تاریخ درج خبر : 1394/07/26
کد خبر : ۵۲۰۵۸۶
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج:

وجود سه هزار و 500 شرکت پیمانکاری در استان نشانه بی میلی سرمایه گذاران به صادرات است

رییس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: زیرساخت های توسعه صادرات غیر نفتی در این استان ضعیف است.

جبار کیانی پور افزود: نبودن کانون های مشاور، شرکت های تخصصی صادرات،حمل و نقل آسان، فرودگاه های باربری و بورکراسی پیچیده و فرسوده بانکی در کهگیلویه و بویراحمد باعث شده میزان صادرات غیرنفتی در کهگیلویه و بویراحمد بسیار کمتر از قابلیت های آن باشد.
وی اظهار کرد: پایین بودن میزان صادرات غیرنفتی از عوامل اصلی کاهش درآمد تولیدکنندگان، رونق دلالی و در نهایت کم شدن انگیزه بخش خصوصی برای سرمایه گذاری شده است.
کیانی پور با اشاره تولید سالانه 750 هزار تن محصول کشاورزی و دامی در کهگیلویه و بویراحمد، تولید میزان قابل توجهی انواع صنایع دستی، بالا بود سهم این استان در جنگل ها، تنوع گیاهان دارویی و منابع آبی تصریح کرد: در صورت تقویت زیرساخت های مورد نیاز رونق صادرات بستر طبیعی برای توسعه این امر وجود دارد.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع ،معادن و کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: معرفی توانمندی های این استان، افزایش اعتبارات تسهیلات ارزی، کاهش بوروکراسی های اداری،مشوق های مالیاتی ، جذب و آموزش تاجران بزرگ از راهکارهای توسعه صادرات غیرنفتی در این استان است.
کیانی پور با یادآوری وجود سه هزار و 500 شرکت پیمانکاری در کهگیلویه و بویراحمد گفت:تنها 300 شرکت به طور همزمان توان فعالیت مستمر همزمان دارند که رشد تعداد شرکت های پیمانکاری نشانه بی میلی سرمایه گذاران به فعالیت در زمینه صادرات است.
وی تدوین برنامه طرح آمایش سرزمینی برای افزایش صادرات غیرنفتی با تلاش استاندار و متولیان امر گامی برای خارج کردن صادرات کهگیلویه و بویراحمد از رکود است.
کیانی پور از برنامه ریزی برای اعزام یک تیم آموزشی برای فراگیری تخصصی صادرات به کشور روسیه در این استان خبر داد.
وی با بیان این که توسعه صادرات غیرنفتی کلید تحقق توسعه پایدار، ایجاد فرصت های شغلی و افزایش درآمد مردم است تصریح کرد: تحقق رویکرد اقتصاد مقاومتی در این استان نیازمند توجه بیشتر به این امر است.
به گفته مسوولان دومیلیون و 112هزار و 839دلار کالا درنیمه نخست سال جاری از این استان به خارج از کشور صادر شد.
این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 81 درصد کاهش و از لحاظ ارزش ریالی هفت دهم درصد رشد داشته است.

منبع: ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد