تاریخ درج خبر : 1394/07/27
کد خبر : ۵۲۰۷۲۸
+ تغییر اندازه نوشته -
غریب واحدی پور

شایسته سالاری یا دلال سالاری؟

 

در آخرین دقایق مانده به اتمام یک هفته کاری دوستی متخصص، دلسوز، صاحب تجربه و خوش ذوق از راه رسید و درد روح و جان او از برخی نابسامانی‌ها بویژه در خصوص نحوه عملکرد برخی نمایندگان و گزینش مدیران بغض او را ترکاند، بطریقی که به اتفاق چند نفر از همکاران دقایقی سراپا گوش شنوای نطق شقشقیه جانسوز او شدیم;
اینگونه سخن آغاز کردند، متأسفانه اکنون ملاک سنجش عملکرد و انتخاب مدیر، نماینده و غیره نه توان علمی و برجستگی‌های ادراکی و فنی به منظور انجام وظایف محوله بلکه برخورداری ازشبکه ارتباطی اثر گذار برای دلالی است.
هرگز فراموش نمی‌کنم، چندسال قبل دوستی از شورای شهری در استان خوزستان برای انتخاب شهردار شهر از من مشورت خواست، پس از بررسی‌های دقیق فرد جامع الشرایطی را به او معرفی کردم. ابتدا بسیار هم از حسن انتخابم خرسند ومتعجب شده بود. ولی هنگام تصمیم گیری نهایی از شهر دیگری فردی را آوردند که علاوه بر حقوق و امکانات جانبی فراوان در شهر محل سکونت هم خودرویی در اختیار خانواده او گذاشتند. تازه پس از مدتی با به ارمغان آوردن مبالغ هنگفتی بدهی برای شهرداری عذرش را خواستند. دردناک‌تر اینکه فرد موصوف فقط بواسطه قدرت لابی‌گری صرفنظر از سایر صفات و خصوصیات بر گزینه معرفی شده من که دلال نبود ولی در عوض برخوردار از تخصص، وجدان کاری، دلسوزی و از آن مهم‌تر مظهر پاک دستی بود، ترجیح داده شده بود.
فرا‌تر اینکه، برخی نمایندگان برای رضایت هوادارن صاحب رأی خود نسبت به تعیین تکلیف پست‌های سازمانی متناسب با وزن و میزان رأی فرد خیلی مانده به انتخابات اقدام می‌کنند. عجیب ترآنکه در این تصمیم گیری منافع سیستم نادیده انگاشته شده و در راه کسب رضایت شکاچیان قدر فرصت‌ها هر حقی را ناحق، هر قانونی را نقض و حتی بر خلاف بدیهی‌ترین اصول گاهی در انتصابات درون سازمانی رده‌های تخصصی سازمان‌ها هم دخالت و مدیران را بطور کامل مسلوب الید می‌کنند.
ازاینرو، در انتخابات مجلس، صلاحیت علمی، فنی و ادراکی کاندیداهای ورود به مجلس اگر هم هنوز گاهی اندک اهمیتی دارد. پس از اثبات قدرت دلالی و واسطه‌گری در گرفتن بودجه، پست‌های سازمانی و رایزنی‌های ویژه برای رفع مشکلات متنوع هواداران برجسته مورد ملاحظه قرار می‌گیرند.
و…
خوب که دقت کردم، متوجه شدم که این دوست درد را درست تشخیص داده است. سیستم معیوب و دلال پرور است. مردم هم مجبور به گزینش دلالان هستند. چون قانون کمرنگ شده است. چه بسا تحریک بیش از اندازه طوایف برای داشتن کاندیداهای اختصاصی جهت نمایندگی مجلس دهم هم در این چارچوب قابل توجیه باشد. ِ
اما بدیهی است که رفع این معضلات جز تمکین به قانون و پاسخ به تمام مطالبات ونیازهای مردم از طریق توسل به قانون قابل تصور نیست.
صدالبته اگر کاسبان عدم شفافیت و بی‌قانونی بگذارند.
دین، انقلاب و میهن پاینده باشند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • فرزندايل گفت:

    ای کاش که این دوره انتخابات مجلس مردم براساس شایستگی نماینده خودراانتخاب کنندنه براساس این رفتارنمایندگان که قبل ازانتخابات انجام می دهند

  • ضد پایداری گفت:

    درود بر شجاع ترین نماینده تاریخ بویراحمد حاج زارع………………………

  • میر گفت:

    دلال سالاری متاسفانه نه تنها در ادارات بلکه در خانواده های ما هم حاکم است و شایسته سالاری در خانواده که اولین نهاد است نیز رعایت نمی شود. دوستی می گفت با تحصیلات عالی و اینکه حداقل 10-15کارمند زیر دست من کار می کند برادر کوچک پر شر و شور که فقط کارش بی آبرویی و بالا آوردن هزینه برای خانواده است حرمت و عزت بیشتری در خانواده ما دارد. مهندس جان این قصه سر دراز دارد.

پربازديد