تاریخ درج خبر : 1394/07/07
کد خبر : ۵۱۸۷۶۳
+ تغییر اندازه نوشته -

افزایش حفاریهای غیرمجاز در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد افزایش حفاریهای غیرمجاز در این استان را نگران کننده دانست.

محمود باقری ظهر یکشنبه در نشستی با انجمن های میراث فرهنگی استان گفت: کمبود نیروی انسانی و حفاظتی در استان مقابله با قاچاقچیان آثار تاریخی را با مشکل مواجه کرده است.

وی بیان کرد: با همکاری دادگستری کهگیلویه و بویراحمد اقدامات خوبی انجام شده و شرایط کنونی تا حدودی بهبود یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان به وجود یک هزار اثر تاریخی در این استان اشاره کرد و اظهار داشت: ۷۰۰ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی تشکیل انجمن حفاظت از میراث فرهنگی در تمام شهرها، بخش‌ها و روستاها برای حفاظت از آثار تاریخی را یکی از مهمترین راهکارها برای حفاظت از این آثار عنوان کرد.

باقری تاکید کرد: آشنایی با قوانین و مقررات، آشنایی مردم با میراث فرهنگی و تشویق و ترغیب مردم به حفاظت از میراث فرهنگی و آثار تاریخی از جمله وظایف این انجمن است.

وی افزود: تاکنون ۷۲۰ نفر عضو این انجمن شده اند و ۵۰ نفر دیگر هم در شرف عضویت هستند.

گردشگری محور توسعه استان است

معاون هماهنگی امور عمرانی کهگیلویه و بویراحمد هم در این مراسم گردشگری را یکی از اصلی ترین محورهای توسعه این استان دانست.

نیک اقبالی میراث فرهنگی را هویت تاریخی کشور دانست و گفت: باید فرهنگ حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی در بین خانواده‌ها نهادینه شود.

وی تخصیص اعتبارات به بخش گردشگری را یکی از مطالبات استان از دولت برشمرد و اظهار داشت: ظرفیت‌های زیادی در بخش گردشگری و وجود جاذبه‌های تاریخی و طبیعی گوناگون در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

نیک اقبالی بیان کرد: شکوفایی این ظرفیتها مستلزم اختصاص اعتبار و ورود بخش خصوصی به حوزه گردشگری است.

وی افزود: برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در گردشگری لازم است که ابتدا زیرساختهای لازم ایجاد شوند.

معاون استاندار گفت: کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ عقب‌ماندگی در حوزه زیرساخت‌ها نیازمند توجه و حمایت بیشتر مسئولان ارشد کشوری در حوزه‌ها و بخش‌های مختلف است.

وی همچنین بر استفاده از ظرفیتهای عشایری در توسعه گردشگری استان تاکید کرد.

منبع: مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد