تاریخ درج خبر : 1394/07/14
کد خبر : ۵۱۹۴۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -

انتقادهای شدید در جشنواره تئاتر فجر استان/ گچسارانی ها جوایز را درو کردند

با اعلام برترین های این دوره از جشنواره تئاتر فجر استان، گچسارانی ها بیشترین جوایز را به خود اختصاص دادند.

این جشنواره که به سان دوره های گذشته باحاشیه های بیشتری همراه بود.

اکبر آئین که در این دوره توانست بازیگری اول مرد را به خود اختصاص دهد در یک اقدام عجیب هنرمندان عرصه تئاتر را به باد انتقاد گرفت.

این هنرمند کهنه کار تئاتر وقتی برای دریافت جایزه خود به روی سن رفت با قرارگرفتن پشت تریبون فضای حاکم بر هنر تئاتر در استان را بسیار بد توصیف کرد و هنرمندان این عرصه را به دروغگویی متهم کرد.

اکبر آئین که به نظر می رسید دل پری از هنرمندان و مسئولان دارد ادامه داد: بعد از 26 سال تلاش در عرصه تئاتر استان دیگر در این استان کار هنری ارائه نخواهم داد.

از دیگر حاشیه های این جشنواره، اعتراض شدید برخی از گروهها از اعلام برترین ها و نحوه داوری بود.

برخی معتقد بودند که داوران متاثر از برخی مسئولان، نظر دلخواه آنها را در رای خود لحاظ کرده اند.

یکی از هنرمندانی که به شدت از نحوه داوری انتقاد داشت در پاسخ به خبرنگار سایت استان مبنی بر اظهار نظر در خصوص داوری در اظهارنظری عجیب گفت: داوری مزخرف و چرت بود.

یکی دیگر از هنرمندان در خصوص این سوال خبرنگار ما بیان داشت: معمولا در همه جشنواره ها ناراحتی هایی به وجود می آید و این روند طبیعی است.

وی ادامه داد: در بیشتر جشنواره های هنری که در کشور برگزار می شود این اعتراض ها صورت می گیرد وشرکت کنندگان نیزبه نوعی آن را پذیرفته اند.

در جریان اجرای نمایشها، استقبال مخاطبان از این آثار جالب توجه بود به گونه ای که برخی از آنها در ساعات پایانی شب به روی صحنه می رفت و با این وجود در سالن برگزاری جای خالی وجود نداشت و همه صندلی ها پر می شد.

گچسارانی ها جوایز را درو کردند

اختتامیه بیست و هفتمین جشنواره استانی تئاتر کهگیلویه و بویراحمد با حضور مدیر کل ارشاد و فرهنگ اسلامی، مسئولان استانی، رؤسای ارشاد شهرستان‌ها و گروه‌های نمایشی این جشنواره در سالن هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مرکز کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

 این آئین اختتامیه بیست و هفتمین جشنواره استانی تئاتر کهگیلویه و بویراحمد بود که در آن 9 گروه نمایشی که از بین 24 گروه نمایشی به مرحله استانی راه پیدا کرده بودند حضور و جهت راهیابی به جشنواره کشوری فجر به رقابت پرداختند.

هیئت داوران این جشنواره آقایان جواد صداقت، وحید لک و آرش دادگر (اساتید دانشگاه تهران و کشور) بودند.

در این اختتامیه آرش دادگر به عنوان نماینده هیئت داوران تئاتر و نمایش را راه تغییر و پرورش یافتن عنوان کرد و گفت: اگر از یونان تاکنون تئاتر از بین نرفته به دلیل همین ایجاد تغییر، لمس کردن و آفرینش دوباره است.

دادگر تئاتر را جستجوی نداشته‌ها دانست و گفت: باید نداشته‌ها را شناخت و به آنها فکر کنیم تا بتوانیم هنر خود را گسترش دهیم.

نماینده هیئت داوران جشنواره استانی تئاتر کهگیلویه و بویراحمد درادامه با قرائت بیانیه هیئت داوران، برگزیدگان جشنواره تئاتر کهگیلویه و بویراحمد را به شرح زیر اعلام کرد:

طراحی بروشور: علی شفیعی، نمایش ده هزار و یک شب از گچساران

موسیقی: تقدیر از علی شفیعی، نمایش ده هزار و یک شب از گچساران

طراحی لباس: تهمینه دری، نمایش وقتی باد سرودش را می‌خواند، گچساران و جایزه ویژه به اکبر آئین، نمایش هیچ نگو هملت فقط سه روز

طراحی صحنه: صابر محمدی، نمایش ده هزار و یک شب (اول)، رضا کرمی‌زاده نمایش‌های در راه آبادی سرودی نمی‌شنوم و آنتولوژی صبح فرحناک و یک چاقو (دوم) و مسلم نارکی، نمایش وقتی باد سرودش را می‌خواند (سوم)

تقدیر از بازیگران خردسال: خشایار حق‌گو و ملینا علیزاده، نمایش پدربزرگ رفته اسم آخر دنیا را با خودش بیاره.

تقدیر از بازیگران پیشکسوتان استان: سلطان پورنجفی و فریدون پورنجفی، نمایش پدر بزرگ رفته اسم آخر دنیا را با خودش بیاره، سید قربانعلی موسوی برای نمایش ابر بارانش گرفته و مرتضی خلیلی برای نمایش در راه آبادی سرودی نمی‌شنوم.

بهترین بازیگر زن به ترتیب از نفر اول: محبوبه خادمی و اسماء حجازی (مشترک اول)، یاسمن پناه و سمیرا سهرابی (مشترک دوم) و مینا پناهپوری و مینا عبدی (مشترک سوم)

بهترین بازیگر مرد به ترتیب از نفر اول: اکبر آئین، اردلان فنی و آقایان ثارالله آذریتون و صدرالدین محمودی (مشترک سوم)

بهترین نمایش‌نامه: رضا گشتاسب، نمایش آنتولوژی صبح فرحناک و یک چاقو (اول)، صابر محمدی، نمایش 10 هزار و یک شب (دوم)، اورنگ نارکی، نمایش وقتی باد سرودش را می‌خواند (سوم)

بهترین کارگردان: مهرداد علیپور، نمایش ده هزار و یک شب (اول)، رضا گشتاسب، آنتولوژی صبح فرحناک و یک چاقو (دوم) و مسلم نارکی، نمایش وقتی باد سرودش را می‌خواند.

نمایش‌های برتر و معرفی شده به جشنواره فجر: نمایش ده هزار و یک شب (به نویسندگی صابر محمدی و کارگردانی مهرداد علیپور).

نمایش آنتولوژی صبح فرحناک و یک چاقو (به نویسندگی و کارگردانی رضا گشتاسب).

نمایش وقتی باد سرودش را می‌خواند (به نویسندگی اورنگ نارکی و کارگردانی مسلم نارکی).

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • هنر دوست دهدشت گفت:

    دیروز واقعا با حرفهای اکبرآیین دلم به درد آمد هنرمندی محبوب که همیشه با بازیهای ماندگارش باعث افتخار مادهدشتی ها بوده وهست ولی نمی دانم جه برسرش آمده که اینگونه برافروخته شد.و گفت که دیگر تاتر کار نمیکند. باید این مساله آسیب شناسی شود که جرا این بنده خدا که عمرش را پای تاتر کذاشت و تا جایی که اطلاع دارم بیش از چهل جایزه استانی منطقه ای و ملی گرفته است.این هشداری ست به مسوولان فرهنگی و هنرمندان .

پربازديد