تاریخ درج خبر : 1394/07/19
کد خبر : ۵۲۰۰۶۵
+ تغییر اندازه نوشته -
ناصر کیانی

دولت روحانی و انتخابات ۹۴

یکی از عواملی انگیزشی که باعث شده تا فعالیت انتخاباتی اصلاح طلبان در این دوره شتابی بیش از جریان اصول گرایی داشته باشد امید آنان به پیروزی است. امیدی که با اتفاقات و حوادث به وجود آمده در دولت احمدی‌نژاد وسرکوب شدید جریان اصلاح طلبی به یأس گراییده بود، ناگهان خود را در فضای باز ناشی ازحماسه‌ای از جنس دوم خرداد ۷۶ و انتخاب حسن روحانی دید که وعده حل مشکلات کشوربا شاه کلید طلایی‌اش را داده بود. کلید تدبیر روحانی در دو سال ابتدایی دولتش بالاخره کارساز شد و توانست با باز کردن قفل مذاکره با امریکا، به سیاست خارجه کشورمان جان تازه‌ای بخشد. آغاز این دیپلماسی، پایانی بود برهشت سال مذاکره تلخ، طاقت فرسا، واسطه‌ای و بی‌نتیجه در عرصه انرژی هسته‌ای.
ره آورد این تغییر استرتژی، پیروزی مدبرانه ایران در مذاکرات هسته‌ای و وادار کردن جامعه جهانی به پذیرش حق مسلم ایران درغنی سازی هسته‌ای بود. یقینا راز و رمز این موفقیت را باید درتحمل و مقاومت چندین دهه مردم ایران در برابرزیاده خواهی زورمداران به ویژه آمریکا جستجو کرد.
اکنون با فتح جام برجام توسط کاپیتان ظریف و فرود هواپیمای حامل تیم پیروز وی در فرودگاه مهرآباد، نوبت به دومین وزیر سیاسی کابینه روحانی رسیده تا علاوه برنشان دادن شایستگی خود در احراز وزارت داخله دولت تدبیروامید، همطرازی‌اش با وزیر خارجه را اثبات و دامنه پیروزی‌های خارجی را به داخل کشور گسترش دهد. دولت دکتر روحانی مصمم است با تحقق دومین مطالبه مردمی آن هم در عرصه داخلی و با باز کردن فضای سیاسی کشور، سرمای حاصل از انتخابات خرداد گرم ۸۸ را به گرمای انتخابات اسفند سرد۹۴ تبدیل کند. به طورمنجز و مسجل «ما به ازاء» این مشارکت گسترده، اقتدار و شکوه مضاعف نظام جمهوری اسلامی را در پی خواهد داشت. دولت باتجربه یازدهم تلاش می‌کند با‌‌ همان کلید تدبیر وعقلانیت هسته‌ای از پیچ تند دوم خود نیز با سرافرازی عبور کند.
بنابراین در راستای برگزاری هر چه باشکوه‌تر انتخابات ۹۴، بدنبال ایجاد بستری مناسب جهت شفافیت هرچه بیشترو رفع ابهام‌ها و نقاط تاریک انتخابات گذشته است. تا بدین طریق جلوی بهانه جویی‌های احتمالی را بگیرد. به همین منظورعلاوه براقدامات عملی از قبیل رایانه‌ای کردن انتخابات، تعبیه صندوق‌های شیشه‌ای وغیره به دنبال نهادینه کردن موضوع مهم و حساس شفافییت در احراز صلاحیتهاست تا به عنوان حافظ حقوق شهروندان ازنقض احتمالی حقوق موکلین خود جلوگیری کند. طبق اصل ۱۱۳ قانون اساسی رییس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است و همین قانون اساسی بیشترین حمایت‌ها را از حقوق مردم به عمل آورده است تا جاییکه ماده ۹ قانون اساسی تصریح می‌کند که:… هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور آزادی‌های مشروع را هر چند با وضع قوانین و مقررات سلب کند. مهم‌ترین تجلی آزادی، آزادی در احراز مناصب اجتماعی، سیاسی و حق تعیین سرنوشت خویش بوده که بر همین اساس فصل سوم قانون اساسی حقوق ملت را به طور واضح مشخص و تبیین نموده است. به عنوان نمونه اصول ۳۷-۲۳-۲۲: حیثیت، جان، مال، حقوق و مسکن، شغل اشخاص ازتعرض مصون می‌داند. تفتیش عقاید را ممنوع و تأکید می‌کند هیچکس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد. اصل بر برائت است و هیچکس از نظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود مگر اینکه جرم او در دادگاه صالح ثابت گردد. هر چند نامزد شدن برای مناصب مهم سیاسی و کلان جامعه نیازمند به داشتن شرایط و شاخص‌های خاص است اما تعیین این شاخص‌ها و معیار‌ها برای کاندیداتوری باید منطبق با قانون اساسی و حقوق اساسی ملت باشد و نه بر اساس سلیقه وسخنرانی. هرچند اصل ۹۹ قانون اساسی حق نظارت را به شورای نگهبان داده است لیکن معنا و مفهوم اصطلاح نظارت نباید معارض با اصل ۱۱۳‌‌ همان قانون باشد که صراحتا رییس جمهور را مسول اجرای قانون اساسی دانسته است. بنابراین در مساله احراز صلاحیت‌ها باید به گونه‌ای رفتار شود که خواسته مردم موجود در مقدمه قانون اساسی تامین گردد. آنجا که می‌گوید قانون اساسی، تضمین گر نفی هر گونه استبداد فکری و اجتماعی و انحصار اقتصادی می‌باشد و در خط گسستن از سیستم استبدادی و سپردن سرنوشت مردم به دست خودشان تلاش می‌کند. بی‌گمان دغدغه اصلی شورای محترم نگهبان حفظ نظام است و در نیت خیرخواهی آن بزرگان شکی نیست اما باید در نظر گرفت که مجلس منبعث از حذف سابقون درانقلاب وجنگ، نخبه، متخصص، متعهد، صاحب نظر و توانمند، زمینه ساز تشکیل مجلسی ضعیف، متملق، دنباله رو خواهد شد. یکی دیگراز مضرات چنین نگرشی، پدید آمدن نگاه تبعیض آمیز میان معتقدان به نظام جمهوری اسلامی است. توضیح اینکه: در حالی که منتسبان به جریان اصول گرایی، فارغ البال و آسوده خاطراز داستان گزینش و قصه احراز صلاحیت‌ها در خفا و جلی مشغول فعالیت‌های انتخاباتی بوده وچینش و چیدمان کاندیدا‌هایشان دراستان‌های کشوررابررسی می‌کنند و با لبخند منتظر رد صلاحیت‌های گسترده و تکراری طیف مقابل‌اند تا با آراء حداقلی اکثریت مجلس را به دست گیرند. در مقابل، اصلاح طلبان پرشورعلی رغم استقبال اکثریت مردم از آن‌ها اکنون در مدت چند ماهه به انتخابات، مردد، بلا تکلیف ودر حال انتظار و خوف و رجا به سر می‌برند تا شاید در دو هفته مانده به روز رای گیری و با طرفه العینی یا چراغ سبزی در رحمت به روی آنان گشوده شود وتبلیغات خود را هر چند دیراما بالاخره آغاز کنند.
حال این روحانی است و وعده‌هایش، این اصلاح طلبانند و امید‌هاشان و این شورای نگهبان است و وسعت فیلتر‌هایش. مع الوصف آیا وزیر کشور می‌تواند موج دوم خوشحالی مردم را با فرود هواپیماهای منتخبین ملت به فرودگاه مهراباد به وجود آورد؟
ناصر کیانی. فعال سیاسی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد