تاریخ درج خبر : 1394/07/16
کد خبر : ۵۱۹۷۳۵
+ تغییر اندازه نوشته -

بزرگواری (… مجلس «آرپی‌جی» زن نمی‌خواهد!!)

به غیر از آمدن  بزرگواری و حمایت طیف اصولگرای پایداری و یا همان طرفداران گفتمان سوم تیر و یا حامیان «جلیلی» از او چیز دیگری در انتخابات پیش روی مجلس در کهگیلویه قطعی نیست. زمانی بهرام تاجگردون به کنایه بزرگواری را «آرپی‌جی» زن خوانده بود و گفته بود مجلس نیازی به «آرپی‌جی» زن ندارد ولی بزرگواری آنقدر امد تا در نهایت  به مجلس رفت  و با شلیک کلام  تندش بیشتر مواقع سعی دارد  بر قلب مخالفان شلیک نماید. بزرگواری در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم  از ولایتی حمایت کرد و در روز سخنرانی ولایتی در مصلی یاسوج او و زارع برای ولایتی سخنرانی  کردند. ولی اتفاقات بعد از آن انتخابات و تغییرات در آرایش سیاسی و تشدید دو قطبی سیاسی در کشور سبب نزدیکی بیشتر بزگواری به طیف پایداری ها شد. البته آن گونه که شیخ صفدر پناهی رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان  که گرایش های سیاسی شدیدی به جبهه پایداری دارد معتقد است بزرگواری در تهران اصولگراست و در استان اصلاح طلب است. برخی معتقدند این موضوع ریشه در نگرش‌های قومی دارد .خیلی ها همین نگرش های قومی را دلیل حمایت بزرگواری از موسی خادمی استاندار می‌دانند. البته برخی هم می گویند بزرگواری در این مورد یک زیرکی سیاسی انجام داد او خوب می دانست که دولت تغییر کرده و خواسته یا ناخواسته استاندار اعتدالی بر روی کار خواهد امد و وقتی متوجه شد سید باقر گزینه است پس ترجیح داد پشت سر خادمی بایستد تا هم مانع از حضور یک نیروی شناسنامه دار اصلاح طلب گردد و هم یک فرد معتدل و قابل همکاری را حمایت کرده باشد. خادمی هم در طول مدیریتش تعامل خوبی با بزرگواری داشته است بسیاری از مدیران مورد حمایت هر دو هستند و تاکنون شهرستان کهگیلویه کمترین تغییر مدیریتی را  داشته است و در چند مورد هم بزرگواری با هیاهو کاری کرد که دیگر کمتر کسی جرات می کند به نیروی های او دست بزند که اخرین مورد رئیس بهزیستی شهرستان کهگیلویه می‌باشد که حتی حکم او صادر شد و جلسه تودیع و معارفه مقرر گردید ولی خبر از روی سایت ها برداشته شد. گفته می شود استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز از موسوی امجد خواسته بود که این تغییر را انجام ندهد.
فرمانداران هم کاملاً با بزرگورای همسو هستند، «فتاح پور» و «مرادی» و «دلشاد» فرماندار قبلی بهمئی به بزرگواری  رای دادند و تنها کریمی از او حمایت  نکرده بود  که یه همین خاطر در ابتدا مورد مخالفت او قرار گرفت اما عدم امضای حکم فرمانداری اش  او را مجبور کرد که به بزرگورای نزدیک شود و در روزهای اخر  بزرگوراری  تلاش‌هایی  برای ابقا او داشت اما کمی دیر شده بود. بزرگواری از مخالفین  حمید داورپناه رئیس قبلی  شورای شهر دهدشت و از نزدیکان موحد هم بود و در پرونده داورپناه که مطابق قانون و بواسطه عدم سکونت در دهدشت باید از شورا خلع می شد در ابتدا به جد دنبال کنار گذاشتن او بود اما در اخرین مراحل همچون استاندار از او حمایت کرد و پرونده او کن لم یکن گردید.
علاوه بر فرمانداران مدیران کل زیادی نه تنها با بزرگواری هماهنگ هستند که اساسا نیروی او و وابسته به او هستند که از جمله می توان به محمد علی تقوی مدیرکل ثبت احول استان اشاره کرد. تقوی در جایی گفته بود ما در انتخابات اینده از بزرگورای حمایت خواهیم کرد. او علی رغم فشارهای زیاد برای تغییر رئیس ثبت احوال شهرستان کهگیلویه بواسطه حمایت بزرگواری از جوادی دست به این تغییر نزد. البته تقوی در این مورد تنها نیست و موحدپور رئیس دفتر استاندار، موسوی امجد مدیرکل بهزیستی، رهزادی مدیرعامل برق، یاری پور معاون پشتیبانی اموزش و پرورش استان و..  با بزرگواری هماهنگی‌های لازم را دارند و وفایی مدیرکل بحران استانداری از قبل  لیدر بزرگواری بوده است که در دولت قبل مدیرکل تحول اداری بود و با لابی و فشارهای بیرون از مجموعه خود را ابقا  و حتی ارتقا گرفت  و حالا هم مدعی است که اصلاح طلب دو آتشه است و در جلسات اصلاح طلبان شرکت می کند و جالب آن که دنبال معاونت استاندار کهگیلویه و بویراحمد می‌باشد.
بزرگواری در دوره های قبلی  چندین بار در انزمان حوزه مشترک کهگیلویه و گچساران و بعدها درگچساران ثبت نام کرد ولی توفیقی به دست نیاورده بود. بزرگواری در یک دوره که در گچساران  ثبت نام کرده بود تنها ۱۷۸۹ رای کسب کرد. در ان دوره موحد قول همکاری و همراهی به او داده بود ولی در نهایت موحد از نبی زاده حمایت کرد. ان ارای اندک باید باعث می شد که بزرگواری قید نمایندگی را برای همیشه بزند اما در سال ۱۳۸۶ مجددا به صحنه برگشت.  هم  در ۸۶ و هم  چهار سال بعد در ۹۰ رقبای بزرگواری رد صلاحیت شدند هر چند در سال ۱۳۸۶ اصلاح طلبان توانستند با اجماع شکننده بر روی لطیف رستاد شرایط رقابت سختی پدید بیاورند. رستاد در مدت کوتاهی توانست موج خوبی راه بیندازد محمود منطقیان. حبیب الله جهانگیری و منوچهر سیف السادات به همراه بسیاری از نیروهای  نزدیک به  لاهوتی از جمله نعمت الله  صدوقی و رضا گنجی پور به تکاپو افتادند. بسیاری از  نظرسنجی ها و پیش بینی ها حکایت از پیروزی قطعی رستاد داشت و در شمارش ابتدایی آراء رستاد از بزرگواری جلوتر بود ولی اعلام آراء شهرستان بهمئی که فرماندار  آنزمانش حمدالله مبشری بود کار را تمام کرد و طرفداران  بزرگواری  بعد از بارها چشیدن طعم شکست به یپروزی رسیدند.
خیلی ها همان زمان معتقد بودند که رفتن یا نرفتن رستاد به مجلس فرقی ندارد انها می گفتند شرایط سیاسی کشور و اقلیت اندک اصلاح طلبی که به مجلس راه یافتند در مقابل دولت ناهمسو عملا هیچ کاری نمی توانند انجام دهد و به درد نطق در صحن مجلس و مصاحبه با رسانه ها می خورند.
البته رستاد در سخنرانی‌هایش مدام می گفت  که اگر به مجلس راه پیدا کنم نماینده منفعلی نخواهم بود.
در آن سال و چهار سال بعد بزرگواری  به مجلس رفت ولی به قضاوت اکثر مردم او کارنامه ی ناموفقی داشته است در حوزه انتخابیه که شامل چهار شهرستان می‌باشد بیکاری بیش از هر جای دیگری به چشم می آید ، کشاورزی در حال نابود شدن است و جالب آنکه آقای بزرگورای بدون هیچ تخصصی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی است. و از همه بدتر بحران مهاجرت در شهرستان کهگیلویه است که دهدشت را به سمت  خالی از سکنه شدن پیش می برد. بزرگورای بدون هیچ تخصصی نیز یک پای ثابت استیضاح فرجی دانا و رای منفی به گزینه  های بعدی وزارت علوم بود و در رسانه ها پیشنهاد داده بود که با توجه به   دغدغه و پیگیری حاج آقا ، او  بهترین گزینه  برای وزارت علوم،تحقیقات و فن آوری می باشد. نکته جالب آن که بزرگورای در توجیه مشکلات  همیشه دیگران را مقصر دانسته است او که در دولت قبل به وکیل الدوله معروف بود در دو سال اخیر شدیدترین حملات را به دولت روحانی داشته است. جدیدترین مورد هم عکس  بیانگر همه چیز است این عکس در  جلسه بررسی برجام در مجلس   گرفته شده است و  بزرگورای در کنار  اعضای فراکسیون پایداری در حال  تقلا علیه برجام هستند. و طنز سیاست در  استان آن است که چنین نماینده ای  با چنین موضع تندی علیه مهم ترین برنامه دولت مدام مورد حمایت و مشورت تیم مدیریتی استان کهگیلویه و بویراحمد قرار می گیرد.
بزرگواری  بعد از هر اتفاق ریز و درشت در هر حوزه ای  اظهار نظر می کند و بیشتر مواقع ان حوزه نه در تخصص اوست و نه به او ربطی و حتی شغلش ربطی دارد. یکی از عجیب ترین و احساسی ترین اظهارنظرهای بزرگواری مربوط می شود به الهه راستگو عضو شورای شهر تهران که بعد از دور زدن اصلاح طلبان و قول به همکاری با انها و حمایت از محسن هاشمی برای شهرداری تهران به قالیباف رای داده بود و سبب حملات تند اصلاح طلبان به خود گردیدبزرگواری او را جزء زنان نامدار تاریخ خوانده بود.
بزرگواری مبدع اصطلاح «دله دزد» برای  مهدی هاشمی و چماق لری بود. قطعاً نیت بزرگورای از به زبان آوردن چماق لری مزاح بود و فکرش را نمی کرد که این شوخی سخیفی است و شاید اگر اعتراضات و فشارها یی که به او وارد شد در یک کشور توسعه یافته اتفاق می افتد حالا دیگر اثری از آن سیاستمدار در عرصه عمومی نبود ولی بزرگورای نه تنها استعفا نداد که ذره ای از ادبیات تندش علیه خانواده هاشمی کم نشد.
بزرگورای نشان داده است کمی احساساتی است و زود در هر موردی حرف می زند و با همه مصاحبه میکند. مصاحبه او با مسیح علی نژاد و حرف هایش مدت ها سوژه ی شبکه های اجتماعی بود. او خود در مصاحبه ای گفته بود من به این فکر کردم که چه کم از رسایی و کوچک زاده دارم که حرف نزنم. ولی جالب ترین قسمت اظهارنظرهای بزگورای سکوت مطلق او در جریان رحیمی و قضیه پول هایی بود که به نمایندگان داده بود و بزرگورای هیچ نگفت و سکوت کرد و حتی در مقاله ای در یکی از سایت های استان نویسنده ای  با تیتر«آقای بزرگورای دله دزد کیست» سکوت او را مورد نقد قرار داده بود.
بزرگواری باز هم قصد امدن دارد و اساسا تاکنون سابقه نداشته کسی نماینده باشد و دور بعد ثبت نام نکند.
در حال حاضر وی هیچ شرایط خوبی ندارد. منهای وضعیت اصلاح طلبان که شرایط نهایی آنها معلوم نیست فعلا رقیب اصلی بزرگورای  عدل هاشمی پور است. برخی ها می گویند بزرگورای در برخی جلسات خصوصی گفته است هاشمی پور قطعا رد صلاحیت خواهد شد که با توجه به شخصیت بزرگورای و صراحت لهجه اش قطعا اگر چنین حرفی را جایی زده باشد تاکنون انرا در مصاحبه هایش هم بهز بان آورده بود. بزرگواری در مصاحبه هایش رفتاری سخره گونه با مژدهی داشت و شاید همان حرف ها هم در کوچ مژدهی پور به بهبهان بی تاثیر نبود او کلا ادبیات تندی نسبت به طیف موحد و لاهوتی داشته است ولی تاکنون اظهار نظر تندی نسبت به هاشمی پور و منطقیان و طیف او نداشته است که خیلی ها دلیل آنرا مسائل قومی می دانند.   بزرگورای لیدرهای مشترکی با حاج عدل دارد و هیچ بعید نیست همین دوستان مشترک و فرصت طلب که با همه هستند فعلا حاج آقا را کنترل کنند و اجازه ندهند حاج اقا به حاج عدل گیر دهد.
بر خلاف  برداشت‌های  سطحی که بزرگواری را از پیش شکست خورده تلقی می کنند در این دوره و  با هر سناریویی بزرگواری  یکی از شانس های اصلی نمایندگی است شکی نیست که اگر در دور قبلی موحد می آمد بزرگورای فاصله آرای زیادی از موحد شکست می خورد ولی حالا اگر موحد هم بیاید با توجه به اتفاقات سیاسی استان کهگیلویه و بویراحمد و تشدید مسائل قومیتی بزرگورای رقیب از قبل شکست خورده ای برای موحد نخواهد بود. همان گونه که پیشتر اشاره شد در دوگانه موحد – بزرگواری خیلی از مدیران و حتی استاندار بدشان نمی آید باز بزرگواری به مجلس برود تا تداوم مدیریتشان را تضمین نماید. در دوگانه بزرگورای و هاشمی پور نیز همین وضعیت خواهد بود و خیلی از اصلاح طلبان توجیه می اورند که بزرگواری در قیاس با خیلی از مدعیان فعلی حداقل اهل صداقت بیشتر  و صراحت لهجه ی بهتری است.

در دوگانه بزرگواری و تقوی، بزرگواری بیشتر از دو دوگانه دیگر شانس موفقیت مجدد دارد. اما اگر یک اصلاح طلب قابل قبول و مورد پذیرش بیاید انوقت شرایط کاملاً فرق دارد و هم بزرگواری و هم طیف هاشمی پور این واقعیت را خوب می دانند. با همه این تفاسیر اگر باز بزرگواری به مجلس برود فقط به مجلس رفته است و هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و تنها برخی وزرا همچون نجفی و فرجی دانا یک رای منفی بیشتر دریافت خواهند کرد و مثل همیشه حرف‌های تکراری و بی اثر  بزرگواری علیه هاشمی  و فرزندانش ادامه خواهد داشت.

 

منبع: کبنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • سیدامین فروزنده گفت:

    با دردو فراوان به تمام مردم شجاع و دلیر استان کهگیلویه و بویراحمد
    انشالله بدور از تمام هیاهوهای کنونی تمام بزرگواران و منتقدان به فکر فقر، بیکاری و محرومیت شهرمان باشند، با ارائه ظرفیتها، فرصت ها، تهدیدها و راهکارها ذهن افکار عمومی را به این سمت سوق داده تا انشالله در انتخابات آتی هم مردم و هم نمایندگان با برنامه حضور یابند.
    با سپاس از سایت استان

  • ناشناس گفت:

    اگر اصلا کسی نرود بهتراز اینه که حاج اقا بره تا حداقل سیاهی لشکر برا دلواپسان جمع نشه اینو یه جون مجرد بیکار میگه که با هر بار امید به بهتر شدن اوضا عده ای همچون بزرگواری همه چیزو بهم میریزند حالا شرایط شهرستان اگر بهشت هم بشه این اقا افراطیه به یه کشور اسیب میرسونه خواهش میکنم تو رای دادن خیلی حساس باشید چون منافع یه کشور توش دخیله

پربازديد