تاریخ درج خبر : 1394/07/14
کد خبر : ۵۱۹۴۹۳
+ تغییر اندازه نوشته -

صحبت‌های تاجگردون و بذرپاش در گفتگوی خبری شبکه دو

مهرداد بذرپاش معتقد است حق نداریم حقیقت را درباره توافق به مردم نگوییم و غلامرضا تاجگردون تاکید می‌کند که برای خروج از شرایط فعلی نکات مثبت برجام دیده شود.
مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امشب (یکشنبه) در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، با اشاره به تشکیل کمیسیون برجام، گفت: طبق آیین‌نامه داخلی مجلس می‌تواند در موارد مهم تشکیل کمیسیون ویژه دهد و کمیسیون برجام دومین کمیسیون ویژه این مجلس بود.
وی از ۱۷۰ ساعت جلسه کاری کمیسیون ویژه بررسی برجام سخن گفت و با اشاره به اینکه ۵۰ جلسه آن با دعوت از میهمانانی از جمله تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از مسئول تا معاونان، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی و اساتید حقوق دانشگاه‌ها تشکیل شد، اظهار داشت: خود اعضای کمیسیون هم با همفکری یکدیگر در جلسات دیگر به تدوین گزارش پرداختند.
بذرپاش به ۵ محور گزارش کمیسیون ویژه برجام اشاره کرد و گفت:‌ این ۵ سرفصل در ۵ کمیته تخصصی بررسی شد.
وی با یادآوری اینکه مجلس مدتها در جریان برجام قرار نداشت، اضافه کرد:‌ در مدت فعالیت کمیسیون برجام به طور گسترده‌ای از میهمانان متخصص دعوت به عمل آمد و حتی در ۳ هفته تعطیلات مجلس جلسات کمیسیون به صورت ۲ شیفت و بعضاً ۳ شیفت برگزار شد.
عضو کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی گفت: مهم‌ترین موضوع برای اعضای کمیسیون این بود که هدف مذاکرات رفع تحریم‌های ناشی از قطعنامه ۱۹۲۹ است که به تحریم‌های سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا در چند سطح منتج شد.
بذرپاش با اشاره به اینکه تمرکز اصلی کمیسیون بر روی موضوع رفع تحریم‌ها در برجام قرار داشت، گفت: برجام حاصل ۲۲ ماه مذاکره بود اما ما طی ۵۰ روز آن را بررسی کردیم.
وی در پاسخ به سؤال مجری برنامه درباره نقاط ضعف و قوت گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام که صبح امروز در صحن علنی مجلس قرائت شد، خاطرنشان کرد: تقسیم‌بندی گزارش در ۵ محور و حضور سلایق مختلف که موجب جامعیت ترکیب کمیسیون شد از نقاط مثبت گزارش کمیسیون بود.
نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به حضور چند چهره دانشگاهی و صاحب تجربه در حوزه‌های هسته‌ای و مدیریتی، ۳ رئیس کمیسیون تخصصی و ۲ عضو هیأت رئیسه مجلس در کمیسیون برجام گفت: همه اعضا از افراد زبده و کارکشته بودند.
وی زمان اندک را برای بررسی، نقطه ضعف گزارش کمیسیون ویژه برجام خواند و اظهار داشت: اگر زمانی بیشتری در اختیار داشتیم قطعاً گزارش بهتری ارائه می‌شد. همچنین اگر دولت برجام را در قالب لایحه به مجلس ارائه می‌کرد کار بهتری در زمان بیشتری بر روی آن صورت می‌گرفت.
در ادامه غلامرضا تاجگردون دیگر میهمان برنامه امشب گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو گفت: مشخص بود که با اجرای برجام به مجلس لازم است که یک نظر درباره آن داده شود و از آنجا که گزارش کمیسیون برجام صرفاً‌ در صحن قرائت می‌‌شود لذا نظر دادن مجلس درباره برجام منوط به ارائه طرح بود.
وی با اشاره به اینکه بعد حقوقی گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام عنوان می‌داشت که مجلس باید طرحی برای اجرای آن ارائه دهد، خاطرنشان کرد:‌ هم اعضای کمیسیون برجام و هم سایر نمایندگان مجلس فارغ از خواست خود در حال تهیه طرح‌هایی برای اجرای برجام بودند چراکه خود کمیسیون نمی‌توانست در این باره طرح ارائه کند.
این نماینده مجلس گفت: طرحی که تهیه شده و امروز در صحن مجلس مطرح شد مدتها مورد مطالعه قرار گرفته بود و تقریباً از اواسط کار کمیسیون برجام کلید خورد که برخی از اعضای کمیسیون هم در طرح آن دخیل بودند.
وی با یادآوری اینکه رئیس کمیسیون برجام نیز اعلام کرده بود که فراکسیون‌های مجلس در حال تهیه طرحی واحد برای اجرای برجام هستند، اظهار داشت: اینکه این طرح چه باشد منشأ اختلاف بود.
تاجگردون نگاه رد کل برجام را نگاهی اقلیتی ذکر کرد و گفت: به جز یک یا دو نفر که می‌گفتند برجام کلاً باید رد شود سایر اعضای کمیسیون برجام معتقد بودند که باید ایرادات برجام را مطرح کنیم تا دولت آنها را در زمان اجرا برطرف کند.
وی ادامه داد: هدف این بود که مجوزی به دولت داده شود تا برجام را با شروطی اجرا کند و در حوزه‌های سیاسی و… کمکی به دولت شود.
عضو کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی گفت: مثلاً دولت معتقد است متن برجام مانع تولید موشک بالستیک نمی‌شود اما برداشت غرب این است که ایران نمی‌تواند موشک بالستیک بسازد در حالی که انتظار مسئولان این است که ما بتوانیم ادامه تولید موشک بالستیک داشته باشیم.
وی در ادامه تصریح کرد: لذا ما به دولت می‌گوییم به شرطی که بتوانیم تولید موشک بالستیک را ادامه دهیم برجام را پی می‌گیریم یا در موضوع تحریم‌ها اگر حل نشد یا تحریم مجددی اعمال شد دولت باید برجام را لغو کند و یا در سایر مراحل در نکاتی که ایهام دارد به دولت تکلیف می‌کنیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد