تاریخ درج خبر : 1394/07/22
کد خبر : ۵۲۰۳۵۵
+ تغییر اندازه نوشته -

ریختن سیب های سی سخت در کانال های فاضلاب خوزستان

باغداران سی سختی زحمات یکساله خود را در معرض نابودی می بینند بگونه ای که با کمترین قیمت ممکن هم محصولات باغی سی سخت به فروش نمی رسد.

جعفری یکی از باغداران سی سختی درباره عدم امکان فروش محصولات باغی خود می گوید: امسال حدود ۵ میلیون تومان هزینه سمپاشی باغ شد که نیمی از این مبلغ هم فروش نداشتیم.

وی می افزاید: عدم وجود سردخانه باعث شده تا محصولات به دست دلالان بیفتد و دسترنج باغداران توسط آنها تاراج شود.

این باغدار سی سختی که ضرر و زیان دیده معتقد است باغداران شهرستان دنا زیان زیادی را متحمل شده اند  ودر ادامه با انتقاد از سازمان جهاد کشاورزی و تعاون روستایی درخواست ساخت سردخانه برای ذخیره‌سازی میوه دارد تا باغداران کمتر متضرر شوند.

یکی دیگر از باغداران شهر سی سخت نیز از سیب هایی که پای درختان ریخته شده می گوید و می افزاید: به دلیل قیمت پائین، نبود بازار فروش و عدم خرید توسط سازمان های متولی دولتی امسال باغداران ضرر هنگفتی کردند و اگر وضع به همین صورت پیش برود بعید است سال آینده کیفیت و حجم محصولات به این میزان باشد.

حسینی که بخشی از محصولات باغی خود را بخاطر سرمای بهاره از دست داده در ادامه می گوید: شب عید در بازار شهر سی سخت سیب هایی که از لحاظ کیفیت همتراز با  سیب سی سخت نیستند، هر کیلو حدود ۵ تا ۶ هزار تومان به فروش می رسد و مسئولان برای تهیه همان هم ناتوان هستند.

img_7891

یکی دیگر از اهالی شهر سی سخت که بشدت از ضرر مالی امسال گلایه دارد با تاکید بر اینکه نمی خواهد نامش فاش شود، می گوید: برادرم هم اکنون در راه برگشت از اهواز است و وقتی تلفنی با او صحبت کردم گفت به دلیل نبود مشتری و اشباع بازار از سیب های لبنانی و صادراتی، سیب ها را در جدولی در شهر اهواز خالی کردم و در حال برگشت هستم!

این باغدار می افزاید: تعاون روستایی در شهرستان دنا نیمه فعال است و نتوانسته از عهده وظایف خود برآید و همچنین سازمان های صنعت و معدن و جهاد کشاورزی هم گامی برای ساخت سردخانه یا سایر صنایع تبدیلی برنداشته اند.

سالانه بیش از ۱۳۰ هزار تن محصولات باغی اعم از سیب و انگور در شهرستان دنا تولید می شود و اگر دولت با صرف هزینه به میزان مصرف استان سردخانه برای انبار محصولات ایجاد کند هم شاهد رضایت باغداران خواهد بود و هم مشکلات و گرانی های شب عید و همچینین مشکلات تامین میوه را در سایر ایام سال ندارد.

همچنین ایجاد صنایع تبدیلی و کارخانه های کمپوت سازی با مشارکت بخش خصوصی یا با هکاری تعاونی ها می تواند بخشی از محصولات باغداران سی سختی را نجات دهد.

منبع: بویر نیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • همتی گفت:

  سپاس از توجهتان

 • همشهری گفت:

  چطور قیمت سیب در استام کیلویی 2000هزار تومانه ولی باغداران حاضر به فروش ان به قیمت پایین تر در استان نیست و حاضره به خارج از استان ببره و دور بریزه…

 • همتی گفت:

  شاید بهتر بود برای استفاده خارج از استان پس از کلمه “جدول ” در پرانتز واژه (کانال فاضلاب ) استفاده می شد.
  سپاس از زحماتتان

پربازديد