تاریخ درج خبر : 1394/07/06
کد خبر : ۵۱۸۶۵۴
+ تغییر اندازه نوشته -

رضایی: 7300 معتاد در کهگیلویه و بویراحمد داریم

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد گفت: بر اساس طرح شیوع شناسی که سال 90 انجام شد این استان از نظر مبتلایان به اعتیاد جزء پاک ترین استانهای کشور است.

سید ناصر رضایی افزود: تنها 1.08 درصد از جمعیت استان یعنی قریب به 7300 نفر به اعتیاد مبتلا هستند هرچند که آمار بالایی نیست اما همین تعداد هم زیاد است چرا که یک فردی که دچار اعتیاد است نه تنها خود را درگیر می کند بلکه جامعه و خانواده خود را نیز دچار مشکلاتی خواهد کرد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد: سن اعتیاد در استان نسبت به کشور سن بالاتری را نشان می دهد و معمولا از 25 سال به بالا بیشتر درگیر اعتیاد هستند.

رضایی با اشاره به اینکه 9درصد از افراد مبتلا به اعتیاد در کشور را خانم ها تشکیل می دهد، عنوان کرد: ضریب نفوذ اعتیاد در بین خانمها در کشور رو به افزایش است اما طبق آمار در استان با توجه به ساختارهای اجتماعی، اقتصادی و مسائل فرهنگی ضریب اعتیاد در بین بانوان استان خیلی پایین است اما باید مواظب بود چرا که اعتیاد بانوان یک موضوع مهم است و تاثیر آنها در خانواده ها بسیار بیشتر از سایر افراد است.

وی خاطرنشان کرد: راهبرد اصلی و سیاست ریشه ای ستاد مبارزه به مواد مخدر برگرفته از سیات های کلی ابلاغی از فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله) و بر اساس برنامه های دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر و روانگردها است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: باید بتوانیم از همه ظرفیت های اجتماعی موجود و از توان همه آحاد مردم در جهت مبارزه با مواد مخدر و اجرای برنامه های پیش گیری استفاده چرا که می توانند تاثیرات بسیار خوبی با هزینه های کمتری داشته باشند.

رضایی تصریح کرد: عمده ترین دلایل گرایش به مواد مخدر در کشور و به ویژه استان کنجکاوی، تاثیر دوستان و همسالان، تفریح، سرگرمی، کمبود امکانات جایگزین و آگاهی کم خانواده ها در رابطه با آموزش مهار های زندگی به فرزندانشان است.

وی با بیان اینکه رسانه ها در بحث اجتماعی کردن مبارزه به مواد مخدر می توانند بسیار تاثیر گذار باشند، افزود: رسانه های به دلیل گستردگی ارتباطشان با جامعه و آگاهی بخشی می توانند نقش خود را در این زمینه به خوبی ایفا کنند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: یکی از اقشارهایی که به دلایل متعدد مافیای موادمخدر سعی در کشاندن آنها به سمت مواد مخدر دارند دانشجویان هستند که جمعیت زیاد، تاثیرگذار و نخبه را تشکیل می دهند که بدون شک گرفتار شدن این مجموعه در دام آسیب های اجتماعی به ویژه مواد مخدر اثرات منفی بسیاری برای جامعه ایجاد خواهد کرد که با توجه به رشد آگاهی در این قشر و اینکه امکان پیشگیری و مبارزه هم بیشتر از گذشته فراهم شده است دانشجویان با توجه به جایگاه خود می توانند در بحث اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر و روانگردها به دستگاه های متولی مبارزه با مواد مخدر کمک موثری داشته باشند.

رضایی بیان کرد: هشدار جدی دستگاههای متولی مبارزه با مواد مخدر و ورود مواد مخدر صنعتی به کشور است که در قالب های مختلف به مردم ارائه می شود که این مواد با توجه به صنعتی بودن می تواند مشکلات بسیار زیای را برای فرد معتاد و همه افرادی که به نوعی با این فرد در ارتباط هستند ایجاد کند از مهمترین این مواد مخدر شیشه است.

وی اضافه کرد: هم اکنون قریب به 70 مرکز ترک اعتیاد و دارو درمانی با نظارت پزشک متخصص در استان وجود دارد که افراد معتاد به این مراکز برای ترک اعتیاد خود مراجعه می کنند و بعد از حدود یک ماه کار درمان این افراد انجام می شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد