تاریخ درج خبر : 1394/07/17
کد خبر : ۵۱۹۸۴۶
+ تغییر اندازه نوشته -

آداب و رسوم کهگیلویه و بویراحمدی‌ها کمرنگ شده است

فرماندار چرام با اشاره به اینکه دیگر دختران کهگیلویه و بویراحمدی تمایلی به پوشیدن لباس محلی ندارند، گفت: صنایع دستی، آئین‌ها و اداب و رسوم گذشته مردم این استان روبه نابودی است.

ابراهیم فتاح‌پور عصر امروز در مراسم جشن روستا در باغ عمران روستای کره شهبازی چرام که با حضور روستائیان، دهیاران و مسئولان شهرستانی برگزار شد با اشاره به جنایت آل سعود و حادثه ناگوار منا، اظهار داشت: این حادثه تلخ دل هر مومن آزاده‌ای را تکان داد و بی‌تدبیری حکومت عربستان مشهود بود.

وی عنوان کرد: خیانت‌هایی عربستان کمتر از اسرائیل غاصب نیست و این غم متعلق به خانواده‌های داغدار نیست بلکه سراسری و یک موضوع سیاسی محسوب شده که بارغم آن بر دوش همه است.

فرماندار شهرستان چرام با اشاره روز پانزدهم مهرماه که در تقویم به نام روز ملی روستا ثبت شده است، خاطر نشان کرد: تفاوت فاحشی که بین شهر و روستا بوجوده آمده موجب تغییر نگاه‌های فرهنگی شده و مشکلاتی را به وجود آورده است.

وی افزود: حتی این تبعیض و تفاوت نگاه در رسانه ملی هم بوجود آمده است و بعضی انیمیشن‌ها موجب تمسخر روستائیان شده است.

فتاح‌پور ابراز کرد: اگر به جامعه روستایی و عشایری و کارهای فرهنگی اهمیت دهیم خیلی از مشکلات حل می‌شود.

رئیس شورای اداری شهرستان چرام با اشاره به توجه بیش از حد به شهرها گفت: در کلان شهرها تمام پل‌ها و خیابان‌ها را برق افشانی کردند اما خیلی از روستاهای ما هنوز از نعمت اولیه برق محروم هستند.

فتاح پور با اشاره به نقش دیرین استعمار در تغییر نگرش‌ها به جامعه روستایی، افزود: استعمار در ایران نفوذ کرد و اول آمدند لباس و کشاورز را مسخره کردند تا بتوانند با تغییر زندگی روستانشین‌ها تولیدات خود را روانه روستا کنند.

وی تاکید کرد: هم اکنون دختر روستایی ما لباس‌های محلی را که نمی‌پوشد هیچ، بلکه نام آنها را نمی‌داند و خیلی از صنایع دستی و رنگ آمیزی سنتی و روستایی ما ازبین رفته است.

فتاح‌پور با اشاره به اهمیت انجام کارهای فرهنگی در روستاها بیان کرد: اگر به جامعه روستایی و عشایری اهمیت دهیم و تبعیض‌ها را برداریم و به توسعه کارهای فرهنگی اهمیت دهیم خیلی از مشکلات کنونی در روستاها برطرف می‌شود.

وی تصریح کرد: مردم روستا نباید از لهجه و لباس خود به‌هراسد بلکه باید هویت خودمان را حفظ کنیم و امیدوارم با تدبیر دولت یازدهم مشکلات روستائیان در حوزه آب و گاز برطرف شود .

نماینده عالی دولت در شهرستان چرام با اشاره به واقعه تلخ مهاجرت روستائیان به شهرها، اظهار داشت: با توسعه همه جانبه روستاها و توجه ویژه به آن که از ارکان اقتصاد مقاومتی در شرایط جنگ اقتصادی امروز است خیلی از مشکلات کشور حل می‌شود.

فتاح‌پور بیان کرد: همه ما وظیفه داریم با تغییر نگرش از همه ظرفیت‌های موجود برای کمک به توسعه  و شکوفایی روستا اقدام کنیم زیرا بنیان‌های اقتصادی دنیا وابسته به روستا است.

منبع: تسنیم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد