تاریخ درج خبر : 1394/07/11
کد خبر : ۵۱۹۱۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -

اقدام خلاف قانون شرکت پست استان و اصرار بر ادامه آن/ سند

بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری  و مشخص شدن وضعیت قبولی داوطلبین که در این آزمون شرکت کرده بودند، یکی از مدارکی که باید در ثبت نام دانشگاهها ارائه شود تاییدیه تحصیلی دانش‌آموز است.

تاییدیه تحصیلی در واقع تایید وضعیت تحصیلی یک شخص است که در سیستم آموزشی ایران توانسته موفق به اخذ مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی شود.

تاییدیه تحصیلی از طریق آموزش و پرورش استان به دانشگاهی که شخص متقاضی در آنجا قبول شده ارسال می شود.

فرایند انجام آن نیز به این صورت بود که باید ابتدا به شرکت پست مراجعه و با پر کردن فرم های مخصوص، آدرس محل تحصیل و آدرس دانشگاه در آن قید شود.

هزینه این فرایند برای پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد و علمی و کاربردی نزدیک به 120 هزار ریال و برای دیگر دانشگاهها 240 هزار ریال است.

بر طبق قراردادی که وزارت آموزش و پرورش با دفاتر پیشخوان منعقد کرده از تاریخ 3 شهریور 94 کلیه فرایند ارسال تاییدیه تحصیلی باید از طریق دفاتر پیشخوان دولت صورت گیرد اما با توجه به نبود برخی زیرساختها در استان، این قرارداد تا تاریخ 31 شهریور به تعویق افتاد و بعد از این تاریخ، شرکت پست استان نباید این فرایند را انجام دهد و خلاف قانون است.

متاسفانه شرکت پست استان در اقدامی که آشکارا بر خلاف قانون است این روند را ادامه داده و کماکان بر ادامه این کار خلاف قانون اصرار دارد.

طبق مشاهدات خبرنگار سایت استان که در روز 7 مهرماه برای انجام کاری به پست مرکزی استان مراجعه کرده بود متوجه این موضوع شده و آن را با مسئول مستقیم آن در آموزش و پرورش استان و مدیرکل بازرسی استانداری در میان گذاشت.

تاییدیه تحصیلی ارسالی از شرکت پست را برگشت می دهیم

رئیس اداره سنجش امتحانات اداره کل آموزش و پرورش در این خصوص به خبرنگار سایت استان گفت: تاییدیه تحصیلی کسانی که در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی قبول شده اند و یا کسانی که اصل مدرک دیپلم آنها گم شده است قبلا توسط شرکت پست انجام می گرفت و طبق قراردادی که بین وزارت آموزش و پرورش و دفاتر پیشخوان دولت انجام منعقد شد از تاریخ 3 شهریور 94 اجرایی شد و تاییدیه تحصیلی از طریق دفاتر پیشخوان می بایست انجام بگیرد.

 مظفر برافراشته افزود: با توجه به نبود برخی زیرساختها در استان، اجرایی شدن این قرارداد تا تاریخ 31 شهریور 94 به تعویق افتاد و تاییدیه های ارسالی از سوی شرکت پست نیز پذیرفته می‌شد.

وی ادامه داد: با توجه به نشستی که مسئولان اداره کل آموزش و پرورش استان با مدیرکل شرکت پست استان به یکدیگر داشتند، مدیرکل شرکت پست استان گفت که از تاریخ 31 شهریور 94 هیچ گونه تاییدیه تحصیلی از طریق پست ارسال نمی‌شود.

این مقام مسئول در اداره کل آموزش و پروش استان با بیان اینکه اگر بعد از تاریخ فوق از سوی شرکت پست استان، این فرایند صورت گیرد خلاف قانون است، اظهار داشت: از طریق نامه، تلفن و جلسه حضوری این موضوع به شرکت پست استان اطلاع داده شد و اگر بعد از تاریخ فوق تاییدیه تحصیلی از شرکت پست برای آموزش و پرورش ارسال شود ترتیب اثر داده نمیشود و حتما برگشت خواهد خورد.

برافراشته تصریح کرد: این موضوع به ادارات شهرستانی آموزش و پرورش نیز ابلاغ شده است تا با راهنمایی مراجعین در وقت و هزینه آنها صرفه جویی شود.

اگر تخلفی اثبات شود برخورد می شود

مدیرکل بازرسی استانداری در این خصوص به خبرنگار ما گفت: هر تخلفی که در ادارت و شرکتهای دولتی صورت گیرد و برای ما محرز و اثبات شود حتما برخورد خواهد شد.

عباس بهشتی افزود: در مورد تخلفهایی که در دستگاههای اجرایی صورت می‌گیرد اگر شاکی خصوصی وجود داشته باشد به فوریت رسیدگی می شود.

وی با بیان اینکه گزارشات مردمی و تحقیقات نامحسوس کارشناسان بازرسی استانداری از دیگر راه‌های شناسایی تخلف در دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های خدمت‌رسان است اظهار داشت: در خصوص موردی که در شرکت پست انجام گرفته اگر مستندات کافی به ما تحویل شود حتما برخورد شده و از ادامه آن جلوگیری می‌شود.

مشاهدات خبرنگار ما حاکی از آن است که تا تاریخ 7 مهرماه 94 این کار خلاف قانون انجام می شد (به ساعت و تاریخ درج شده در قسمت بالای سمت چپ رسید پستی نگاه کنید) و احتمالا اگر جلوی این کار گرفته نشود در روزهای آتی نیز انجام می شود که باعث اتلاف هزینه و وقت مردم خواهد شد.

برخی از مسولان دفاتر پیشخوان دولت نیز حاضر به مصاحبه با خبرنگار ما نشدند و صد البته این موضوع نیز جای تعجب ندارد چون عمده کارهای این دفاتر که مربوط به بخش خصوصی است با شرکت پست انجام می شود و ترس آنها از عواقب مصاحبه نیز طبیعی است.

تلاش خبرنگار سایت استان برای مصاحبه با مسئولان شرکت پست استان بی نتیجه بود.

این سایت خبری آماده انتشار جوابیه مسولان شرکت پست جهت تنویر افکار عمومی می باشد.

 گزارش: محمود آرام

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • دفتر پشخوان گفت:

    فقط کافی است با مراجعه به آموزش و پرورش دهدشت قسمت امتحانات بررسی نمایند که ببینند که الان 200 مورددرخواست تائیدیه بدون جواب وجود دارد که از طریق پست ارسال شده و آموزش و پرورش مربوطه از جواب به آنها خودداری می کند این تخلف آشکار پست دهدشت می باشد که هیچ شاکی خصوصی وجود ندارد چون دانشجو بعد از پایان دانشگاه متوجه این کار پست می شود و نیازی به بازرسی نامحسوس و… وجود ندارد

پربازديد