تاریخ درج خبر : 1394/07/16
کد خبر : ۵۱۹۷۴۷
+ تغییر اندازه نوشته -

فاجعه زیست‌محیطی با قطع بی‌رویه درختان دیشموک در آستانه فصل سرما+تصاویر

در سایه بی‌توجهی مسئولان منابع طبیعی و قطع بی‌رویه درختان توسط مردم به صورت گوناگون، طبیعت دیشموک در آستانه نابودی قرار دارد.

دو فصل پاییز و زمستان در راه‌اند و مردم روستایی کهگیلویه و بویراحمد به‌ویژه دیشموک که از نعمت گاز محروم هستند، در حال آماده‌کردن خانه‌هایشان برای فصل سرما هستند.

بخشی از مراحل این آمادگی تأمین سوخت مورد نیاز برای گذران این فصول است. تأمین سوخت برای بسیاری از روستاییان و عشایر این مناطق یعنی قطع درختان و بریدن شاخه‌های آنها برای دراَمان‌ماندن از سوز سخت سرما است.

این‌روزها طبیعت و درختان بلوط کوه‌های سر به فلک کشیده دیشموک در وضعیت نگران‌کننده‌ای قرار دارد و مردم مناطق روستایی با هجوم به کوه‌ها اقدام به قطع درختان بلوط می‌کنند تا شاید در فصل سرد و طاقت‌فرسای سال بتوانند روزهای گرمی را سپری کنند.

مردمی که اگر درخانه‌های‌شان از گازخانگی برخوردار بودند، طبعیت منطقه با این چنین صحنه‌هایی کمتر روبه‌رو می‌شد.

و اما در سال‌های گذشته نه فقط روستانشنیان دیشموک، بلکه در خود شهر هم با توجه به کمبود سوخت از نوع نفت، در طول فصول سرد سال، سختی‌های زیادی را تحمل می‌کردند.

و حمام‌های آماتور، ساده و قدیمی روستاییان که تنها راه گرم کردن آب آنها فقط با استفاده از هیزم و سوخت نفت امکان‌پذیر خواهد بود.

این روزها اگر فقط گذری در روستاهای دیشموک داشته باشیم، به خوبی هزاران اصله درخت بریده‌شده در کنار خانه‌ها را نظاره‌گر هستیم.

در روستاهای دیشموک، مکان‌هایی انباشته از هیزم بریده شده از درختان به وفور دیده می‌شود که این امر نشان‌دهنده عدم بازرسی مسئولان منابع طبیعی را دارد.

این وضعیت که هم ناشی از بی‌توجهی مسئولان منابع طبیعی، به دلیل کمبود نیرو و یا هر علتی دیگر و قطع بی‌رویه توسط مردم به صور گوناگون است، طبیعت دیشموک را به جدی تهدید می‌کند.

و اما امسال در آستانه فصل سرما که هنوز چندروزی نیست هوا کمی سرد شده، در روستاهای دیشموک وضعیت ناگواری از حال و روز طبیعت و جنگل‌های پوشیده از بلوط را می‌بینیم که روز‌به‌روز با تخریب بیش از حد توسط مردم، طبیعت رو به نابودی می‌رود.

این روزها طبیعت زیبای دیشموک با ناملایمات زیادی روبه‌رو است وای بر روزهای سرد زمستان و آنجا که مهمتر از همه این‌ها مردم از کمبود سوخت مجبور باشند بیشتر از این‌ به تخریب منابع طبیعی بپردازند.

انتظار می‌رود مسئولان از هم‌اکنون به فکر تهیه سوخت مورد نیاز فصول سرد پاییز و زمستان مردم دیشموک باشند تا انشاالله با مشکلاتی از قبیل قطع بی‌رویه درختان مواجه نشویم.

 

منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد