تاریخ درج خبر : 1394/07/13
کد خبر : ۵۱۹۳۰۲
+ تغییر اندازه نوشته -
سید اسماعیل صنوبری

چرایی عدم اجماع چندین ساله لاهوتی و منطقیان

سایت استان: سید اسماعیل صنوبری

سال‌هاست دو کهنه سرباز سیاسی اصلاحات کهگیلویه بزرگ در چیدمان جورچین سیاسی خود درگیر تنش‌های متعدد بوده‌اند و این سناریوی است که در انتخابات مختلف تکرار شده و در این گیردار نه‌تنها نخبگان و منادیان اصلاحات، بلکه کهگیلویه بزرگ درگیر چالش‌های سیاسی اجتماعی مختلف شده است، سعی بر آن است عوامل متعدد چگونگی عدم اجماع فکری این دو مهره ارزشمند اصلاحات را در این سال‌ها موردبررسی قرار دهم. امیدوارم نقدهای وارده از طرف نخبگان و فعالین سیاسی بر این دو بزرگوار زمینه تجمیع افکار این دو کهنه مرد سیاست اصلاحات را در راستای ایجاد همدلی سیاسی عوام و نخبگان وابسته به خط‌مشی اصلاحات فراهم سازد، البته بنده به دلایل مطروحه در شرح مقاله تنها تجمیع فکری این دو بزرگوار را لازمه موفقیت اصلاحات در برهه فعلی نمی‌دانم و باید ساختارهای غلط غالب بر نگرش عوام و نخبگان سیاسی شهرستان ترمیم، بلکه ره‌آوردی نیز نصیب اصلاحات گردد.

مبنای موفقیت خواص سیاسی، گردآوری افراد با کارآرایی‌ها متفاوت مدیریتی و اجرایی همسو با اهداف تبیین شده در چارت سیاسی تفکری مورد باور اوست. از منظر عوام تبلور شخصیتی و تفکری خواص سیاسی در دوستان و هم‌قطارانشان خواهد بود و رویکرد مثبت و منفی این اشخاص به همان میزان در والایی و یا عدم باور مردم نسبت به خواص تأثیرگذار است. این نگرش به دلایلی مختلفی به‌مانند قومیت، عدم اطلاع دقیق از اشخاص و تخریب شخصیتی رقبای سیاسی در باور عوام نهادینه‌شده است و بر این اساس معیار خوب و بد خواص را سنجیده و قضاوتشان می‌کنند. در کارزارهای انتخاباتی شاهدیم افراد وابسته به این دو استاد فرهیخته بدون توجه به تکیه‌گاه سیاسی خود به‌نوعی با جبهه‌گیری‌های نامعقول و حمایت از افراد مغایر با باور و تفکر این دو استاد آنان را در منظر عوام تخریب می‌نمایند حال با توجه به این نوع نگرش نهادینه‌شده در باور عوام و همچنین عدم ثبات فکری و جبهه‌گیری عملی مغایر با خط‌مشی اصلاحات بعضی اشخاص مطیع این دو بزرگوار و عدم صراحت بیان در نفی این افراد بنا به مصلحت درون‌حزبی توسط این دو استاد فرزانه، به‌خودی‌خود زمینه ترویج شایعه و هجمه‌های مختلف علیه آنان از طرف عوام و مخالفین سیاسی فراهم‌شده است. جا دارد با غربال گیری نیروها و مریدان سیاسی که فاقد ثبات فکری و رفتاری و عملی هستند خود را از هجمه انتقادات نسبت به وجود چنین افرادی برهانند بلکه بتوانند باور و نگرش عوام را نسبت به خود ترمیم نمایند.

چیدمان جورچین سیاسی بعضی از خواص کهگیلویه بزرگ مبتنی بر سیاست تفرقه‌افکنی بزرگ‌ترین چالش اخلاقی اجتماعی است که گریبان هر دو طیف اصلاحات و اصولگرا را گرفته است و این موضوع ضربه‌های مهلک سیاسی اجتماعی بر خواص وارد کرده و آنان را در منظر عوام و نخبگان تخریب اساسی نموده است. اصولاً متولیان و گردانندگان چنین تفرقه‌های با پخش شب‌نامه‌ها و بیانیه‌ها متعدد که مبتنی بر هیچ اصول اخلاقی سیاسی نیست خواص را در منظر عوام و نخبگان آن‌چنان تخریب شخصیتی می‌نمایند که هرگز با هیچ رویکرد و برنامه‌ای قادر نیستند خود را از این تفرقه و تخریب شخصیتی تطهیر نمایند. در ادوار گذشته این دو استاد نیز از چنین گزندهایی در امان نبوده و همواره مخالفین و تعدادی از هم‌حزبی‌هایشان در جهت سیاست تفرقه‌افکنی هم همسو شده و به این دو استاد هجمه‌های ناشایست روا داشتند،

ره‌آورد انتخابات ریاست جمهوری سال هزار و سیصد و هفتادوشش طلوع فصل سوم گفتمان اصلاحات در ایران با رویکردی مبتنی بر آزادی در اندیشه، منطق در گفتگو و قانون در عمل بود. این ره‌آورد همزمان شد با ظهور نسلی از جوانان و مشارکت حداکثری در پایه‌ریزی تفکری نو در سیاست جمهوری اسلامی ایران، باور جوانان شعاری بود که در آن هشت سال سید محمد خاتمی و دولت اصلاحات در شعار و عمل در حد امکان بدان وفا نموده و جوانان را در ساختار مدیریتی کلان کشور جای دادند. این پروسه منتج شد به ظهور جوانان و مدیران لایقی که تا سال‌های دگر نیز با تکیه‌بر توان اجرایی و مدیریتی خود می‌توانند در پیشبرد اصلاحات مبتنی بر توسعه همه‌جانبه حکومت جمهوری اسلامی نقشی اساسی ایفا نمایند. در استان ما نیز جوانان با مشارکت حداکثری در کارزارهای سیاسی در پیشبرد گفتمان اصلاحات و ترویج آن در باور و تفکر عوام ایفای نقش نموده‌اند، در دهه اخیر خواص استبداد گرا با رویکردی مبتنی بر قومیت‌گرایی همواره با سرکوب جوانان و نخبگان سد راه تعالی و ظهورشان در سیاست کهگیلویه بزرگ ‌شده‌اند. در طیف اصلاحات نگاه و باور مبتنی بر قومیت‌گرایی منجر به دوقطبی شدن این تفکر در اذعان عمومی شده است و سال‌هاست این دو استاد یکه‌تاز عرصه اصلاحات شهرستان‌اند و نوع نگرش خود و هم‌قطارانشان راه توسعه و پیشرفت جوانان اصلاحاتی شهرستان را سد کرده است، باور و عمل به شعار سید محمد خاتمی (بیایید جوانان را باور کنیم) در کهگیلویه بزرگ لازمه رهایی از وضعیت حاد موجود در اصلاحات است و باید برای ترویج چنین باوری با برنامه‌ای منسجم در راستای بیداری اجتماعی عوام و نخبگان وابسته به خط‌مشی اصلاحات گام برداشت و این دو استاد و هم‌قطارانشان نیز از موج قومیت و استبداد گرایی اصلاحات پیاده شده و با جوانان هم همدل و هم‌نوا شوند بلکه از این همدلی و هم‌زبانی بتوان کور سویه‌ای امید برای رهایی از این وضعیت موجود پیدا کرد. البته نباید پا را از دایره انصاف فراتر نهاد و به عدم وجود جوانانی مدیر، مدبر و متعهد به خط‌مشی اصلاحات و دارای پتانسیل اجرایی لازم در کارزارهای انتخاباتی گذشته اشاره نکرد. در دور هشتم انتخابات مجلس شورای اسلامی اصلاحات کهگیلویه بزرگ با رد صلاحیت این دو استاد و به مصلحت روی به اجماع بر روی شخصی واحد آورد ولی بنا به دلایل متعدد من‌جمله حمایت نکردن قاطع تمامی طیف‌ها و عدم ثبات فکری نخبگان و منادیان اصلاحات، شکست سنگینی بر پیکره اصلاحات کهگیلویه بزرگ وارد شد و همین شکست سبب سرگردانی اصلاحاتیان در دور نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی شد به‌طوری‌که خیل عظیمی از اصلاحاتیان بنا به وجود تنش‌های متعدد درون صنفی اصلاحات و مسائل قومیتی بارأی به رقیب اصولگرای خود ایشان را مجدد روانه مجلس کردند. جای تأسف است در این چندساله اخیر عده‌ای از منادیان و نخبگان اصلاحات با جهالت سیاسی سعی در تفکیک خواص اصلاحات استان دارند و مدام با وصله‌چسبانی عدم ثبات فکری مبتنی بر خط‌مشی اصلاحات به افراد، آنان را در منظر عوام و نخبگان تخریب می‌نمایند که جا دارد تمامی اصلاحاتیان با خویشتن‌داری و حمایت هم جانبه از هم‌دست چنین افرادی را از سیاست تفرقه‌افکنی در میان طیف‌های اصلاحات استان کوتاه نمایند.

چنددستگی فکری و عملی طیف‌های منتصب به اصلاحات از معضلات اساسی درون ساختاری اصلاحات کهگیلویه بزرگ است. عده‌ای با سوارشدن بر موج قومیت‌ها، بنا به پشتوانه قومیتی خود در تمامی عرصه‌های سیاسی با ادغام تز اصلاح‌طلبی و نگرش قومیتی به‌نوعی رویکرد خود را مبتنی بر خط‌مشی اصلاحات می‌دانند. در یک‌سوی عده‌ای هم با باور راسخ به مبانی اصلاحات، تمام‌قد در همه عرصه‌های سیاسی این تفکر را بدون از جبهه‌گیری‌های نامعقول قومیتی و منافع نگری پیاده نموده‌اند ولو این باور و تفکرشان منجر به شکست در کارزارهای انتخاباتی گردد. در سوی دگر نیز فرصت‌طلبان اصلاحاتی نما بوده‌اند که همواره مترصد بحرانی شدن سیاست شهرستان‌های چهارگانه کهگیلویه بزرگ مانده‌اند تا در مواقع مناسب از این وضعیت در راستای منافعشان جبهه‌گیری و نهایت استفاده را ببرند. این چنددستگی تفکری و عملی در میان خواص و منادیان کلیه طیف‌های اصلاحاتی شهرستان‌های چهارگانه کهگیلویه بزرگ به روش‌های متفاوت مشهود است و نمی‌توان یک طیف را مبری از وجود چنین اشخاصی دانست.

فصل تازه مناقشات سیاسی بر مبنای دوقطبی کردن شهرستان و تفکیک طوایف بر اساس بویراحمد و حوزه ثلاث، بزرگ‌ترین آفت قومیتی جاری شهرستان است. این چالش تمامی معادلات منطقی سیاسی را دستخوش تغییر و به‌نوعی عوام و نخبگان سیاسی را معطوف به اجرای چنین باوری در انتخابات پیش روی کرده است. البته از گزند این آفت طیف‌های سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرای شهرستان در امان نخواهند بود و این موضوع به‌خودی‌خود زمینه را برای ظهور خواص قومیت‌گرای منفعت‌طلب فاقد هرگونه شعور و سواد سیاسی فراهم خواهد کرد. حال این دو بزرگوار علاوه بر تفکرات همسو اما مغایر در عمل و جبهه‌گیری‌ها، باید به فکر راه‌حل چگونگی تجمیع اعتماد طوایف بدون از تنش‌های این آفت باشند و بتوانند در مسیر اصلاحات همسو شوند. البته در برهه فعلی جو حاکم بر شهرستان توقع تجمیع تفکرات و همسویی در تمامی ابعاد مورد چالش در این چندساله را دور از انتظار کرده است.

با تمامی این اوصاف معتقدم با برنامه‌ریزی جامع و اساسی بر مبنای بیداری اجتماعی طوایف و در راستای آگاهی سیاسی نخبگان و عوام و مشارکت آنان بر اساس شعور و سواد سیاسی در کنار شور سیاسی زبانزد کهگیلویه بزرگ، می‌توان آینده سیاسی منطقی را برای اصلاح‌طلبان نوید داد. ولی در این برهه نزدیک به انتخابات پیش روی عملاً تغییر نگرش غالب ممکن نیست و به‌اجبار باید دل به پیشامدها بست. هرچند آفتاب صبر عوام و نخبگان سیاسی اصلاحات کهگیلویه بزرگ از حوالی بام باور این دو بزرگوار در حال گذر است و دگر مجال اشتباه برای این دو استاد فرهیخته نخواهد ماند.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مجتبی محققیان گفت:

  افرین خوب بود

 • ناشناس گفت:

  معلوم نشد چه گفتی

 • ناشناس گفت:

  سلام – خیلی خوب مشکلات را توضیح دادی اما در پایان نتیجه گیری خوبی نداشتی و فقط درد دل بود و متاسفانه شما آقای صنوبری نتواستید راه حلی کارگشا ارائه دهید … مطلب و زیبا و خوش بیان گفتی . اما حیف که کهگیلویه همچنان …. گرفتار طایفه گرایی هست و امیدی بر نخبگان و .. نیست

 • ناشناس گفت:

  هم خود آقایان و هم مردم به خوبی می دانند حرف اتحاد نیرنگی بیش نیست!! شعاری تو خالی است که !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

پربازديد