تاریخ درج خبر : 1394/07/21
کد خبر : ۵۲۰۲۳۰
+ تغییر اندازه نوشته -

کاهش جرائم با رویکردهای جدید دستگاه قضایی کهگیلویه و بویراحمد

مدیریت جدید دستگاه قضایی کهگیلویه و بویراحمد با فرهنگ‌سازی و همچنین تحول در صدور و اجرای احکام تحول خوبی در کاهش جرائم ایجاد کرده است.

 

همواره از مسئولان می‌شنویم که استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از امن‌ترین استان‌های کشور به شمار می‌رود.

البته که این موضوع امری بدیهی است و استانی که مردم آن یکپارچه و متحد و پیشینه‌ای عشایری دارند نباید ناامنی در آن وجود داشته باشد.

این استان از گذشته‌ها جرائم خشن در آن کمتر اتفاق افتاده و شاید تنها جرمی که تا اندازه‌ای وجهه کهگیلویه و بویراحمد را مخدوش کرده  نزاع‌های دسته‌جمعی باشد.

نزاع‌‌های دسته‌جمعی هم برگرفته از مشکلات ملکی و معارضاتی است که از گذشته وجود داشته و کمتر دیده‌ایم که نزاع‌های دسته‌جمعی در استان کهگیلویه و بویراحمد ریشه در جرائم امروزی داشته باشد.

به غیر از مردم که خود از حافظان نظم و امنیت در هر منطقه و جامعه‌ای هستند، نیروی انتظامی و نیروهای نظامی و امنیتی و همچنین قوه قضاییه از ارکان برقرار نظم در هر استان به شمار می‌روند.

هر یک از این دستگاه‌ها با کمک مردم وظیفه‌ای برای ایجاد امنیت بر عهده دارند که در این بین وظیفه دستگاه قضایی قبل از هر چیز فرهنگ‌سازی برای پیشگیری از جرائم است.

در وهله بعد دستگاه قضایی با ورود به پرونده‌های قضایی با رعایت عدالت و حقوق انسانی که اسلام بر آن تأکید دارد در پی رفع مشکل و چاره‌جویی بر‌می‌آید.

مردم نیز برای حفظ نظم و امنیت بیش از هر دستگاه دیگری از دستگاه قضایی انتظار برخورد با جرائم را دارند که در کهگیلویه و بویراحمد از این قاعده مستثنی نیست.

در این وجیزه درصدد بررسی اقدامات گذشتگان در دستگاه قضایی استان نیستیم چرا که هر کدام از مسئولان گذشته چه در دستگاه قضایی و چه در سایر دستگاه‌ها از نیروی انتظامی گرفته تا سربازان گمنام امام زمان(عج) و همچنین در نیروی همیشه بیدار سپاه پاسداران زحمات زیادی برای حفظ نظم و امنیت در کهگیلویه و بویراحمد داشته‌اند.

اما با ورود حجت‌الاسلام غلامرضا مزارعی به استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان رئیس‌کل دادگستری از زبان وی مطالب جدیدی شنیده شد که برای مردم استان امیدوار کننده بود.

رئیس‌کل جدید دادگستری استان در همان روزهای نخست و در نشست خبری با اهالی رسانه در هفته قوه قضاییه به خط مشی خود در دادگستری استان اشاره و نکات مهمی را بیان کرد که بیانگر دغدغه همه مردم استان بود.

اولویت در برخورد با مجرمانی که نزاع‌های دسته‌جمعی را به وجود می‌آورند از تأکیدات وی بود و به صورت آشکارتر در تریبون نماز جمعه مرکز استان به صراحت بیان کرد که اولویت اصلی من برخورد قاطع با مسببین نزاع‌های دسته‌جمعی است.

در همه سال‌های اخیر اگر قتلی در استان رخ داده بیشتر به واسطه همین نزاع‌های دسته‌جمعی بوده که بسیاری از خانواده‌ها و ایل‌ها را داغدار کرده است.

نزاع‌های دسته‌جمعی گاه باعث شده که مردم یک روستا به صورت جمعی از خانه و کاشانه خود مهاجرت کرده و به مکان‌های دیگری پناهنده شوند که همین موجب بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی دیگر شده است.

چند روز پیش که به اتفاق خبرنگاران از روستایی در بویراحمد سفلی بازدیدی داشتیم از خلوتی روستا تعجب کردیم که دلیل آن را مهاجرت مردم به دلیل نزاعی دسته‌جمعی و قتل یک نفر اعلام کردند، روستایی که روزگاری در آن رونق وجود داشت اکنون بوی دل‌مردگی می‌دهد.

با این همه این روزها خبرهای خوشی از گوشه و کنار استان می‌شنویم دال بر اینکه برخوردهای متناسب و قاطعی از سوی دستگاه قضایی با مجرمان در نزاع‌های دسته‌جمعی صورت گرفته و برای نخستین بار است که می‌شنویم تعدادی از مسببان قتل‌ها و نزاع‌‌ها باید برای مدتی از استان به سایر نقاط کشور تبعید شوند.

در خبرها داشتیم که پزشکی قانونی استان از کاهش 12 درصدی مراجعین نزاع دسته‌جمعی در استان به پزشکی قانونی خبر داده که باز هم جای بسی خوشحالی دارد و نشان دهنده اقدامات مؤثر دستگاه قضایی در چند ماه گذشته برای کاهش آن بوده است.

از سایر اقدامات اساسی دستگاه قضایی در استان که اکنون شاهد آن هستیم برخورد با برخی باغ‌ها و اماکن تفریحی متخلف است که در آن برخی کارهای غیر قانونی از جمله تیراندازی صورت می‌گیرد.

ساماندهی صنوفی مانند دوره‌گردها در شهرهایی همچون یاسوج که سد معبر کرده و برای مردم مزاحمت ایجاد می‌کردند از اقدامات خوب دستگاه قضایی استان در چند وقت اخیر بوده که برای مردم ملموس است.

خبرهای خوشی هم از برخورد سازمان بازرسی با برخی تخلفات دستگاه‌های اداری و همچنین برخورد با زمین‌خواری‌ها و تصرف‌ها شنیده می‌شود که امیدواری برای قانون‌مند کردن کارها را در استان دو چندان می‌کند.

حال با این تفاسیر مردم از مسئولان قضایی استان انتظار دارند تا بر سرعت همراه با دقت خود برای مقابله با برخی جرائم در استان افزوده امنیت را بیش از پیش با همکاری مردم و سایر دستگاه‌ها برقرار کنند.

در همین خصوص دادستان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: به همین منظور و برای پیشگیری از جرائم در استان نشست‌های تخصصی با اقشار مختلف خواهیم داشت.

مهرداد کرمی افزود: جلساتی برگزار می‌کنیم که ضمانت اجرایی داشته باشد و تنها به فکر این نیستیم که باری به هر جهت جلسه‌ای را با گروهی از اقشار برگزار کرده و نتیجه‌ای نداشته باشد.

منبع: فارس

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد