تاریخ درج خبر : 1394/07/05
کد خبر : ۵۱۸۵۴۸
+ تغییر اندازه نوشته -
لاهوتی سکوت خودخواسته‌اش را شکست

برای انتخابات مجلس ثبت‌نام می‌کنم/ ناگزیر به استعمال نسخه بزرگان اصلاحات در کشور هستم/ با وجود محدودیت در دولت فعلی، همه‌جانبه از دولت حمایت کرده‌ام

دکتر سید قادر لاهوتی، برای کمتر کسی نیاز به معرفی دارد؛ سیاستمدار بلندقامتی که دهه‌هاست یک پای ثابت سیاست در استان کهگیلویه و بویراحمد بوده است. وی را بسیاری به سرسختی در افکار اصلاح‌طلبی خود می‌شناسند؛ کسی که گویا هرگز حاضر به معامله بر سر عقاید خود نشد و همین نیز باعث شد مخالفان سرسختی را جلوی خود ببیند. خود وی می‌گوید که بارها پیشنهاد پست و مقام را در دولت اصولگرای احمدی‌نژاد رد کرده است تا وفاداری‌اش به اندیشه‌ی اصلاح‌طلبی را به رخ همگان بکشاند؛ ادعایی که البته در رفتارهای سیاسی این استاد دانشگاه هم نمایان است.

lahoti1

لاهوتی که دارای مدرک دکترای ادبیات است خود معتقد است که بخش قابل توجهی از عمرش را پای تحصیل و تدریس گذاشته و از این بابت نیز بسیار خرسند است. این فعالی سیاسی کهنه‌کار، اگرچه در انتخابات‌های گذشته، از دیوار سنگین تأیید صلاحیت عبور نکرده است، اما اکنون بسیار امیدوار است که با تأیید صلاحیت یک بار دیگر خود را در معرض اراده و تشخیص مردم بگذارد تا شاید برای گره‌گشایی از مشکلات پرشمار مردم، پایش به بهارستان باز شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، با وجود آنکه بسیار کم تن به مصاحبه می‌دهد، در گفتگویی، از راز سکوت علنی خود و البته فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی مؤثر دیگر، شباهت وضعیت فعلی خود به دکتر شریعتی و استراتژی خود و اصلاح‌طلبان برای انتخابات آتی سخن گفت و اظهار داشت: «صلاحدید بزرگان اصلاح‌طلبان کشور این است که چندین نفر که حداقل امکان صلاحیت را دارند اعلام حضور کنند تا در نهایت بر حسب خرد جمعی و نظرات شورای محترم راهبردی، همه در هم ادغام و خروجی و فرایند آن به وحدت نیروها و شخص واحد بیانجامد».

در دوران احمدی نژاد فقط در میتینگ‌های انتخاباتی علیه ایشان و حمایت از اطلاح‌طلبان شرکت داشتم

نامزد احتمالی چهار شهرستان کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده، در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا مدتی است در مجالس و محافل به غیر از همایش اخیر اصلاح طلبان در شهرستان چرام حاضر نمی‌شدید، گفت: «رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی* وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی* وَاحْلُلْ عُقْدَهً مِّن لِّسَانِی * یَفْقَهُوا قَوْلِی، پیش از پاسخ به سؤال شما، لازم می‌دانم پس از عرض سلام خدمت خوانندگان شما و همه‌ی آحاد مردم، از شما و اصحاب رسانه تشکر کنم. در پاسخ به سؤال شما هم باید عرض کنم که در دوران هشت ساله‌ی دولت آقای احمدی‌نژاد، جز در متینگ‌های انتخاباتی ریاست جمهوری و آن هم علیه ایشان و لهِ رقبا، شرکت نداشتم و پس از استقرار دولت‌هایشان نیز، چون خط متحرک پرگار، بر کنار می‌رفتم».

