تاریخ درج خبر : 1394/07/23
کد خبر : ۵۲۰۳۹۱
+ تغییر اندازه نوشته -
سید اسماعیل صنوبری

اضمحلال فرهنگ گفتمان اصلاح‌طلبان کهگیلویه بزرگ

سایت استان: سید اسماعیل صنوبری

گفتمان مبتنی بر منطق زمینه‌ساز تعالی اندیشه‌ها و باورهای نیک است بی‌شک نوع گفتمان و منطق حاکم بر آن می‌تواند شخص را چنان در باور افراد جامعه بزرگ نماید که هرگز هیچ سیاست تخریبی و نفاقی نتواند فرد را به اضمحلال شخصیتی کشاند سید محمد خاتمی مردی از جنس تسامح در سیاست مبتنی بر آزادی در اندیشه، منطق در گفتگو و قانون در عمل بود و اصلاح‌طلبان در مباحثه‌های خود همواره باید چنین مردی را نماد واقعی خود قرار دهند و به شعار (زنده‌باد مخالف من) ایشان جامه عمل پوشانند و هرگز در گفتمانشان رویکردی تخریبی مبتنی بر باورهای نامعقول پیش نگیرند. جای تأسف است که این نوع رویکرد تخریبی درست همان سیاست منادیان اصلاح‌طلب کهگیلویه بزرگ است که به‌نوعی چالشی مغیار با اخلاق گفتمان را بر مباحثه‌هایشان غالب کرده است. در این مقاله سعی بر آن است به‌صورت مختصر عوامل اضمحلال فرهنگ گفتمان اصلاح‌طلبان کهگیلویه بزرگ را موردبررسی قرار دهم امید است تلنگری باشد بر منادیان اصلاحات بلکه در مباحثه‌های خود رویکردی منطقی پیش گیرند.
چیدمان ساختار مهندسی سیاسی بعضی از خواص بر اساس نگاه قومیتی مهلک‌ترین ضربه‌ها را بر پیکره اصلاحات کهگیلویه بزرگ وارد کرده است این خواص با تلفیقی از نگرش قومیتی و مبانی اصلاح‌طلبانه به‌نوعی سعی در موجه نشان دادن باور خود مبتنی بر خط‌مشی اصلاحات دارند، چنین خواص استبدادگر قومیتی در عرصه سیاست با چندپهلویی رفتار و عمل خود سبب تنش‌آفرینی‌های متعدد در طیف اصلاحات شده‌اند و همواره با تاختن به رقبا که ساختار مهندسی خود را بر اساس خط‌مشی اصلاحات در عمل و رفتار پیاده نموده‌اند سعی در تجزیه اصلاح‌طلبان کهگیلویه بزرگ دارند. به دلیل تبعیت کردن خواص از اصول مغایر با خط‌مشی اصلاحات، چیدمان افکار خواص در یک جورچین و نهایت تمایل خواص به اجماع را غیرممکن کرده است. اجماع همدلی و همبستگی می‌طلبد که متأسفانه در برهه فعلی در باور و عمل خواص و منادیانشان جز نفاق و چنددستگی نیست و باور عوام نسبت به ستون‌های (بزرگان) خیمه اصلاحات در تنزل است و باید ساختار غالب بر افکار اصلاح‌طلبان اصلاح گردد بلکه بتوان از زوال اصلاحات در عرصه سیاست شهرستان‌های چهارگانه کهگیلویه بزرگ جلوگیری کرد.
خودزنی در مباحثه، آفتی ناشی از جهالت مبتنی بر تابو پرستی اصلاح‌طلبان کهگیلویه بزرگ است، بزرگ‌پنداری و عاری دانستن بعضی از خواص اصلاحات از اشتباه و تابو کردن آن‌ها در باور و عمل اصلاحاتیان، به‌نوعی مباحثه منادیان را به سمت‌وسوی نامعقول هدایت می‌نماید. در گفتگوهای میان منادیان طیف‌های مختلف اصلاحات تنها شاهد مناظره‌های صرفاً تخریبی و عاری از هرگونه منطق هستیم منادیان خواص با موجه دانستن رفتار خود مبتنی بر مبانی رفتاری و عملی بزرگان در جهت سیاست نفاق گام برمی‌دارند تابوشکنی دوای درد رهایی اصلاحات از سیاست نفاق است مادامی‌که در باور و عمل منادیان جز پیاده نمودن خط‌مشی اصلاحات نباشد نمی‌توان امیدی به آینده اصلاحات شهرستان‌های چهارگانه کهگیلویه بزرگ داشت.
در پایان امیدوارم اصلاح‌طلبان با تغییر رویه نامعقول جاری بر مباحثه‌های خود، زمینه تعالی فرهنگ گفتمان اصلاحات را فراهم سازند بلکه بتوان از ترویج گفتمان اصلاحات در باور عوام، نخبگان و جوانان در جهت توسعه همه‌جانبه کهگیلویه بزرگ گام برداشت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • علی از دهدشت گفت:

  درود بر شما احسنت از مقاله لذت بردم ای کاش اصلاح طلبان به مانند حضرتعالی فکر می کردند و کمی به فکر تغییر رویه نامطبوب که سالهاست درددست گرفتند باشند بلکه بتوانند به کمک شهرستان های بهمئی کهگیلویه چرام و لنده بیایند

 • محسن گفت:

  درود بر مرد اندیشه .جناب صنوبری.مطالبت رو خواندیم و فیض بردیم

 • مجتبی محققیان گفت:

  افرین جناب مهندس صنوبری خیلی خوب گفتی

 • همشهری گفت:

  درود و سپاس از مطالب شیوا و جالبت مهندس صنوبری

پربازديد