تاریخ درج خبر : 1394/07/03
کد خبر : ۵۱۸۴۷۱
+ تغییر اندازه نوشته -

زمین خواری دو مسئول سابق در گردنه ماه پرویز و مله شوره یاسوج / تصاویر

استان کهگیلویه و بویراحمد با وجود داشتن زمین‌های منابع ملی بکر و زیبا چند سالی است که با پدیده زمین خواری، کوه‌خواری و تغییر کاربری اراضی کشاورزی مواجه شده است.

زمین خواری و یا کوه‌خواری در کهگیلویه و بویراحمد در چند سال گذشته با حساسیت برخی مسئولان متولی از جمله مدیرکل دفتر فنی استانداری به سرخط مهمترین خبرهای این استان تبدیل شده است.

621916_843

در 20 کیلومتری جنوب شرق یاسوج و در نزدیکی روستاهای وزگ و گنجگان حدفاصل روستای سرآبتاوه تا گردنه ماه پرویز به عنوان یکی از زیباترین مناطق کهگیلویه و بویراحمد هر روز شاهد افزایش ساخت‌وسازهای غیر مجاز هستیم.

ساخت و سازهایی که به گفته مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بویراحمد، خارج از حریم طرح هادی روستایی و به نوعی غیرقانونی ساخت و ساز شده است.

ساخت و سازهای گردنه مله شوره و ماه پرویز یاسوج خارج از حریم طرح هادی روستایی

اسماعیل مرادی در پاسخ به این سوال خبرنگار تسنیم که با این شرایط، چرا بنیاد مسکن جلوی ساخت وسازهای غیر مجاز را نمی‌گیرید؟ اظهار داشت: جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در روستاها ربطی به بنیاد مسکن ندارد و کمیسیون ماده 99 استان متشکل از نماینده وزارت کشور، قوه قضائیه و مسکن و شهرسازی باید در این زمینه تصمیم بگیرند.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بویراحمد گفت: بسیاری از ساخت‌وسازهای حاشیه روستای سرآبتاوه تا گردنه مله شوره و گردنه ماه پرویز خارج از حریم طرح هادی روستایی است و به نوعی غیر قانونی ساخت و ساز شده است.

زمین‌خواری و تغییر اراضی کشاورزی گردنه ماه پرویز در محدوده منابع ملی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ساخت و سازهای موجود از روستای سرآبتاوه تا گردنه مله شوره در محدوده اراضی منابع ملی است و ربطی به جهاد کشاورزی ندارد.

جعفر گوهرگانی تصریح کرد: در صورتی تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی مله شوره و گردنه ماه پرویز به صورت غیرقانونی انجام شده باشد در این زمینه پرونده تشکیل و تحویل مراجع قضایی می‌دهیم.

ساخت و سازهای انجام شده در اراضی ملی تخریب می‌شوند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به این سوال که بنا به اظهارات برخی مسئولان ساخت و سازهای انجام شده از روستای سرآبتاوه تا گردنه مله شوره و ماه پرویز یاسوج در اراضی ملی انجام شده است، افزود: این موضوع بررسی و در صورتی صحت داشته باشد بدون هیچ گونه اغماضی تشکیل پرونده و تا حصول نتیجه به طور ویژه پیگیری می‌شود.

عزت‌الله بهشتی با تاکید بر اینکه برای حفظ عرصه‌های منابع طبیعی از هیچ تلاشی فروگذاری نمی‌کنم، گفت: در صورتی که ساخت و سازی در اراضی ملی صورت بگیرد در اجرای ماده 56 با هر فردی که ساخت و ساز داشته باشد بدون هیچ تعارفی برخورد می‌کنیم.

ساخت و سازهای گردنه مله شوره یاسوج قانونی نیست

مدیرکل دفترفنی استانداری کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: طبق بررسی‌های انجام شده بسیاری از ساخت و سازها از روستای سرآبتاوه تا گردنه مله شوره و ماه پرویز قانونی نیست.

سید حسین کاظمی با اشاره به اینکه برای اجرای دور برگردان کیلومتر 11 جاده یاسوج به شیراز باید باغ و منزل دو مسئول سابق تخریب شود، تصریح کرد: احداث این باغ‌ها اگر قبل از مصوب شدن نقشه راه و شهرسازی باشد باید بدون پرداخت هیچ گونه خسارتی تخریب شوند.

کاظمی با تاکید بر اینکه منابع طبیعی و جهادکشاورزی در زمینه مبارزه با زمین خواری و تغییر اراضی جهادکشاورزی عزمی ندارند، عنوان کرد: بسیاری از آمار ارائه شده منابع طبیعی در زمینه رفع تصرف اراضی ملی سندیت ندارد و تنها در جلسات توجیه می‌کنند.

دور برگردان زوجی کیلومتر 11 جاده یاسوج به شیراز اجرا نشد

مدیرکل دفتر فنی استانداری کهگیلویه و بویراحمد افزود: با توجه به بار ترافیکی جاده یاسوج به شیراز متاسفانه علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته همچنان شاهد نقایص مهم فنی در اجرای این پروژه هستیم که انتظار می‌رود در راستای اهداف و سیاست‌گذاری اداره راه و شهرسازی و برای تامین امنیت و آرامش هموطنان و همچنین تکمیل تلاش‌های صورت گرفته اقدام به اصلاح و ترمیم این معایب شود.

کاظمی اظهار داشت: عدم اجرای دور برگردان زوجی در کیلومتر تقریبی 11 جاده یاسوج-شیراز که با وجود تذکرات کتبی و شفاهی دفتر فنی استانداری، راه و شهرسازی بدون توجیه فنی اقدام به حذف آن کرده است، از جمله این معایب است.

وی با اشاره به اینکه به دلیل حذف دور برگردان جاده از مسیر اصلی خود که مسیر صاف و مستقیمی بوده منحرف و تبدیل به مسیری با پیچ‌های خطرناک شده است، بیان کرد: دفتر فنی استانداری خواهان برخورد با عوامل سهل انگار در عدم اجرای نقشه‌ها و مشخصات فنی جاده یاسوج به شیراز است.

کج شدن جاده یاسوج- شیراز سبب تصادف نمی‌شود

مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: اعمال نفوذی که می‌گویند در کیلومتر 11 جاده یاسوج-شیراز شده است به این شدتی که می‌گویند نیست و حریم قانونی برای احداث دیوار دو فرد مورد نظر رعایت شده است.

حسن فدایی با تاکید بر اینکه دور برگردان کیلومتر 11 جاده یاسو اجرا شده است، تصریح کرد: چنین چیزی واقعیت ندارد ممکن است در شعاع دور برگردان کج کوله باشد ولی منجر به تصادف نمی‌شود.

وی تنها تخلف انجام شده در این جاده را احداث پل دهانه 60 سانتی به جای 80 سانت عنوان کرد و گفت: این پل ها باید با دهانه 80 سانت باشد که امکان لایه روبی وجود داشته باشد.

پرونده تخلف دو مسئول سابق در دادگاه

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بویراحمد نیز به خبرنگار تسنیم در این زمینه گفت: برای ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی گردنه مله شوره تا روستای سرآبتاوه تشکیل پرونده داده‌ایم و آنان را به دستگاه قضایی معرفی کردیم.

منوچهر محمدی با اشاره به اینکه دو مسئول سابق این استان در سنوات گذشته نسبت به تغییر کاربری اراضی کشاورزی اقدام کردند، افزود: البته در ساخت و ساز تخلف انجام داده‌اند به طوری مجوز گرفتند که دور باغ خود را 80 سانت دیوار کشی کنند و حق احداث منزل نداشتند ولی هم اکنون دیوار کشی 2 متری و احداث ساختمان انجام داده‌اند.

برخورد با زمین خواران کهگیلویه و بویراحمد تشدید می‌شود

دادستان مرکز کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به اینکه مدت کوتاهی به عنوان دادستان مرکز استان مشغول فعالیت شدم هنوز از کم و کیف زمین‌خواری در گردنه ماه پرویز اطلاع دقیقی ندارم.

مهرداد کرمی با تقدیر از دغدغه مدیرکل دفتر فنی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در زمینه مبارزه با زمین‌خواری، افزود: ضروری است دفتر فنی استانداری، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و یا هر دستگاه اجرایی دیگر موارد را به دادستانی جهت اجرای قانون اعلام کنند.

وی با تاکید بر اینکه مبارزه با زمین خواری در این استان تشدید می‌شود، بیان کرد: در این زمینه با هیچ کسی تعارف نداریم و اگر زمین خوار گردن کلفتی در استان باشد به طور جدی وارد می‌شوم.

کرمی تصریح کرد: اگر مسئولی در زمینه تغییر کاربری کشاورزی در گذشته تخلفی انجام داده به طور حتم پرونده ای در دستگاه قضایی و سازمان بازرسی دارد و پیگیری می‌شود.

گزارش و عکس: سجاد نوبهار

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد