تاریخ درج خبر : 1394/06/31
کد خبر : ۵۱۸۲۴۳
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی:

نرخ بیکاری در استان کاهش یافت

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان از کاهش نرخ بیکاری خبر داد.

به گزارش سایت استان، حسن نوروزی درجلسه کارگروه اشتغال وکارگفت:نرخ بیکاری استان کهگیلویه وبویراحمد در سال نود و دو، 16/5درصدبود، که با تلاش مجموعه دولت تدبیر و امید و سیاستهای خروج از رکود که دولت طی یک سال گذشته اعلام کرد و باپیگیری هایی در سطح استان و جذب خوب تسهیلات اشتغال زایی سهمیه استان، شاهد بهبود در وضعیت اشتغال استان بودیم.

رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی افزود: نرخ بیکاری از 16/5 به 14/8 کاهش پیدا کرد، یعنی تقریبا 1/7 دهم درصد نرخ بیکاری کم شد و اشتغال وضعیت بهتری پیداکرد و این کاهش بیکاری ماحصل پیگیری های خوبی بود که در سطح استان صورت گرفت.

نوروزی با بیان اینکه این کاهش نرخ بیکاری نه تنها برای استان ما بلکه برای هیچ استان دیگری قابل قبول نیست، افزود: امیدواریم درپایان سال جاری نودچهاربتوانیم نرخ بیکاری راازاین عددفعلی پایین تربیاوریم.

وی بیان کرد: مهم این است که نرخ بیکاری کاهش پیداکرده نه این که به سطح قابل قبولی رسیده باشد، اماروند دولت تدبیر و امید در سطح استان در راستای کاهش نرخ بیکاری یک روند موفقیت آمیزی بود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، در حاشیه کارگروه اشتغال به سئوالات خبرنگار سایت استان در مورد اشتغال، نیز پاسخ داد.

*آقای نوروزی اشتغال زایی که شما عنوان کردید در حوزه صنعت بوده یا دیگر حوزه ها؟

** نه درطول سال سازمان مدیریت وبرنامه ریزی طرحهای داردبه اسم طرح اشتغال وبی کاری که درهرچهارفصل سال صورت می گیرد.پایان آن سال مرکزآمارایران یافتهای چهارتافصل گذشته را با همدیگر تطبیق می کند و عدد نرخ بیکاری آن سال را اعلام می کند. سال 94 ما فقط فصل بهارپشت سرگذاشتیم چون وسط سال نمی‌شود در مورد نرخ بیکاری 94قضاوت کرد. ملاک سازمان مدیریت و برنامه ریزی سال 93 است، سازمان مدیریت برنامه ریزی بودجه سال گذشته را با سال 92 مقایسه کرده که وضعیت اشتغال بهبودیافته است.

* گزارش اشتغال و بیکاری استان توسط سازمان مدیریت وبرنامه ریزی به چه صورت بدست میاد و ارائه می‌شود؟

گزارش اشتغال و بیکاری سالانه است گرچه آمارگیری ها طی هرفصل انجام می شود و نتایج آن فصل هم بیرون میاد، ولی ما نتیجه های فصلی را قابل استناد نمی دونیم. نه اینکه خطا دارند معمولا اجازه می دهیم تا سال به اتمام برسد. در اقتصاد به طورکلی گزارشات به صورت سالانه داده می شود یعنی نشانگرهای اقتصادی سالانه داده می شود.

سازمان متبوع شما چه حمایتهای از کارگاه های زودبازده که اشتغال زایی خوب هم دارند انجام داده و می دهد؟

برای سال94 صندوق توسعه ملی به عنوان متولی اصلی پرداخت تسهیلات اشتغال زایی در کشور  است، سیاست این صندوق پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش است. تسهیلاتی که از محل صندوق پرداخت می شود و عمده اشتغال زایی که درسطح کشوراست از این محل است.

سیاست دولت درکل کشور برای کارگاه های زودبازده، فعال کردن واحدهای راکدفعلی و واحدهایی که درآستانه تکمیل هستند را به مرحله بهره برداری برساند می باشد و ایجاد واحدهای جدید مدنظر دولت نیست. باتوجه به انبوه  نیمه تمام ماندن پروژ‌ه‌های، عمرانی واقتصادی، امسال سیاست صندوق توسعه بیشتر پرداخت تسهیلات از نوح سرمایه در گردش است، امیدوارم عددخوبی را درج کرده و در پایان سال نرخ بیکاری استان را کاهش دهیم.

گفتگو: مسعود آرام

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مامان شیرین گفت:

  سلام….جناب اقای نوروزی کاملا درست فرمودند که نرخ بیکاری در استان کاهش پیداکرده چون خانواده ما شاهدش هستیم ..پسرمان که مهندسی ای تی داره بالطف بستگان ویکی از دوستانش که شاهد بیکاری مهندس بیکارمان بود در یکی ازشرکتهای راه سازی فارس مشغولش کرده وهمین هفته که برای ثبت نام فرزند دیگرم دردانشگاه یکی از شهرستانهای فارس رفته بودم هنگام گذشتن از ان مسیرفرزند م رادرحال تکان دادن پرچم دیدم غلیان عاطفه مهر مادری باعث شد چادرم را روی سر وصورت بیندازم از راننده بخواهم گاز بدهد گاز بدهد واین دیدار مادر فرزندی مثل بسیاری از لذت های دیگر ملغی شود ……..

 • ناشناس گفت:

  با فروش بیلهر و کنگر و تره ,آمار بیکاری کاهش یافته!!جناب دکتر عزیز

 • ناشناس گفت:

  بنام خدا جناب آقای نوروزی از آمار های بی پایه و اساس ندهید چون این رقم کاهش بیکاری کم که نشده بلکه همم افزایش داشته چون ساخت و ساز فقط در فصل تابستان است و من ودیگر جوانان جویای کار با مدرک فوق لیسانس داریم کار گری کار می کنیم و با شروع فصل سرما با به سراغ اداره جات خواهیم رفت و دوباره تقاضای کار خواهیم داد در ثانی چند تا از اقوام نزدیکت خودت در اداره ک….ش ش ش … ثبت نام کرده اد ولی هنوز سر کار نرفته اند لطفا با این آمار های دروغین خیانت به این جوانان نکنید …مردم خیلی عاقل تر از این حرف ها هستند …………

 • هم ولایتی گفت:

  فصل فروش گردو کلک وغیره می باشدحتماهم تورم پایین امده چون سودبانکی نزدیک به چهل درصد وهم بی کاری دراین فصل کم شده انشاالابقیه هم بعدبرجام حل می شوداگرعمرنوح باشدحل خواهدشد

پربازديد