تاریخ درج خبر : 1394/07/24
کد خبر : ۵۲۰۴۹۹
+ تغییر اندازه نوشته -

چه کسانی نمی خواهند رئیس جمهور به محروم ترین استان کشور سفر کند؟/ حرف های تاسف برانگیز یک مسئول کشوری درباره سفر روحانی به کهگیلویه و بویراحمد

دو سال و سه ماه از عمر دولت یازدهم می گذرد و این دولت کمتر از دو سال دیگر فرصت کار کردن دارد و اگر بخواهیم موضوعاتی وقت گیری چون برگزاری انتخابات های مجلس و ریاست جمهوری را نیز از زمان باقیمانده کم کنیم، فرصت خدمت رسانی عملا حدود یکسال است.

index

به گزارش سایت استان به نقل از بویرنیوز، چند روز پیش رئیس جمهور به همراه اعضای هیئت دولت در بیست و دومین سفر استانی خود به مازندران سفر کرد تا تنها ۸ استان دیگر باقی بماند که نتوانسته اند میزبان رئیس جمهور باشند.

یکی مقام مسئول در معاونت اجرایی رئیس جمهور نحوه انتخاب مقصد هیئت دولت را اینگونه تشریح می کند: ” اول باید بگویم من نباید مصاحبه بدهم اما برای ذهن کنجکاو شما چند نکته را می گویم. خوب استان خراسان رضوی دارای جایگاه معنوی خاصی است و ریاست محترم جمهوری و مقامات دولت برای توسل و بهره گیری از معنویات حضرت امام رضا (ع) بهترین نقطه شروع برای آغاز هر دولتی است، اما پس از آن با اعلام آمادگی استان ها از طریق استاندار و نمایندگان مقصد سفر رئیس جمهور مشخص می شود.”

وی در پاسخ به سوال خبرنگار «بویر نیوز» مبنی بر اینکه با وجود محرومیت های گسترده کهگیلویه و بویراحمد در همه زمینه ها و بالاترین آمار بیکاری در این استان، چرا هیئت دولت به این استان سفر نمی کند، گفت: “دلایل متعددی می تواند داشته باشد اما همانگونه که توضیح دادم قطعا عدم اعلام آمادگی و مکاتبه از سوی استان دلیل عدم سفر ایشان است و هرگاه آمادگی ایجاد شود این سفر شکل خواهد گرفت و برکات سفر استانی ریاست جمهوری شامل حال مردم خوب این استان نیز خواهد شد.”

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما با این عنوان که زمان احتمالی سفر ایشان به این استان چه تاریخی خواهد بود، نیز گفت: “اطلاع دقیقی ندارم و فعلا چیزی مشخص نیست و هر وقت مقدمات سفر محیا شد، قطعا ایشان مهمان مردم خوب این دیار خواهد بود انشالله.”

این سخنان که بگونه ای از ناتوانی مسئولان و نمایندگان کهگیلویه و بویراحمد برای تدارک مقدمات سفر رئیس جمهور حکایت دارد، حاوی چند نکته مهم است که مردم شریف استان باید از آن اطلاع داشته باشند.

۱ – سفر رئیس جمهور خیر و برکات زیادی برای هر استان خواهد داشت. برای مثال تعریف ۴۵ پروژه با اختصاص ۹۹۱ میلیارد تومان از دستاوردهای مهم سفر رئیس دولت یازدهم به استان مازندران و در استان فارس نیز تعریف ۸۲ پروژه و اختصاص ۹۵۳ میلیارد تومان دستاوردهای سفر دولت یازدهم بوده است.

جالب است بدانید بودجه استان فارس در سال ۹۴ ، سه هزار و ۲۶۰ میلیارد و برای استان مازندران یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است، رقم هایی که در سفر رئیس جمهور به این دو استان اختصاص داده شده است به ترتیب ۳۰/۳ درصد و ۵۸/۲ درصد بودجه سال این استان ها بوده است!

با توجه به این آمار که بر اساس اطلاعات رسمی استخراج شده است، و نگاهی به کل بودجه کهگیلویه و بویراحمد که نیمی از سوغات رئیس جمهور برای دو استان یاد شده هم نیست، اگر فرض را بر هدیه ی ۱۰۰ درصدی افزایش بودجه استان توسط رئیس جمهور هم بگیریم این رقم بازهم به مراتب پائین تر خواهد بود و قطعا دولت هم بدش نمی آید به جایی سفر کند که هزینه کمتری برایش داشته باشد!

۲ – گفتن از محرومیت کهگیلویه و بویراحمد و بلعکس داشته های بالقوه این استان در زمینه نفت، گاز، آب، منابع طبیعی، معادن، خاک و … تکرار مکررات است اما همین بس این استان در بیکاری، محرومیت جاده ای و زیرساخت ها در همه حوزه ها، پروژه های بر گل مانده و … رکوردار است که می طلبید در اسرع وقت رئیس جمهور به این استان سفر کند تا محرومیت های تاریخی استان که نمایندگان، استانداران و مسئولان مدام از آن سخن می گویند، تاریخی تر نشود.

۳ – اگر واقع بینانه بنگریم، درمی یابیم دولت زمان زیادی ندارد و هر وقت به این استان سفر کند تا اختصاص بودجه و اجرایی شدن مصوبات زمان زیادی لازم دارد که یقینا به عمر دولت یازدهم قد نمی دهد و بعید نیست مصوبات این دولت همچون هزار و ۸۰۰ پروژه به‌جامانده از گذشته زخمی دیگر بر پیکره این خاک نحیف باشد.

۴ – استاندار و مدیران دولتی باید توضیح دهند که تاکنون برای مهیا کردن زمینه سفر دولت چه اقداماتی کرده اند و نتیجه آن چه شده است و اگر اقدامی نکردند باید در این مورد هم به افکار عمومی توضیح دهند.

۵ – نمایندگان نیز باید نسبت به این موضوع به موکلان خود گزارش دهند.

آقای بزرگواری باید شفاف سازی کند که همواره تربیون دار جریان خاص سیاسی هستند و تندترین موضع گیری ها را دارند چرا به این مهم بی توجه بوده اند.

آقای تاج گردون که همواره تریبون دارد و بیشتر وقتش را نیز به دولت اختصاص می دهد و به تعبیری وکیل الدوله هستند تا وکیل ملت، باید گزارش دهند که چرا از دولتی که اینهمه به آن ادعای نزدیک بودن دارد، یکبار نخواسته اند به این استان سفر کند؟

آقای زارعی هم که در این زمینه مسکوت مانده اند بجای گشت و گذار در روستاها یکبار از دولت درخواست کند تا به این استان بیایند و تا شاید بخش اعظمی از محرومیت های مناطق استان برچیده شود.

به گزارش «بویر نیوز»، برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند عدم تلاش نمایندگان و مسئولان دولتی برای سفر به استان دلایل سیاسی دارد که قطعا در آینده برای تنویر افکار عمومی به دلایل نمایندگان و مسئولان برای این بی توجهی ها خواهیم پرداخت.

ای کاش نمایندگان استان بجای دویدن به دنبال انتصاب فلان مدیر از قوم و منطقه خود یکبار همصدا برای این استان تلاش می کردند.

البته مادامی که مردم استان توسعه نیافته کهگیلویه و بویراحمد سرگرم به انتصابات و دلخوش به سه کیلومتر آسفالت جاده و مسائلی از این قبیل باشند و روحیه مطالبه گری نداشته باشند، هر سال باید شاهد افزون شدن بر محرومیت های تاریخ استان باشیم.

و ای کاش روزی که رئیس جمهور به این استان سفر می کند، یاد شعر شهریار نیفتیم که چه خوش گفت “آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا…” چرا که دیگر وقتی برای تحقق دستاوردهای رئیس دولت یازدهم نمانده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • رضا گفت:

  رییس جمهور محترم جهت اشتغال جوانان به وزرای نفت وبهداشت دستور استخدام هارا ابلاغ کنند تا امار بالای بیکاری استانمان حل شود بنابراین از مسولین دل سوز استان التماس دعا داریم هرجه زی تر رییس جمهور را دعوت کنند تا تشریف بیارد

 • کریم گفت:

  سلام.
  هرکس به فکرجیب خودشه.

 • درویش گفت:

  چون قرار بود بر علیه استاندار شعار بدهند و نارضایتی خود را نسبت به استاندار اعلام کنن استاندار محا فظه کاری کرد و سفر را لغو کرد تا بعد از انتخابات مجلس ولی نمی داند که با این کار ضعف خود را به مردم اعلام کرد
  استاندار واقعا ضعیف هست

پربازديد