مهر)) از زیبایی ویژه ای برخوردار است.در خصوص معنای مهر، در ویکی پدیا چنین آمده است:
((برج فلکی مهرماه برج میزان است که هفتمین برج فلکی از دایرهالبروج است. واژه میزان به معنی ترازو است. نماد ماه مهر، ترازو (در انگلیسی Libra) نامیده می‌شود.
در گاه‌شماری رسمی ایران نام این ماه از نام ماه هفتم گاه‌شماری اوستایی نو که در اوستایی میثْرَ و در پهلوی میتْرْ نام دارد، برگرفته شده‌است. مهر نام یکی از ایزدان است. در گاه‌شماری زرتشتی شانزدهمین روز هرماه نیز به این ایزد تعلق دارد و روز شانزدهم مهرماه، جشن مهرگان برگزار می‌شود.)
اما مهر معنای دیگری هم دارد وآن حدیث عشق است.اکنون درآستانه مهرماه هستیم، بیستم مهر را روز ((حافظ)) نام نهاده اند.سلطان عشق و ((مهرورزی)). جایی فرموده ((پیش از اینت بیش از این اندیشه عشاق بود….مهرورزی تو با ما شهره آفاق بود)).
اما موضوع این نوشتار شعر و ادب نیست. سخن از جفایی است که به نام ((مهرورزی)) بر ما روا شد. بکاربردن نابجای این واژه هم از سلسله جفاهایی بود که توسط آن مرد آرادانی بر ملت گذشت.هنوز زود است خاطرات تلخ آن روزها از خاطرها برود.توهین های که به شعور جمعی می شد، طرح های نسنجیده و خانمان برانداز، رنجش های اهل علم وتصمیمات غیرکارشناسی،مفاسد مالی و سیاسی سرسام آور، تحریم های بنیان کن و این سال آخری سقوط ارزش پول ملی و تورم چهارصد درصدی.
آن مرد هشت سال سکان دار مدیریت اجرایی کشوری بود که در دوران وی هم قیمت نفت به اوج خود رسید و هم شکاف طبقاتی.
در دوره هشت ساله مدیریت آن مرد هزاران کارگاه و کارخانه کوچک و بزرگ تعطیل شد که به تبع آن ملیون ها نفر خانه نشین شدند و سیل دستفروشان روانه شهرها شد.و آثار و تبعات این وقایع تا طلاق در میان زوجهای جوان و پدیده کودکان طلاق امتداد یافت.و اینها همه ((مهرورزی)) قلمداد شد.
در آن دوران ملغمه ای از این مهر و محبت همه را نواخت، از شیخ کبیر تا طفل صغیر! آنگاه که براثر توزیع بنزین غیر استاندارد هوای شهرهای بزرگ خصوصا تهران تاحدی آلوده شد که در یک فصل چهارهزار و پانصد نفر براثر مشکلات تنفسی و قلبی در تهران جان باختند! اما همچنان پاسخ آن مرد مهرورز فقط ((لبخند)) بود که این خود نمک برزخم های ناسور رعیت بود و بس.
بقول آن شاعر ظریف ((هشت سال از جان و مال و عمرمان نابود شد….شخصیت هایی شبیه باهنر وارد کنید))
در همان دوره مهرورزی بود که پدیده ملیاردر جدید سر برآورد.طیفی که تا همان اواخر زندگی ساده و حتی سختی داشتند اما فرصت پرواز که از هزاران همنوعان آنان گرفته می شد، به آنان تقدیم می شد.تا در یک سال از فرش به عرش بپرند، از پراید پیاده به پرادو سوار شوند و از اجاره نشینی به ملاک بزرگ تبدیل شوند. طفلهایی مالی که ره صدساله را یک شبه پیمودند و از تاجران بازار تهران که تا چهارنسل قبل تر تاجزاده بوده اند گوی سبقت بربایند.این فرصت دهی ها البته که مهرورزی است، اما سوال و علامت تعجب را آن شاعر دیگر به زیبایی پرسید که:
( عجب حکایت تلخی؛ که شادمانی ها فقط برای شما اتفاق می افتد!!!)
علیهذا ((یک عمر می توان سخن از!! مهر !! یار گفت در بند آن مباش که مضمون کم آوری!!))
مجال بیشتر گفتن نیست، تنها برای حسن ختام به دو مهرماه از دوران مهرورزی اشاره میرود، مهر نود و مهر نود یک. وای بر ما اگر حافظه تاریخی نداشته باشیم.
مهر ماه نود بود که رئیس اتحادیه هتل داران خبری تلخ از صنعت گردشگری کشور داد، و آن اینکه ((ورود گردشگر خارجی به اصفهان به صفر رسید.))
اتفاقی که به یقین از دوره شاه عباس به این سو کم سابقه بوده است.
مهرماه نود و یک هم روزی بود بس تلخ تر، سقوط آزاد ارزش پول ملی به مرز یک چهارم و بعد یک سوم.واقعه ای که تمام آگاهان اقتصادی آژیر های خطر را برای آن به صدا درآورده بودند اما صدای همه آنها به هیچ جا نرسیده.چرا که یک صدا قویتر بود و آن صدای مردی بود که با همان لبخند و اعتماد بنفس!!! تحریم ها را کاغذپاره خوانده بود.کاغذ پاره اما در یک جا صدق می کند، آنجا از آن برای شروع آتشی بزرگ کمک می گیرند، آتشی که درگرفت و خشک و تر ملت را سوزاند.اکنون مهر ماه زیبا و خاطره انگیز فرا رسیده است، جشن عاطفه ها با شعار ((مهردر انتظارهمدلی)) در شهرهای مختلف برقرار است.ذهن های کوچک عوام عادت کرده اند که محبت را در این ببینند که تعدادی از افراد نیکوکار جامعه که بعضا خود توان مالی چندانی هم ندارند از در جود و کرم درآمده و برای کودکی یتیم یا بی بضاعت کیف و کفشی تهیه کنند.این موضوع اگر ریشه در پوپولیست نداشته باشد، دست کم این ضرر را دارد که احساسات عمومی را بر می انگیزد تا جایی کسی سراغ پرسش های اساسی تر نرود.پرسش هایی از این دست که:
– چرا اصولا ثروت های عمومی باید بد تقسیم شود تا خیل عظیم فقرا آن هم در کشوری غنی چشم به راه کمک هم نوعان خود بنشینند؟
– چرا و به چه جرمی باید توان مالی توده های عظیم ملت کاهش یابد باید هر چندسال آرزو کنند به شرایط چند سال پیش برگردند؟
– چرا فقط خود مردم باید به فکر درد همنوعان خود باشند ولی عده ای دیگر در وانفسای بی‌اخلاقی با منابع ارزی مربوط به دارو و مایحتاج عمومی خوردو لوکس خارجی وارد کنند و یک شبه به ثروتهای نجومی دست یابند؟
و آخر اینکه اگر مهرورزی اینگونه بودپس جفاکاری چه شکل می بود؟
امیدوار بود آدمی به (مهر) کسان / مرا به مهر تو امید نیست، شر مرسان.
*موخره:
– بیت شعر هشت سال….از مصطفی علوی است
– مصرع عنوان و بیت آخر از گلستان سعدی و در اصل به این شکل است
امیدوار بود آدمی به خیر کسان / مرا به خیر تو امید نیست شر مرسان!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • شید گفت:

  خان مسکن مهر را یادت رفت!!!

  • پویا گفت:

   بی انصافی نفرما ئید،خودش نیست خدایش هست،او یک فرمانبردار دردانه بود وهست . مامور ومعذور. ضمناسکوت بسیار ارجح است بر ریاکاری.

   • زرین گفت:

    باشه پویای عزیز
    خورشید به دور زمین می چرخد.اشتباه شد.ببخشید!

 • دوست گفت:

  جناب زرین مرا به خیر مقاله های شما امید نیست نه به موضوع مقاله

  • زرین گفت:

   سلام دوست عزیز
   متوجه منظورتون نشدم.همینکه مرا خوانده آید سپاس!

 • سیمین طا هری گفت:

  با سلام خدمت جناب آقای زرین.دستت درد نکند.عالی بود از کوزه همان برون تراود که دراوست.امید است که همواره اندیشه ی زیبا وانسا دوستا نه ات پا یدار وبسان نامت زرین باشد.

 • سیروس گفت:

  با خواندن چند خط اول گمان کردم در ادامه شاهد مطلبی نوستالژی گونه از ایام دانش آموزی هستیم از حس و حال این روزها.. از صحبت هایی که می توان برای این روزهای داشت.. اما باز همانند هم کیشانتان در روزنامه ها و در دولت حاضر شمشیرتان را به دولت قبل بردید..فساد و دزدی و بیت المال و زشتی و پلشتی و بدبختی و عامل و معلول و مجهول و سئوال و پدیده و تحجر و افراط و فقر و طلاق و طوفان شن و سیل و زلزله و بانک و هشت سال و مسکن و گردشگری و اصفهان و دریاچه ارومیه و تالاب ها و سیستان و بلوچستان و دریای خزر و غیرکارشناسی و کارشناسی و زاینده رود و سد و قطعنامه ها و تحقیر و بی ادبی و خفقان رفت.هیولاسازی آسان است.عمل..

پربازديد