تاریخ درج خبر : 1394/07/27
کد خبر : ۵۲۰۶۴۸
+ تغییر اندازه نوشته -
پوریا پورمحمدی

«تصویب برجام؛ رمز عبور یا رمز عُدول»

سایت استان: پوریا پورمحمدی

برجام یا برنامه جامع اقدام مشترک که در قالب لایحه‌ای به مجلس ارائه شد به تصویب نمایندگان رسید.
چیزی که نگارنده را بر ان داشت در این باره مطلبی بنویسد، چرایی واگذاری چنین مسئله‌ای با ساختار امنیتی و بسیار محرمانه در صحن علنی مجلس ان هم در اوضاع و احوالی که تنها چند ماه بیشتر به پایان عمر بسیاری از نمایندگان مجلس نهم باقی نمانده است و خیلی‌هایشان دیگر رنگ بهارستان را نخواهند دید.
از سویی دیگر مطرح نمودن برجام در مجلس چه بسا باعث ایجاد تعهداتی در مقابل کشورهای طرف مذاکره گردد، زیرا بر خلاف اصول مطروحه فی ما بین طرفین عمل نموده‌ایم (اصل توازن و تناظر).
بر اساس علم سیاست؛ متحدین امروز شاید دشمنان فردا باشند و یا بالعکس!
حال با فرض بر تغییر مؤلفه‌ها، حالات و شرایط طرف خصم و در نظر گرفتن این موضوع که تکنیک‌ها و تاکتیک‌ها روز به روز در معرض تغییرند، ایا مؤلفه‌های ما در سیاستمان همیشه یکسان خواهد ماند و تغییر یکی از مواضع فعلیمان در اینده و ترک تصمیمات امروزی، مشروط به وجود ضمانتی در متابعت مجلس ١٢ سال اینده‌مان در رد مصوبه امروزیمان نیست؟
سوال بعدی این است که کدام یک از طرفین حاضر در برجام، جزئیات این طرح را در پارلمان‌های خود به تصویب رسانیدند؟
با استناد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که شرح و تفسیر قوانین «عادی» را در صلاحیت مجلس قرار داده است، مروری بر اصل هفتاد و هفتم قانون اساسی می‌نماییم.
اصل هفتاد و هفتم: عهدنامه‌ها، مقاوله نامه، قرارداد‌ها و موافقت نامه‌های بین المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.
تفسیر روشن است، زیرا برجام به عنوان ضمیمه‌ای بر قطعنامه شورای امنیت، مبنی بر اجرای مشتمل اقداماتی داوطلبانه از سوی دو طرف به امضای هیأت مذاکره کنندگان ایرانی و ۵+١ رسید.
در حقوق معاهدات کنوانسیون ١٩۶٩ وین ماده‌های مربوط به اهلیت طرفین، اختیارات تام، حق شرط و… عنوان شده است که گروه مذاکره کنندگان به نمایندگی از دولت خود با رعایت تمامی پیش شرط‌های معاهدات، حق شرط را قبول و نسبت به تنفیذ، قبول، تصویب و الحاق ان اقدام می‌نمایند و در مورد لازم الاجرا بودن هم موظف به رعایت با ذکر مفاد هستند.
هیأت مذاکره کنندگان با احراز صلاحیت صد در صد دستگاه‌های مربوطه در جهت تأمین یا حفظ منافع ملی کشورمان گام بر می‌دارند، ان هم در شرایطی که خواب بر ان‌ها حرام بوده است.
در ‌‌نهایت و به تعبیر اکثریت، نتیجه حاصله برد-برد بوده است.
برجام باید از فیل‌تر نمایندگانی عبور کند که بعضاً تنها صحنه‌شان از مجلس تا پیش از ورود به ان جایگاه مقدس و با ارزش، صحن علنی زیبایی با صندلی‌های چرم و سنگ‌های گرانیت سبز رنگ با لپ تاپ‌های خاموش و‌گاه روشن بوده است و بدو ورودشان به مجلس مصادف با جشن سرگردانی ان‌ها در انتخاب کمیسیون تخصصیشان و ذکر این مهم که در حل مسائل مربوط به حوزه انتخابیه‌شان وامانده‌اند چه برسد به مسئله‌ای با اهمیت تمامیت ارضی و حاکمیت ملی ان هم با پس مانده‌های دولتی که به اندازه جنگ‌های صلیبی به بدنه نظام اسیب رسانده است و دولت تدبیر را مظنون به بی‌تدبیری نموده، ان هم وقتی پای منافع باند بازی در میان باشد.
به قول صادق زیبا کلام ریشه دخالت مجلس به واسطه تأمین حقوق ملت نیست بلکه به واسطه فرصت طلبی سیاسی است و چرا پیش از این نگاه مجلس به سیاست خارجه نگاهی منفعلانه با سیاست انداختن توپ به زمین شورای عالی امنیت ملی بوده است؟
در روزی که مردم ایران برجام را رونق مضاعف نظام می‌دانند و در سراسر ایران جشن و هلهله بر پا کردند، عده‌ای که خود را دلواپسان و دایه‌های عزیز‌تر از مادر معرفی نمودند امضای برجام را اقدامی علیه امنیت ملی عنوان نمودند و گونه‌های رادیکال‌تر، ان را مطابق با اصل یکصدو پنجاه و سوم قانون اساسی عنوان کردند.
اصل یکصدو پنجاه و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:
«هر گونه قرارداد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی، فرهنگ، ارتش و دیگر شئون کشور گردد ممنوع است.»
مقام معظم رهبری از‌‌ همان سال ١٣٨٢ با تدبیر ویژه، شروع روند را بر اساس اصل یکصدو هفتاد و ششم اغاز نمودند و شورای امنیت ملی را به عنوان بازوی نظارتی قوی متشکل از اثر گذار‌ترین، با تجربهترین و متعهد‌ترین مقام‌های کشور که همگی در وهله اول به تأیید مقام رهبری رسیده‌اند را در رأس قرار دادند.
به ایمان دلواپسان شک و تردید پیدا کرده‌ام زیرا عدم اعتمادشان به شورای عالی امنیت ملی در فرایند برجام و به مجلس کشیدن ان و نگاه جناحی و تسویه حساب حزبی، همه و همه مغایر اصل پنجاه و هفتم قانون اساسی است.

«نکند رخنه کند در دل ایمانم شک»

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حسين كارامد گفت:

  معادلات پیچیده تر از این حرفاست برادر من.
  این قضایا از جای دیگه ای اووو میخوره! شفافه مثل اوووو!

 • رضا شریفی پور گفت:

  مطلب خوبی بود ..ممنون از نویسنده
  اما آیا بهتر نبود در چنین مطلب و در چنین سایتی از کلمه ی دلواپسان استفاده نمیشد ؟؟
  و همچنین امکان این وجود نداشت که جمله ی پایانی «نکند رخنه کند در دل ایمانم شک» نگاشته نمیشد ؟!!

 • همراه گفت:

  بسیار علمی و با استناد به قوانین
  احسنت به شما و احسنت به تربیت کنندگان شما

پربازديد