تاریخ درج خبر : 1394/07/17
کد خبر : ۵۱۹۸۶۶
+ تغییر اندازه نوشته -

رویای احیای بافت فرسوده دوگنبدان محقق می شود

ساماندهی بافت‌های فرسوده دوگنبدان آرزوی دیرینه هفت هزار نفر از ساکنان کم کم محقق می‌شود.

اگر در بافت فرسوده دوگنبدان قدم زده باشید تا معنی واقعی بافت فرسوده را از نزدیک لمس کنید شاهد کوچه پس کوچه‌های باریک با خانه‌هایی کوچک و نیمه مخروبه که هرگز درشان شهر نفت خیز گچساران نیست خواهید بود.
چه کودکانی که آرزوی بازی کردن در این محله‌ها را داشته‌اند اما بدلیل تنگ و باریک بودن معابر برای بازی کردن به محله‌های دیگر می‌رفتند.
اتاق‌های تو در تو و کوچک، سکوت ساختمان، سقف کوتاه، آرامشی به خانه‌های بافت فرسوده دوگنبدان داده که برای ساکنان این خانه‌ها تکراری و کسل کننده شده است.
پیرمرد و پیرزنی ساکنان بافت فرسوده بی‌آنکه بدانند بافت فرسوده یعنی چه، فقط شنیده‌اند ساکن بافت فرسوده هستند و زلزله آن‌ها را تهدید می‌کند.
بسیاری از ساکنان این بافت بویژه پیرمرد و پیرزن‌ها تنها بدلیل عادت کردن به این محله‌های فرسوده تاکنون حاضر به احیای بافت فرسوده نشده‌اند.
بافت فرسوده شهری دو گنبدان در مناطقی قرار دارد که طی سال‌های گذشته تاسیسات روبنایی، زیربنایی، بنا‌ها، خیابان‌ها و راه‌های دسترسی در آن‌ها دچار فرسودگی و ناکارآمدی شده و ساکنان آن‌ها نیز دچار مشکلات متعدد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی هستند.
طی سالهای گذشته وجود کمبود‌ها در بافت‌های فرسوده سبب به وجود آمدن مشکلاتی مانند، تهدید زلزله، ترافیک داخل بافت، مهاجرت اهالی بومی و با اصالت محل به بیرون بافت شده است.
بزودی دیگر اختصاص دادن ساعت‌های متوالی کفاف سیر و سیاحت نقاط مختلف شهر دوگنبدان را نمی‌دهد، بافت فرسوده دوگنبدان در آینده‌ای نزدیک در مسیر گسترش حوزه شهری حرکت خواهد کرد.
زمین لرزه دو و هشت دهم ریشتری در ۱۴ آذر ۹۳ موجب ترک برداشتن برخی واحدهای مسکونی بافت فرسوده شهر دوگنبدان شد که این خود هشداری جدی برای مسوولان بود تا با شتاب بخشی به این طرح به زندگی در سایه مرگ اهالی این مناطق پایان دهند.
این زلزله که در نیمه‌های شب رخ داد، هفت هزار سکنه بافت فرسوده شهر دوگنبدان را وحشت زده راهی خیابان‌های اصلی شهر کرد.
به اعتقاد بسیاری از کار‌شناسان جان نیمی از ساکنین این بافت غیرمقاوم در معرض خطر جدی است.
پیرمرد رادکی با دست‌های چروکیده‌اش دستی به دیوار قدیمی خانه خود می‌کشد و می‌گوید: حدود نیم قرن است که در آرزوی بهسازی این واحد مسکونی بوده‌ام اما بدلیل فقر قادر به بهسازی آن نشده‌ام.
محله‌های بافت فرسوده دوگنبدان دارای بعضی نکات مثبت نیز هستند که کار‌شناسان از آن به عنوان یک فرصت برای اصلاح طراحی و شیوه ساخت و ساز بافت استفاده کردند.
صمیمیت و روابط همسایگی بالا بین ساکنان، ارزان بودن اجاره بها و قیمت مسکن، تمایل زیاد ساکنان به نوسازی و بهسازی مسکن، دسترسی آسان به سایر نقاط شهر، بالا بودن میزان تمایل به زندگی در محله مهم‌ترین نقاط قوت این بافت هاست که هر کدام فرصت مناسبی برای سیاست گذاران بخش بهسازی مسکن شهر است.
شهردار دوگنبدان، ساکنان خیابان کیامرثی را چهار هزار و ۹۹ نفر در قالب یک هزار و ۱۵۶ خانواده عنوان کرد و گفت: این ساکنان در ۱۸ هکتار از بافت فرسوده سکونت دارند.
اردلان زینل‌زاده افزود: در بافت فرسوده ۶۴ هکتاری رادک، پنج هزارو ۷۸۹ نفر جمعیت سکونت دارد.
وی ادامه داد: محله ۴۲ هکتاری سادات دارای شش هزار و ۳۶۰ نفر جمعیت و بافت فرسوده ۵۰ هکتاری لبنان دارای چهار هزار و ۷۱۵ نفر سکنه است.
به گفته شهردار دوگنبدان در این محله‌های فرسوده شهر دوگنیدان افرادی زندگی می‌کنند که بالای ۲۰ سال سن دارند.
زینل‌زاده افزود: ۲۰ هزار و ۹۶۳ نفر در قالب پنج هزار و ۳۲۶ نفر در محله‌های فرسوده خیابان کیامرثی، رادک، سادات و لبنان زندگی می‌کنند.
وی ادامه داد: بر اساس سرشماری سال ۹۰ جمعیت شهر دوگنبدان ۹۱ هزارو ۷۳۹ نفر است که هفت و ۲۸ صدم درصد از جمعیت شهری استان کهگیلویه و بویراحمد در شهر دوگنبدان سکونت دارند و سالانه سه و یک دهم درصد نرخ جمعیت این شهر نفت خیز رشد دارد.
زینل‌زاده در این باره می‌گوید: مساحت و سرانه کاربری اراضی بافت فرسوده در محدوده مورد مطالعه طرح، مسکونی ۷۰ هزار و ۸۳۲ متر مربع، تجاری و خرده فروشی ۴۹ هزار و ۱۹ متر مربع،، تجاری و خدمات مالی و بانکی شش هزارو ۷۲۳ متر مربع، تجاری و خدمات خانگی و خودرو پنج هزارو ۶۷۸ متر مربع، مهدکودک و کودکستان ۳۳۵ متر مربع، دبستان ۲۲ هزار و ۷۱۹ متر مربع، راهنمایی ۱۱ هزارو ۳۵۱ متر مربع، دبیرستان و پیش دبستانی ۵۰۷ متر مربع و سایر مراکز آموزشی هشت هزارو ۲۴۱، ورزشی ۷۱۸ متر مربع، پارک و فضای سبز ۵۲ هزارو ۳۷۲ متر مربع، اداری ۱۵ هزار و ۲۳۵ متر مربع، اداری غیردولتی نظامی چهار هزار و نظامی چهار هزارو ۳۳۴ متر مربع، انتظامی هفت هزار و ۶۱۰، مذهبی و فرهنگی شش هزار و ۷۱۷ متر مربع، درمانی و بهداشتی پنج هزارو ۴۸۷ متر مربع، درمانی و بهداشتی پنج هزارو ۴۸۷ متر مربع، جهانگردی و پذیرایی ۵۰۴ متر مربع، صنعتی و تعمعیرگاه دو هزارو ۹۳۵ متر مربع، تاسیسات و تجهیزات چهار هزارو ۴۳۷ متر مربع و معابر ۴۹۹ هزارو ۹۲۳ متر مربع است.
وی می‌گوید: نوع مصالح ساختمان‌های محدوده در بافت فرسوده اسکلت بتنی ۱۲ مورد، اسکلت فلزی ۲۵ مورد، مصالح ترکیبی آهن، آجرو بلوک سیمانی پنج هزار و ۱۵۱ مورد و سنگ و آهن ۱۳۵ می‌باشد.
شهردار دوگنبدان گفت: کیفیت ابنیه در محدوده مورد مطالعه نوساز و مناسب ۳۵۰ معادل ۶/۶ درصد، تعمیری ۹۵۹ مورد معادل ۱۸ درصد، تخریبی چهار هزارو ۱۴ معادل ۷۵ و چهار دهم درصد است.
زینل‌زاده بیان کرد: طرح پیشنهادی و تخریب و جابجایی تعداد منازل مسکونی رینگ ۱۷۴ که دارای میانگین مساحت خالص مسکونی ۱۳۷ هزارو ۳۱ متر مربع است که از این تعداد ۷۶ درصد سند دار و ۲۴ درصد بدون سند است.
وی ادامه داد: ضلع جنوبی دارای ۲۵۴ واحد مسکونی است که از این تعداد ۶۹ درصد سند دار و مابقی بدون سند است.
به گفته شهردار دوگنبدان، ساماندهی بافت فرسوده شهر دوگنبدان نیازمند همکاری ساکنان این مناطق با شهرداری است.
شهردار دوگنبدان گفت: بافت فرسوده شهر دوگنبدان به دلیل جنس زمین، شیب‌های تند و معابر بسیار تنگ یکی از نادر‌ترین بافت‌های فرسوده کشور است.
زینل‌زاده گفت: ۳۲ درصد از واحدهای مسکونی بافت فرسوده دوگنبدان معادل ۲۸۰ واحد دارای متراژ بالای ۲۰۰ مترمربع و شیب تند هستند که یک خطر جدی برای ساکنان این واحد‌ها محسوب می‌شود.
مهندس نیلی معاون سازمان زیباسازی شهر تهران، در سفری که چندی پیش به گچساران داشت در این باره گفت: استفاده از فرم‌های خالص و هماهنگ با هویت باستانی – گردشگری در راستای احترام به معماری اسلامی – ایرانی در طراحی بافت فرسوده شهر دوگنبدان به شدت توصیه می‌شود.
حمیدرضا نیلی تفسیر تفصیلیتر سیاست‌ها و تصمیمات اسناد فرادست (چارچوب طراحی)، تشریح چگونگی ساخت و ساز بنا یا مجتمع، چگونگی تجهیز فضاهای عمومی محله، تدوین اصول، معیار‌ها، راهنما‌ها و ضوابط طراحی درباره موضوعات واجد اهمیت (در قالب لایه‌های ۵ گانه فرم شهری)، نمایش مصداقی چگونگی اجرای اصول یادشده با درجه‌ای از دقت و جزئیات را از اهداف طرح جامع سه بعدی عنوان کرد.
نماینده مردم شهرستان‌های گچسارن و باشت در مجلس شورای اسلامی چندی پیش در نشست ساماندهی و بهسازی بافت فرسوده گچساران که با حضور رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و معاونان وی، مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد، اظهار داشت: تاکنون جلسات متعددی برای بهسازی ساماندهی بافت فرسوده گچساران برگزار شده و مدیران هم زحمات بسیاری کشیده‌اند.
وی با اشاره به اینکه تاکنون همایش‌ها و جلسات مختلفی برای بافت فرسوده گچساران برگزار شده است، افزود: امروز به نوعی رونمایی از زحمات و تلاش‌های مدیران در گذشته در زمینه ساماندهی بافت فرسوده این شهر است.
نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امسال بازدیدهای بسیاری از بافت فرسوده گچساران با حضور مسئولان کشوری انجام شده است، عنوان کرد: یک همگرایی خوبی بین دستگاه‌های اجرایی مختلف برای ساماندهی بافت فرسوده این شهر انجام شده است.
نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی همچنین از صدور مصوبه هیات دولت برای تغییر بافت فرسوده دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران خبر داد و گفت: برای تغییر بافت فرسوده دوگنبدان پیگیری و تلاش‌های فراوانی صورت گرفت تا در ‌‌نهایت دولت تدبیر و امید در این ارتباط مصوبه‌ای صادر کرد.
وی با بیان اینکه، صدور چنین مصوبه‌ای برای نخستین بار در هیات دولت اتفاق افتاده است، اظ‌ها داشت: این اقدام بسیار مهمی برای عملیاتی کردن این طرح است.
غلامرضا تاجگردون افزود: ۱۲۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت بانکی برای نوسازی واحدهای مسکونی بافت فرسوده این شهر در نظر گرفته شده است.
وی اظهار کرد: برای هریک از واحدهای مسکونی مذکور ۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت و ۶۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض تا پایان سال ۹۵ پرداخت می‌شود.
تاجگردون بیان کرد: این تسهیلات با کارمزد پنج درصد و دوره بازپرداخت ۱۵ ساله نقش اثرگذاری در نوسازی این بافتهای فرسوده دارد
رئیس بنیاد مسکن کشور هم در این نشست، گفت: براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته سه هزار واحد این بافت باید تا پایان سال ۹۵ مقاوم سازی شود.
مهندس تابش افزود: برخی از بافت‌های فرسوده کشور به عنوان طرح‌های در معرض خطر و در حد زلزله به تصویب رسیده‌اند که بافت فرسوده دوگنبدان از جمله این نوع طرح هاست.
وی بر لزوم اجرای هرچه سریع‌تر طرح مقاوم سازی بافت فرسوده دوگنبدان تاکید کرد و اظهار داشت: همه تلاش‌ها براین است که هرچه زود‌تر در راستای رفع مشکلات بافت‌های فرسوده اقدام عملی انجام تا از وقوع هر گونه حوادث جلوگیری شود.
وی با بیان اینکه، وضعیت بافت فرسوده زیبنده کشور و از جمله مردم گچساران نیست، تصریح کرد: در سطح کشور بافت‌های فرسوده بسیاری وجود دارد که اقدامات خوبی در دولت تدبیر و امید در این راستا صورت گرفته است.
تابش با اشاره به برگزاری جلسات مختلف در خصوص عملیاتی شدن طرح بافت فرسوده دوگنبدان با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری، افزود: عملیات اجرایی این طرح قبل از ارائه وام‌ها و تسهیلات با اعتبارات و منابع داخلی بنیاد مسکن آغاز می‌شود.
وی از ارائه یکهزار میلیارد تومان تسهیلات ویژه بافت‌های فرسوده در سطح کشور خبر داد و افزود: این تسهیلات برای بافت‌های فرسوده گچساران هم قابل پرداخت است.
تابش تصریح کرد: تاکنون حدود ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان وام بلاعوض جهت بهسازی و مقام سازی بافت‌های فرسوده کشور اعطا شده است.
وی از آمادگی کامل این بنیاد برای پرداخت بخش عمده‌ای از هزینه‌های لازم برای تغییر بافت فرسوده دوگنبدان خبر داد و افزود: تا قبل از تخصیص اعتبارات مصوبه هیات دولت برای این منظور، بنیاد مسکن اقدام به تغییر بافت فرسوده را آغاز می‌کند.
وی ابراز داشت: با پیگیری خادمی استاندار و تاجگردون نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بررسی‌های فراوانی برای رفع مشکلات کنونی ساکنان این بافت انجام شده است.
این مسئول، همراهی ساکنان و مسئولان استانی و شهرستانی را مهم‌ترین راهکارهای موفقیت برای تغییر بافت فرسوده دوگنبدان برشمرد.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد در این باره گفت: پروژه بافت فرسوده دوگنبدان به دلیل حجم بالا یک پروژه فراسازمانی بوده و برای اجرای آن نیاز به مشارکت اصولی دستگاه‌های اجرائی، همراهی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور و ساکنین بافت‌های فرسوده این شهر دارد.
سیدموسی خادمی در این باره افزود: ۴ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در بافت فرسوده دوگنبدان وجود دارد و با وجود مصوبات استانی در سال‌های گذشته اما در زمینه بافت فرسوده دوگنبدان توفیق چندانی حاصل نشده است.
استاندار، جابجایی ساکنان، بهبود بافت و تملک اراضی برخی از ساکنان را سه برنامه اصلی در تغییر بافت فرسوده دوگنبدان برشمرد و تاکید کرد: تمامی دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های خدماتی در کنار هم با نظارت‌های ویژه برای تغییر بافت فرسوده دوگنبدان تلاش کنند.
نوسازی بافت‌های فرسوده این شهر هم طعم شکست را چشیده و هم لذت پیروزی را در طول تاریخ تجربه کرده، که ساماندهی بافت‌های فرسوده آرزوی دیرینه مردم دوگنبدان است بزودی محقق خواهد شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • عاطفه گفت:

    میشه از شما خواهش کنم طرح ها و پیشنهاداتی که برای ساماندهی بافت فرسوده شهر گنبدان در نظر گرفته شده را برای من به تفسیر ایمیل کنید ممنون

    • ناشناس گفت:

      نظر خود را وارد نمایید…باسلام ودرودفراوان خدمت جناب حاج غلامرضاتاجگردون نماینده زحمتکش وحامی قشرزعیف شهرستان گچساران نظر من بعنوان یکی، از ساکنین خیابان کیامرثی این است که اول طرحهایی ازجمله بلوار۳۲متری که از محله سادات شروع میشود وازبالای کیامرثی میگزرد وبه محله لبنان متصل میشودواشعاباتی که ازپل بردستانی,فلکه امام وکوچه اول کیامثی به این بولوار متصل میشود را اجرا نماید.همینطور که اجرای پارک محله ای مردم این محله را دلگرم کرد.بااجرای طرح خیابان کشی کا این چند محله رااز با اینکه وسط شهر قرار دارد بایدقسمتی را پیاده روی کنید تا به جایی برسید که بتوانید تاکسی بگرید.یابرای پارک ماشین خود شبها باید ماشین را جلوی سینما یا فلکه امام پارک کنیم.چرا چون محله کیامرثی با اینکه وسط شهر واقع شده ولی طوری بن بست شده که فقط محل عبور معتادین وافراد ولگرد شده شما اول این سه محله را با این کار از این حالت خارج کنید به خودی خود هم این قسمتهای ذکر شده ارزش پیدا میکند هم برای تخریب و بازسازی برخی منازل اسان می شود در کل مردم دلگرم می شوند.با برخی که صحبت مکنم جواب مدن.این طرح از سال ۴۲تا حالا می خوان اجرا کنن کسایی که مخوان دست به کاری هم بزنن دلسرذ د میشن .اگر بخوام از مشکلات ونظرات مردم که بعضی بی حساب هم نیست بنویسم باید تا فردا همین موقع بنویسم.البته ناگفته نباشد که بعضی از کارمندان بافت فرسوده نیز مردم ودلسرد میکنن یکی از جوابهای کارمندان این بود که خرید بانک تجارت خودش به تنهایی ۲ ملیارد هزینه دارد.بودجه همچنین کاری رو نداریم.بعضی از ساکنین هم فکر میکنن چرا چرا تو محلی که باز هم همون وضعیت سابق رو باید دلشته باشه هزینه کنیم وکلی هم مقروض به بانک بشیم.کسی هم میخواد هزینه کنه که یه ملکی رو تبدیل به احسن بشه وهم ارزش مالی وهم مکانی خودش رو داشته باشه.البته این نظر من وچندین نفر از دوستان وهمسایها بود با تشکر اگر زیاده گویی کردم.

پربازديد