با وجود محدودیت در دولت فعلی، همه‌جانبه از دولت حمایت کرده‌ایم

سید قادر لاهوتی در ادامه به برخی محدودیت‌های خود و تیم فکری‌اش در دولت فعلی نیز اشاره کرد و افزود: «در دولت فعلی که دو سال از استمرار آن می‌گذرد نیز نه‌تنها بنده بلکه بسیاری از طایفه‌ی فکری این حقیر، در سطح کلان، علی‌رغم محدودیت‌هایی که برای تحقق وعده‌هایِ داده‌شده داشتند و نتوانستند جامه‌ی عمل بپوشانند اما همچنان با حمایت همه‌جانبه خود از دولتمردان، همواره مترصد اوضاع بودیم تا به فضل الهی دولت ایشان با ظرافت‌کاری‌های ظریف و رهنمودهای داهیانه‌ی مقام معظم رهبری، یکی از وعده‌ها و شعارهای انتخاباتی خود را -یعنی پروسه‌ی هسته‌ای که سرآغاز یک مقدمه‌ی ارتباط با دنیای خارج است- با زحمتی نفس‌گیر و به‌تعبیر رهبر انقلاب نرمش قهرمانانه، به انجام رسانید و دمی در نای مردم دمید و انشاءالله به وعده‌های دیگرشان نیز عمل نمایند‌‌‌‌. این موضوعات، انگیزه‌ی حضور امثال من در مسایل سیاسی را در کشور، دوچندان ساخته است».

دلایل لاهوتی، برای حضور به‌ظاهر کم‌رنگ خود در محافل سیاسی

این استاد دانشگاه، دغدغه‌های تحصیلی و نیز مشکلات شخصی را از دیگر دلایل حضور به‌ظاهر کم‌رنگ خود در دنیای سیاست عنوان کرد و گفت: «یکی دیگر از علل حضور به‌ظاهر کمرنگ بنده در مجامع و محافل، مشکلات شخصی و اشتغال به تحصیل بود که برخی از عمرم بر سر آن رفت».

lahoti2

حضورم در مجالس مشروط به پذیرش مسئولیت‌هایی می‌شد که مقدور نبود!

وی اضافه کرد: «حضور در محافل و مجالس در دولت احمدی نژاد منوط به پذیرش مسؤلیت در دولت ایشان بود که برای من چنین چیزی مقدور نبود».

لاهوتی بیان کرد: «از دیگر علت‌ها در آن آشفته‌بازار سخنِ گوهربار مولایم علی (ع) مد نظرم بود که در چنین مواردی باید مانند کره شتر دوساله بود که نه پشت داشت که سواری دهد و نه پستان که شیر دهد».

در همین دوران هم، لحظه‌ای زبانم از بیان آنچه حق می‌دانستم باز نایستاد

کاندیدای اداوری حوزه انتخابیه کهگیلویه و بهمئی در ادامه به‌ نوعی با تأکید بر فعالیت‌های مختلف و مؤثر خود، پشتِ بُعدِ ظاهری کم‌رنگِ حضورش در محافل، تصریح کرد: «نکته‌ی مهمی که باید در این مبحث بگویم این است که کار سیاسی و فرهنگی، تنها به حضور فیزیکی صِرف نیست. جلوه‌های مختلفی دارد و بنده لحظه‌ای از حرکت در راستای هدفم دریغ نداشتم؛ در مجامع علمی و کلاس درس در سطوح مختلف دانشگاهی، زبانم از بیان آنچه حق می‌دانستم باز نایستاد و در عین حال در مراسمات مردمی همواره در کنار آنان بوده و هستم».

تشبیه شرایط فعلی لاهوتی به تصمیم دکتر شریعتی

اگرچه این فعال اصلاح طلب ترجیح داد به برخی از سوالات در شرایط فعلی پاسخ ندهد اما  وی در پاسخ به سؤالی پیرامون احتمال حضورش در رقابت‌های انتخاباتی پیش‌رو، خاطرنشان کرد: «سؤال شما، من را به‌ یاد گفته‌ای از دکتر علی شریعتی (رحمته‌ الله) انداخت. وقتی این شخصیت بزرگ برای ادامه‌ تحصیل از طریق بورسیه نخبگان عازم فرانسه شد از او پرسیدند که علاقه‌مند به کدام رشته‌ی تحصیلی هستید و وی می‌فرماید که میل شخصی و علاقه‌ی قلبی‌ام فلسفه است ولی ضرورت زمان ایجاب می‌کند در رشته جامعه‌شناسی و تاریخ ادیان ادامه تحصیل دهم. بنده نیز در شرایط فعلی بدون شباهت به آن فقید نیستم؛ ارادت قلبی و میل شخصی‌ام جز شب‌ مطالعه و روز درس نیست و چقدر این رباعی خواجه نصیر گویای حال من است:

لذات دنیوی همه هیچ است نزد من / در خاطر از تغیر آن هیچ ترس نیست

روز تنعم و شب عیش و طرب مرا / همچون شب مطالعه و روز درس نیست

ناگزیر به استعمال نسخه بزرگان اصلاحات در کشور هستم

این استاد دانشگاه در ادامه گفتگوی خود اذعان کرد: «حاق مطلب این است؛ چارچوب سیاسی بنده بر اساس کرامت انسانی و اصلاح فرهنگی مبتنی بر خودسازی است و سیاست به مفهوم مصطلح آن مشارکت در قدرت، ابزاری است برای حصول به این فرایند؛ لذا دوست دارم در این برف‌ریز عمر با دو یار زیرک و فراغتی و کتابی و گوش چمنی، عمر را سپری کنم ولی بنا به رهنمودهای بزرگان اصلاح‌طلب در کشور و صلاحدید دوستان و شرایط خاص نسخه‌ای تجویز شد که بنده هم ناگزیر از استعمال آن هستم».

IMG_0509

برای کاندیداتوری ثبت‌نام می‌کنیم

نامزد احتمالی انتخابات مجلس، به تشریح پیشنهاد اصلاح‌طلبان در کشور پرداخت و افزود: «بناست که انشاءالله امثال بنده و دوستان دیگر همفکر آماده‌ی ثبت‌نام باشیم و چندین نفر که حداقل بیسِ صلاحیت را دارند اعلام حضور کنند و موازی با هم به جلو برویم و به‌قول “حافظ”، «تا چه بازی رخ نماید بیدقی خواهیم راند»، حرکت کنیم تا انشاالله به آستانه‌ی انتخابات نزدیک شویم و بعد از آن بر حسب خرد جمعی و نظرات شورای محترم راهبردی، همه در هم ادغام و خروجی و فرایند آن به وحدت نیروها و شخص واحد بیانجامد».

همفکرانم را به رعایت اخلاق و حفظ روحیه‌ی رفاقت با رقبا دعوت می‌کنم

فرماندار اسبق گچساران، در پایان، یاران سیاسی خود را به ترجیح منافع مردم به منافع شخصی در رقابت‌های انتخاباتی دعوت کرد و بیان کرد: «در این راستا از همه‌ی نیروهای اصلاح‌طلب خواهانم از هواهای نفسانی و منافع شخصی و آنی بپرهیزند و برای اینکه انتخاباتی سالم در سایه‌ی امنیت ملی و منطقه‌ای داشته باشیم با رقبا و جناح مقابل فکری ضمن رقابت، رفاقت و خوش‌ اخلاقی را نیز فراموش نکنیم؛ الله و بس و باقی هوس…».

گفتگو: محسن تباری – راک نیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سوق گفت:

  درجواب سوقی زاده،شمامثل اینکه رسانه هایی استان نمی خونید،استنادمن مصاحبه آقای بزرگواری باسایت……….بودولی آقای لاهوتی سکوت کردوجوابش نداد،ازقدیم هم گفتندسکوت نشانه رضایت،من باوجودی که یک خانم خانه دارم،ولی ،بیشتروقتها سایت های استان وکشوری رامی خونم،چه بی حرمتی به سوقی ها کردم،واقعیت گفتم،رستاداصلاح طلب بودبایدازش حمایت می کرد،ولی متاسفانه ،،،،،،،،من ازدوره دبیرستان برای اولین بارکه به خاتمی رای دادم،همیشه اصلاح طلب بودم،وخوشحالم که هیچ وقت به موحدرای ندادم برخلاف همشهریام،مثل شمامردهانیستم،که هردوره برای منافع شخصی رنگ عوض کنم،،زنده باداصلاحات،زنده باد …. ،ازخودت شرمگین باش نه ازواقعیت

 • سوقی زاده گفت:

  نمی دانم برخی از دوستان که ادعا دارند آقای دکتر لاهوتی از آقای بزرگواری حمایت کرده است به چه استناد میکنند؟!!! یکی از دوستان (آقا یا خانم سوق)در نظر خود ادعا کرده که بزرگواری در یکی از مصاحبه هایش این را گفته!!! همشهری عزیز، آقا یا خانم سوق من به عنوان یک سوقی شرمگین از این ادعای شما هستم! حداقال من و تو که هردو سوقی هستیم خوب میدانیم که در آن سال انتخابات در سوق چه گذشت!! همشهری عزیز اگر نام سوق را یدک می کشی حرمتش را نگه دار!! آقای لا هوتی در انتخابات گذشته از هیچ کسی به دلیل واقعیات موجود(که به دلیل محدود بودن تعداد حرف در کامنت امکان توضیح بیشتر نیست)حمایت نکردند.

 • خدارحم2 گفت:

  آقای لاهوتی آیا شما با حمایتتان از بزرگواری در سال 86 به مهندس رستاد و اصلاح طلبان و مردم محروم منطقه ظلم روا نداشتید؟

 • ناشناس گفت:

  هر چند لاهوتی استخوان خرد کرده اصلاحات است و حقی دارد و می گوید فقط خودم …اما منطقیان پشت پرده به طرفداران خود می گفت به بزرگواری رای دهید و از طرفی حوزه بویراحمد نشین تعصب طایفه ای به بزگواری رای دادندو اگه نبود چنین چیزی پس چرا بزرگواری در سرفاریاب چرام و حومه شهر دهدشت که بویراحمد نشین هستند 90درصد آرا را کسب کرد.پس منطقیان و طرفدارانش هم طایفه ای و تعصب کورکورانه دارند===
  نتیجه بهترین راه برای اصلاحات دهدشت = انتخاب نفری جدید فارغ از تعصب طایفهای -فرا …..

 • خدارحم ،،،،، گفت:

  آقای لاهوتی چطور شده که حاضر به مصاحبه شدی اگه مصاحبه خوبه چرا دو سال پیش سر مصاحبه صدوقی اون همه جنجال درست کردی؟ و مخالفت کردی و به اطرافیانت سپردی تا صدوقی و اطرافیانش را تحت فشار بزارند آ ن هم صدوقی که همه زندگیش را به پای شما نهاد.
  آیا این حسادت بود یا دگم اندیشی یا هم فقط باید شما حرف بزنید و دیگران مطیع ؟؟؟

 • دهدشتی گفت:

  با سلام: اگر آقای لاهوتی اصلاح طلب بود دو دوره قبل که رد صلاحیت شد از بزرگواری حمایت نمی کرد وبه طرفدارانش سفارش نمی کرد که به ایشان رأی دهند.

