تاریخ درج خبر : 1394/07/22
کد خبر : ۵۲۰۳۳۲
+ تغییر اندازه نوشته -

هجوم آفت برگخوار به 6 هزار هکتار از جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد

مسئول جنگلداری منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد از هجوم آفت برگخوار به جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

 

جواد رحیمیان با اشاره به اینکه وضعیت بد اقلیمی، تخریب خاک، تغییر رویکرد در اکوسیستم و حذف دشمنان طبیعی آفات، مهم‌ترین عامل هجوم آفات به جنگل‌ها هستند، اظهار کرد: متاسفانه در هفته‌های  اخیر شاهد هجوم آفت «لارو پروانه برگخوار»به برخی مناطق  جنگلی استان به خصوص در شهرستان‌های چرام و بویراحمد بودیم.

مسئول جنگلداری منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد افزود:  در حال حاضر حدود شش هزار هکتار از جنگل‌های بلوط شهرستان‌های چرام و بویراحمد دچار این آفت شده‌اند.

وی عنوان کرد: این افت باعث پاییز زودرس در درختان بلوط می‌شود و با توجه به اینکه درخت در پایان فصل رشد در حال ذخیره‌سازی مواد غذایی برای رویش در سال بعد است از بین رفتن برگ درخت باعث اخلال در روند رشد درخت  و بروز خسارت بر عرصه‌های جنگلی خواهد شد.

رحیمیان خاطرنشان کرد: به دلیل وسعت بالای عرصه‌های جنگلی آفت‌زده در استان امکان سم‌پاشی وجود ندارد و البته سموم بیولوژیکی مانند B.T  برای کنترل این آفت قابل استفاده است.

مسئول جنگلداری منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد افزود: استفاده از دیگر سموم  به دلیل از بین بردن گونه‌های مفید مانند زنبورهای شکارگر و کفش‌دوزک‌ها نیز مرسوم نیست.

وی تصریح کرد: به طور طبیعی لارو برگخوار بلوط  دارای پارازیت‌ها یا دشمنان طبیعی مانند شیخک،سوسک‌های کارابیده، زنبورها و سن‌های شکارگر هستند که در صورت وجود تعادل و حفظ این گونه‌ها در طبیعت طغیان و آفتی رخ نخواهد داد.

رحیمیان خواستار توجه هرچه بیشتر مسئولان و دستگاه‌های متولی به امر مبارزه با آفت‌ها و جلوگیری از توسعه آنها شد و گفت: عدم تعادل در طبیعت و حذف برخی از گونه‌ها در طبیعت باعث بروز خسارت‌های جبران ناپذیر بر عرصه‌های جنگلی خواهد شد.

منبع: فارس

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد