تاریخ درج خبر : 1394/07/27
کد خبر : ۵۲۰۶۵۰
+ تغییر اندازه نوشته -
محمد کرمی

«ویژگی‌های حکومت فاسد یزید»

سایت استان: محمد کرمی

السلام علیک یا ابا عبدالله،علیک منی سلام الله ….

کربلانه تتها مصداق بارز،تقابل حق و باطل،بلکه معیار سنجش حاکمان و حکومت های فاسد و جبار است،روی سکه،دیگر حقانیت امام حسین،خلافت جور و دستگاه ستم ورز وفاسد یزیدی است،یکی از غفلتهای تاریخی،در حادثه عاشورا، این هست که کمتر به ویژکیهای حکومتی که امام حسین ع را وادار نمود که برای رسوایش نه تنها جان خود بلکه خانواده واهلبیتش را رهسپار دشت بلا و استقبال شمشیر و نیزه ببرد مطرح نشد! !!
حکومت یزید کدامین ویژگی ها را داشت که تنها راه اصلاح دین پیامبر،قربانی کردند اهلبیت پیامبر بود؟؟؟
یزید،فرزندو خلف و جانشین معاویه که با یک فریب و حقه،حاکم شد،خشت اول و مبنای حکومت یزد بر یک نارو زدن و پلتیک مکارانه شکل گرفت،طبق قراداد صلح امام حسن،معاویه حق انتخاب جانشین نداشت، پس ویژگی اول حکومت جور،این بود که این حکومت نه مشروعیت دینی و نه بر خواسته ازنظر و رای مردم،عصر خویش بود.نه حتی ناشی از یک یک قیام خونین که بیشتر حکومتهادر تاریخ به سبب،ویژگی بارز آن فرد عده ای گردخویش جمع مینمود،و حکومت قبل از خود را نابود و خود حاکم میشد، تبیث حاکمیت،نه بر مبنا قانون که بر مبنای تغییر قانون هست،یعنی حاکم نه بر اساس قانون بلکه قانون مطابق ویژگی حاکم جور تغییر می باد.

دومین ویژگی،حکومت فاسد یزید این بود که اهل مراوده وسازش باهیچ کس نبود،معاویه به یزید،سفارش میکند که با سه نفر وارد جنگ نشود،یکی حسین بن علی ع دومی عبدالله بن زبیرو سومی عبدالله بن عمر،اما یزید،برخلاف این وصیت پدر با هر سه نفر سر ستیز داشت، و وارد جنگ شد،
از خصلتهای حکومتهای جور اهل تسامح وتساهل با هیچ کس نیستند،و راه بقای،حکومت خویش را برمبنای شرارت و جنگ،وعدم تعامل و تسامح میدانست،خوی استکباری و خود رای شان هیچ وجودی را کنار خویش بر نمی تابد،میخواهد همه را به زیر چتر بیعت خویش درآورد ،افراد در حامعه دوانتخاب بیشتر نداشتند،یا تن دادن به حاکمیت وبیعت با آن یا مرگ و کشته شدند .

سومین بارزه رفتار حکومت یزید،عوام فریبی بود،در نخستین،لحظه ای که ابن زیاد،به کوفه وارد میشود،باشور طرفداران امام مواحه میشود،شریع قاضی را به دارالاماره فرامی خواند تا فتوای دهد خون حسین ع مباح است،شریع که مخالف بود با زر وزور مجاب به همراهی میکند،تا بر بالای دارالاماره رود و با مردم خشمگین سخن گوید،سخنش را با با قران آغاز میکند،یا ایها الذین آمنوا اطیعوالله واطیعو رسوالله و الامرمنکم،سپس زیرکانه طرح سوال میکند،این آیه را خواندید،حمعیت فریاد میزند بیشتر از تو،میگوید بسیار خوب،حالا سوال میکنم،اولامر و حاکم شماکیست،مگر یزید اکنون خلیفه مسلمین نیست؟؟؟ عوام احمق به همدیگر نکاه میکنند ! !! سکوت میکنند،و شریع بدون از فوت وقت،ادامه میدهد خسین،بر اولامروحاکم شما خروج کرد،واز قرآن عدول پس بعنوان شریع دین فتوی میدهم حسین طغیان کرد و خونش مباح است،عوامل نفوذی واز پیش تعیین شده در بین جمعیت،فریاد میزنند،لبیک یا امیرالمومنین،لبیک یا یزید،استراتژی منفعت طلبانه و دستاویز کردن دین وابزارسازی از مقدسات ویژگی دیگر حاکمیت جور است.
راهکار چهارم یزید در تقابل با امام ع،اجنبی وبیگانه خواندش هست،در شام تبلیغ کرد،بیگانه ای اجنبی،قصد جنگ و فتنه در بلاد مسلمبن دارد،و مردم فریب این بیگانه پنداری را میخورند،تا رسالت زینب شروع میشود،و در شام پرده از این مکر پلید بر میدارد

بارزچهارم حکومت جور پیوند زدن صدای حقیقت به عوامل خارج و بیگانگانه است،تا عرق ملی تودهها را تحریک و به خواسته خود که بقاءحاکمیت جور و خفه کردن صدای مصلحان است بپردازد .

راهکار پنجم یزید برای تقابل با امام حسین،ترد صالحان و مصلحان و تکیه بر افراد سست ایمان،تازه به دوران رسیده و جاه طلب است،با وعده حکومت مصر به ابن زیاد،حکومت ری به ابن سعد،افراد صالح را به حاشیه می راند و مشاوران و فرماندهان سپاه خویش را عده ای چاپلوس متملق می گمارد تا به استخوانی مدح وثنایش گویند،و هرجه این دایره شعاش گسترش میابد،خباثت افراد و دون شانی و خود فروشی شان بیشتر میشد،بنوعی که عده ای در سپاه جور به امید دست یابی به پالان خری،وارد معرکه کربلا شدند،
پس بارزه پنجم حاکمیت جور در تقابل با حقیقت ،با تکیه بر افراد پست و منفعت طلب دین فروش و دنیاطلب و به حاشیه راندن مصلحان و دانایان و خرد ورزان قوم شکل میگیرد.

هدف اصلی وماهیت قیام عاشورا پرده برداشتن از چهره پلید حاکمیت فاسد و حکومت جور بود،وگرنه امام حسین ع و شخصیت وایشان نیاز به معرفی ندارد،اما در طول تاریخ چنان چهره پلیدحاکمیت فاسد را پنهان داشتند،که گویی هدف از قیام عاشورا،صرفا معرفی آن بزرگوار بود در صورتی که،این اجحاف بزرگی در حق حرکت والای عاشوراست .
لعن الله امه اسس اساس جور ….

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • رضا گفت:

    چه مقاله منحصربفردی؟ فوق العاده بود. خسته نباشید جناب آقای کرمی.

پربازديد