 • یارقدیمی گفت:

  دکترلاهوتی استبدادبااصلاحات هم خونی ندارند،شماحاضرنیستیدیکی از نزدیکان خودت برای مجلس نام نویسی کند،وهمیشه گفتی فقط خودم نام نویسی می کنم،این یعنی استبداد،چطورخودت رااصلاح طلب می نامی،دیگه دهه شصت وهفتادنیسست،آقای لاهوتی

  • دهدشتی گفت:

   یار قدیمی تو هم از بستگان اون یارو هستی که به جولکی رفته بود تا قبایی ببافد ولی تیرش به سنگ خورد و دیگه هم در بین اصلاح طلبان جایگاهی ندارد/…………

 • سوق گفت:

  لاهوتی اگرصادق،وشفاف بوددرانتخابات ازبزرگواری تندروحمایت نمی کرد،بزرگواری،پایداری ،صادق وشفاف،ویک روست که درمصاحبه بایکی ازسایت های استان گفت ،لاهوتی درانتخابات از من حمایت کرد،وبه مهندس رستادواصلاحات پشت کرد،

  • دهدشتی گفت:

   جناب سوقی درکت می کنم مشکلت چیست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! برو خوابهای خوش ببین به چیزی که غکر می کنی هیچگاه دست نمی یابی مگر در رویا/.

 • ح گفت:

  داخل عکس اول دکترداره ستاره ها رامی شماره

 • شهریار گفت:

  جناب شهروند اصلاح طلب ( به اصظلاح)برای خیلی ها ثابت شده که لاهوتی پایبند به باورهایش هست، و بسیاری از کسانی که به ایشون انتقاد داشتن حالا بر این باورند که لاهوتیجزء صادق ترین و شفاف ترین چهره های سیاسی در کهگیلویه بزرگ هست و شاید هم صادق ترین و شفاف ترین و از نظرتون که دادین برای افراد با انصاف مشخص هست که از روی بغض و حسد نظر دادین تا روی انصاف، سعی کنید همیشه منصف باشید/.

 • فرهاد گفت:

  میدانداری بدون فکر و آینده نگری و حضور در هر مجلس و محفلی که شرط بلاغت نمایندگی نیست…لاهوتی اگرچه سکون داشت درنهان ولی هیچ وقت سکوت نداشت و به وقت شمشیر از غلاف زبان میکشید.لاهوتی اصلاح طلبی را درقاموس راه و فکر و اندیشه میجست نه در گرفته کسوتو مقام.لاهوتی به دنبال اجرایی کردن اصول و منویات تفکر پاک اصلاح طلبی بود ، حال به دست عمرو باشد یا زید

 • شهروند اصلاح طلب گفت:

  باز هم مثل قبل از لاهوتی جز شعار بر مبنای اصطلاح طلبی و نه اصلاح طلبی حرف تازه ای نیافتیم ایشان در راستای مدرک دکترایش که همانا ادبیات فارسی است تنها بازی با کلمات را خوب بلدند وگرنه بویی از عمل نبرده اند البته من دوستان دگرش نظیر منطقیان و رستاد را با جربزه تر می دانم چون حداقل میدانی از خود عکس العملی نشان می دهند و نمایانند اما ایشان کنج خانه کز کرده و انتظار دارند سکان مدیریتی استان و نمایندگی محلس را دو دستی نثارش کنند دکتر در خواب تشریف دارید از خواب بیدار شوید حنای تو و دوستانت در نزد مردم کهگیلویه رنگی ندارد بچسب به همون دانشگاه آزاد و دو کلام درس ادبیات به بچه ها بیاموز همین بس است

  • بهلول گفت:

   پاسخ به شهروند اصلاح طلب : هر کسی توان و تخصصی دارد و از واژهایی استفاده میکند که در حیطه تخصصش است . بنابراین خرده گرفتن از ایشون کار درستی نیست . اگرچه از آقای لاهوتی دلخور هستم اما ضمن تشکر از حضورشان ، با این مصاحبه لرزه بر اندام مخالفین سیاسی اصلاحطلبان در شهرستان کهگیلویه انداخته است . از این مصاحبه امید با خانه ی اصلاحطلبان برگشته و بوی اتحاد با شدت بسیار بالایی به مشام میرسد . از همه ی دوستان اصلاح طلب انتظار دارم : دست در دست هم دهید به مهر _ خانه ی شیطان را کنید ویران

پربازديد