تاریخ درج خبر : 1394/07/08
کد خبر : ۵۱۸۹۲۸
+ تغییر اندازه نوشته -
امین خادم

نقدی بر یادداشت “پوزش فرمانداری مهربان اما فاقد اقتدار مدیریتی”‎

خدمت برادر عزیز جناب آقای آذربارگون
بی‌گمان نقد به عنوان عاملی اصلاحی و پیش برنده و بالنده به برنامه ریزان، سیاستگزاران، مدیران و مجریان مجال بازنگری، همه‌سو نگری و واقعیت نگری می‌بخشد و جلوی بسیاری از ریزش‌ها و دوباره کاری‌ها را می‌گیرد. بنابراین نقد کردن دیگران و نقد پذیرفتن از دیگران در کنار یکدیگر سازنده و سامان دهنده وضع و حال مردم و جامعه است.37043_445
رهبر معظم انقلاب اسلامی نقد را عاملی برای پیشرفت کشور دانسته‌اند. نقدی که برای ادامه یافتن و کمک به جلو رفتن و نیفتادن در دام سیاه نمایی نیازمنده چارچوبی است که‌‌ همان «سازنده» بودن است. انگیزه نقدکننده ایجاد امید و افزایش تلاش و مشارکت مردم باشد. انتقاد باید به معنی عزم و نیت برای پیمودن آینده‌ای پرتلاش و افتخارآمیز باشد نه به معنای سیاه نمایی منفی بافی و بی‌انصافی.
روشن است که بدون آگاهی و شناخت واقعیت‌ها، دیگران را زیر سوال بردن و به نقد کشیدن آن‌ها، کاری نافرجام و بی‌اثر و یا دست کم، کم اثر خواهد بود و یا زیانی که از سوی این گونه افراد به جامعه وارد می‌شود بیش از سود آن خواهد بود.
اما یادداشت شما متاسفانه نه نقد منصفانه و علمی بلکه از‌‌ همان ابتدا سراسر تخریب بوده است. در‌‌ همان روز اول که جلسه تودیع و معارفه فرماندار کهگیلویه در سالن کنفرانس دهدشت برگزار شد برخلاف آنچه نوشته‌اید خیلی‌ها خوشحال بودند از انتخاب آگاهانه فردی متخصص و از جنس برنامه، که به عنوان سکان دار شهرستان کهگیلویه انتخاب شد. «علی پوزش» از مابقی سخنرانان کوتاه‌تر سخن گفت تا مصداق عینی (به عمل کار برآید، به سخن دانی نیست) باشد، دکتر پوزش آمد تا با مدیریتی عقلانی و عملی بتواند با تکیه بر تجربه و تخصصش که همانا بودجه و برنامه ریزی است مشکلات بی‌شمار شهرستان محروم کهگیلویه را کاهش دهد اما متاسفانه شما لحن مهربان و سنجیده‌ی ایشان را نقطه ضعف ایشان تلقی کرده‌اید چرا که طبق روال هشت سال گذشته اهل شعر، هتاکی و تخریب مدیران قبل از خود نبوده است. دکتر جان سی مکس ول از نظریه پردازان علم مدیریت در خصوص چگونه یک مدیر می‌تواند قدرت رهبری بیابد و با اقتدار کامل سازمان را با هماهنگی کارکنانش به پیش ببرد می‌گوید: قدرت متعلق به افرادی است که با دیگران خوب رفتار می‌کنند و روابط انسانی مثبتی بوجود می‌آورند و آن را حفظ می‌کنند. کارکنان باید محیط کار را مانند خانه و خانواده خود بدانند تا در عوض وفاداری و وظیفه‌شناسی خود را نثار سازمان کنند. دوره کسب قدرت با فریاد و رعب و وحشت و انتقاد در میان جمع گذشته است.
در بخش دوم یادداشتتان آورده‌اید که سالهاست هیچ پروژه شاخصی در کهگیلویه افتتاح نشده است. همانگونه که مستحضرید هر پروژه شاخصی در ایران چندین سال به طول خواهد انجامید و این سخن شما باید نقدی باشد بر عملکرد مدیران و سکان داران قبل از ایشان، نه فرماندار تازه به کار گماشته شده کهگیلویه که از اولویت‌های کاریشان طرح‌های عمرانی و ایجاد اشتغال زایی می‌باشد.
و اما در بخش پایانی عرایضتان نوشته‌اید که عدم سفر شخصیت‌های استانی و کشوری به شهرستان محروم کهگیلویه. فقط جهت اطلاع، وزیر جهاد کشاورزی، معاون وزیر راه و شهرسازی، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی، معاون وزیر نیرو، استاندار محترم و معاونین ایشان، تعدادی از اساتید دانشگاه و نخبگان سیاسی از جمله کسانی هستند که از شهرستان محروم بازدید داشته‌اند. شما متاسفانه دلیل محرومیت و مهاجرت مردم عزیز را اختلافات فرماندار با اعضای شورا دانسته‌اید که این کلامی است اشتباه از میان هزاران دلیل اصلی برای مهاجرت مردم. و همچنین تعدد جلسات را به عنوان شاخصی برای عملکرد فرماندار برشمرده‌اید غافل از اینکه تعدد جلسات نمی‌تواند شاخصی باشد برای ارزیابی، که یکی از مشکلات ما در عرصه ملی نیز همین است که بیشتر اهل برگذاری همایش، نمایش و امثالهم هستیم.
اما در آخر برادر عزیز جناب آقای آذربارگون نقد غیر منصفانه شما زمانی می‌توانست به حق و اثرگذار باشد که حداقل یکی دو سال از مدیریت دکتر پوزش به عنوان نفر اول شهرستان می‌گذشت نه تنها پس از گذشت چند ماه از انتصاب ایشان. باشد که همه دست در دست هم دهیم تا نام زشت و پلشت محرومیت را از شهرستان کهگیلویه بزداییم.

با تشکر
امین خادم
07/07/1394

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مجتبی محققیان گفت:

  تشکر از امین خادم عزیز
  اره من هم نظر مثبت دارم به این نقد خوب

 • ناشناس گفت:

  سلام یک مرتبه که شده تحمل نقد را داشته باشید .. این قدر بهتون فشار نیاد.حالا پوزش خوب یا بد – یه انقادی کرد

  • شهروند دهدشتی گفت:

   نقد باید به جا و کارشناسی باشد .ایشون انتظار معجزه دارند .دهدشت طی سالها بی توجهی و کارشنی مسوولین به این روز افتاده .حالا یه تعداد از آقایون انتظار دارن ره صد ساله یه شبه طی بشه .

 • داریوش طیارزاده گفت:

  مهندس خادم جوابیه علمی و تحلیلی عمیق بود, مرسی. آقای آذربارگون بنده شما را نمیشناسم و نمیدانم چه مدرک تحصیلی دارید ولی از رو دیدگاهها و نقدی که کرده اید حدس میزنم در حد کافی سواد ندارید(پسته بی مغز چون لب واکند رسوا شود) و در جایگاهی نیستید که بتوانید افراد, جامعه و کارکرد آنان را مورد نقد و بررسی قرار دهید. همانطور که مهندس خادم فرمودند چطور می توان بعد از گذشت اندک زمانی بازدهی و مدیریت مسئولی را بررسی کرد و بر روی کاغذ آورد, آن هم مسئولی پاک و مرد عمل و تحصیل کرده, بر خلاف بقیه مسئولین استانی و کشوری که همه از طایفه طرارانند. بله اگر منظور شما از اقتدار مدیریتی, زد و بند و طراریه, درسته.

 • امیرعلی گفت:

  ضمن اینکه جناب آقای دکتر پوزش فردی کاردان و عملگرا می باشد ولی اقتدارمدیریتی لازمه کارشون می باشد و بجای توجه به توجیحات مدیران ناکارآمد و بازمانده از دولت قبل، صدای مردم را نیز بشنود و برای رفع مشکلات مردم خودشون قاطعانه تصمیم بگیرند و مردم را امیدوار کنند…….

 • نصیب پالیز گفت:

  با دیدگاه اقای مهندس خادم به لحاظ علمی بودن و همچنین بیان این دیدگاه از منظر منطق موافقم

 • ناهید گفت:

  کاملا مشخصه عده ای دوست ندارن شهرستان پیشرفت کنه مشکل نه از مدیریت و مهربانی آقای پوزش بلکه از سنگ اندازی مخالفانه

 • ایمان یعقوبی گفت:

  نقد بسیار متین و حساب شده ای بود . نقد بی پرده و فاقد اعتبار عملکرد چند ماهه دکتر پوزش نشان از یک جریان سازی علیه ایشان در حوزه سیاسی و مدیریتی شهرستان کهگیلویه است . مشکل اینجاست که جناب آقای پوزش برای پیشبرد برنامه های خود باید هم با اصولگرایان مخالف و هم اصلاحطلبان حاشیه نشین شده روبرو شود .

 • کاظمی گفت:

  کاملا موافقم با این جوابیه

پربازديد