تاریخ درج خبر : 1394/07/13
کد خبر : ۵۱۹۲۸۷
+ تغییر اندازه نوشته -
مدیرکل فرهنگی و تبلیغات بنیادشهیدکشور، در گفتگو با سایت استان:

دفن درگذشتگان فاجعه منا در گلزارهای شهدا انجام می گیرد

n00105734-tاسکندر یارنسب، مدیرکل فرهنگی و تبلیغات معاونت فرهنگی بنیاد شهید کشور، در گفتگو با سایت استان، پیرامون اتفاقات منا تصریح کرد: این اتفاق ناگوار را به عموم ملت شریف ایران تسلیت عرض می‌کنم. در این فاجعه متاسفانه تعداد زیادی از هموطنان ما جانشان را از دست دادند. اگرچه از کاروان‌های استان ما کسی در بین حادثه‌دیدگان نبود، ولی یک هم‌استانی (مرحوم دکتر جباری فر) از طریق کاروان‌های استان اصفهان مشرف شده بودند و در این حادثه به لقا الله پیوستند.

یارنسب در رابطه با استفاده از عنوان شهید برای جان‌باختگان این حادثه، اظهار کرد: با توجه به آموزه‌های دینی و این حقیقت که رجعت این هم‌وطنان بعد از مراسم عرفات، در اوج پاکی، مظلومیت و گاها با لب تشنه بوده است، این حادثه غم‌انگیز در ذهن و قلب مسلمانان به عنوان یک رجعت شهادت‌گونه ثبت می‌شود. با توجه به کسب تکلیف نماینده محترم ولی فقیه و ریاست عالی بنیاد شهید، از محضر مقام معظم رهبری در خصوص دفن این عزیزان در جوار گلزار مطهر شهدا، موافقت ایشان اعلام شد و این موافقت صرفن در خصوص محل دفن جانباختگان حادثه است که انشاالله این کار صورت می‌گیرد.

وی در مورد تحلیل‌هایی که پیرامون حوادث حج امسال وجود دارد، توضیح داد: به هر حال حرف و حدیث و تحلیل‌های متفاوتی در خصوص موضوع وجود دارد که در چنین موردی طبیعی است؛ مسئله‌ای که در این رابطه قطعیت دارد بی‌تدبیری و بی‌کفایتی آل‌سعود در اداره حج امسال است که به طور خاص در مناسک منا واضح و مبرهن است.

وی افزود: اقدامات و تغییر و تحولات ملک سلمان در این یک سالی که به حکومت رسیده باعث شده بسیاری از نیروهای قدیمی که بحث امنیت و انتظامات حج را برعهده داشتند از کادر مسئولین خارج شوند. طبق گفته حاضران در حج امسال، تعداد نیروهای امنیتی و سطح سن و تجربه‌ی آنها بسیار پایین ارزیابی شد و این موضوع را می‌توان یکی از دلایلی دانست که منجر به شدت گرفتن این حوادث شده است. از سوی دیگر درگیری عربستان در یمن نیز باعث شد بخش عمده‌ای از حجم انرژی به طور کلی و تعداد نیروهای امنیتی عربستان صرف موضوع جنگ در یمن شود که منجر به کاهش توجه به تدابیر امنیتی و  امدادی نسبت به سال‌های گذشته شد.

یکی از تحلیل‌هایی که در این زمینه وجود دارد به احتمال عمدی بودن این حادثه می‌پردازد که در بررسی آن اختلاف و دودستگی به وجود آمده در حاکمیت سعودی، عنصر مهمی تلقی می‌شود. این تحلیل در یک سطح به این نکته اشاره دارد که هر دو جریان سیاسی موجود در عربستان در یک بازی امنیتی و پیچیده‌ی فرامنطقه‌ای قرار گرفته باشند. اگرچه دولت عربستان به لحاظ سیاسی و حیثیتی زیر بار این موضوع نرفته است، اما این احتمال وجود دارد که غرب، اسرائیل و گروهک داعش در این زمینه اعمال نفوذ کرده باشند.

یارنسب، تاکید کرد: می‌بینیم که مجموعه‌ای از مسائل در کنار هم باعث این فاجعه شده که مطمعنا برخی دلایل نیز برای ما روشن نیستند و تنها می‌توان گمانه‌زنی‌هایی انجام داد. با این حال مطابق فرمایشات حکیمانه و مقتدرانه‌ی مقام معظم رهبری، دولت سعودی مقصر اصلی این فاجعه است و باید درباره آن به جهان اسلام و به ویژه دولت و ملت ایران پاسخگو باشد.

وی در خصوص دلیل زیاد بودن تعداد کشته‌شده‌های ایرانی نسبت به سایر کشور‌ها، تصریح کرد: ایران در رابطه با آمار و ارقام، مشخصات حجاج و کاروان‌ها، یکی از منظم‌ترین سازماندهی‌ها را دارد ولی بسیاری از کشورهای اسلامی چنین اطلاعاتی در مورد کاروان‌های اعزامی‌شان ندارند تا بتوانند آمار دقیقی از کشته شدگان و یا مفقودین خود ارائه دهند. این که آمار کشور ما درصد بالایی از کل کشته‌شدگان به نظر می‌آید، شاید به این علت باشد که سایر کشورها آمار دقیقی ارائه نداده‌اند. چون طبق تخمین‌ها تعداد واقعی کشته شدگان بالغ بر هفت یا هشت هزار نفر است.

تاکنون آمار کشته‌شدگان 4500 نفر گزارش شده است و سهم ایران 10 درصد از این تعداد است. به دلیل وجود برخی مشاهدات، احتمال اینکه آمار به بالای 7000 نفر برسد وجود دارد که در این خصوص باید منتظر اعلام رسمی از مراجع ذی‌ربط باشیم. واضح است که در صورت افزایش آمار کل کشته‌شدگان، نسبت کشته شدگان ایران به کل آمار کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد