تاریخ درج خبر : 1394/07/14
کد خبر : ۵۱۹۵۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -

اعلام شرایط جدید صندوق پس‌انداز مسکن یکم/ دریافت تسهیلات مسکن آسانتر شد

دولت تدبیر و امید با همراهی بانک مسکن -تنها بانک دولتی تخصصی مسکن- صندوق مسکن یکم را راهی برای خانه‌دار شدن مردم دانسته و اکنون این صندوق در بانک مسکن عملیاتی است و استقبال خوبی از سوی مردم به همراه داشته است.

بر اساس این طرح سقف تسهیلات مسکن در شهرهای بزرگ( بالای ۲۰۰هزار نفر جمعیت) به ۸۰۰ میلیون ریال و در شهرهای کوچک( زیر ۲۰۰هزار نفر جمعیت) از جمله استان کهگیلویه و بویراحمد به ۴۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است. در طرح‌های قبلی بانک مسکن سقف تسهیلات مسکن برای خرید ۲۰۰میلیون ریال و برای ساخت ۳۰۰ میلیون ریال بوده است.

IMG12121757

بانک مسکن جهت تسهیل در استفاده‌ی متقاضیان مسکن از این خدمت، شرایط جدیدی را اعلام نموده است که طی آن افراد بیشتری مشمول طرح خواهند شد و از طرفی متقاضیان تسهیلات مسکن راحت‌تر آن را دریافت می‌کنند. مدیر شعب بانک مسکن در گفت‌وگو با ریواس شرایط جدید صندوق پس‌انداز مسکن یکم را تشریح کرده است:

شرط تأهل و یا سرپرستی خانوار از شرایط مشمولین طرح حذف شد

احمدرضا بقایی با بیان اینکه در شرایط قبلی، شرط تاهل برای افتتاح کننده‌ی حساب شرط لازم بود گفت بنا به تشخصیص هیات مدیره بانک، شرط تأهل و یا سرپرستی خانوار از شرایط مشمولین طرح حذف شد و دارا بودن حداقل ۱۸ سال سن و درآمد مستقل برای متقاضی دریافت تسهیلات کافی به مقصود خواهد بود.

استعلام فرم ((ج)) صرفاً برای تسهیلات گیرنده

مدیر شعب بانک مسکن افزود: در شرایط جدید، سابقه استفاده از تسهیلات یا امکانات دولتی برای تهیه مسکن توسط متقاضی (صرفاً خود متقاضی) مانع پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم به وی بوده، اخذ استعلام فرم «ج» از وزارت راه و شهرسازی صرفاً برای تسهیلات‌گیرنده ضروری می‌باشد. لذا اخذ استعلام به نام همسر متقاضی فاقد موضوعیت خواهد بود. بقایی در ادامه بیان داشت:

استفاده از تسهیلات شبکه بانکی در بخش مسکن اعم از تسهیلات خرید، احداث، انتقال سهم‌الشرکه و یا جعاله تعمیر واحد مسکونی توسط متقاضی مانع پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم به وی بوده، بدین منظور اخذ استعلام‌های ذیربط از سامانه‌های بانکی صرفاً برای تسهیلات‌گیرنده ضروری می‌باشد. ضمناً استفاده ‌ی همسر و فرزندان متقاضی از تسهیلات بانکی (همانند استفاده همسر متقاضی از تسهیلات و امکانات دولتی) مانعی برای پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم به متقاضی نبوده بر این اساس نیازی به اخذ استعلام سابقه تسهیلاتی به نام همسر یا فرزندان صغیر متقاضی نخواهد بود.
وی همچنین گفت؛ دریافت تسهیلات از محل حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم به عنوان سابقه استفاده از یارانه دولتی تلقی نشده، به تبع آن قرمز شدن فرم «ج» دریافت‌کننده تسهیلات فاقد موضوعیت می‌باشد.

تسهیل در شرایط قدمت املاک

املاک با قدمت حداکثر ۱۵ سال (پلاک‌هایی که از تاریخ صدور پروانه ساختمانی (جواز ساخت) آنها حداکثر ۱۵ سال سپری شده باشد) بدون توجه به تاریخ پایانکار ساختمانی مشمول تسهیلات (خرید) صندوق پس‌انداز مسکن یکم می‌‌شوند. این در حالی است که این شرط در بخشنامه قبلی ۷ سال بوده است.

افتتاح کنندگان قبلی صندوق مسکن هم مشمول ظوابط جدید می‌شوند

بقایی ابراز امیدواری کرد؛ با توجه به سیاست‌های انبساطی اتخاذ شده، اقدام لازم نسبت به راهنمایی صحیح مشتریان از سوی همکاران و سیستم‌های اطلاع‌رسانی از جمله سایت‌ها و نشریات صورت گیرد تا زمینه خانه‌دار شدن قشر بیشتری از هم‌وطنان از طریق صندوق پس‌انداز مسکن یکم فراهم گردد. بقایی این را هم گفت که مفاد این دستورالعمل به افتتاح‌کنندگان قبلی حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم نیز تسری می‌یابد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد