تاریخ درج خبر : 1394/07/29
کد خبر : ۵۲۰۸۳۱
+ تغییر اندازه نوشته -
بخش دوم گفتگو با «ایرانگرد تنها» پیرامون گردشگری مذهبی

بوشهر، خوزستان، یزد!! مقصد سفر شما در تاسوعا و عاشورا کدام است؟

دو هفته پیش مصاحبه ای با یکی از اعضای تحریریه سایت داشتیم، «ایرانگرد تنها». در خلال گفتگو با « محمد زرین» بطور گذرا اشاره ای شد به نوعی بدیع از ایرانگردی که گویا ابتکار خود اوست و نگارنده جایی دیگر نشنیدم کسی این شکل از سفر را داشته باشد. بر آن شدم تا بعنوان بخش دوم گفتگو از چند و چون این برنامه سفر جالب بپرسم.

آئین نخل گردانی در یزد

آئین نخل گردانی در یزد

*سلام، فکر می کنم بخشی از ایرانگردی شما در تنهایی در ایام تاسوعا و عاشورا رخ می دهد، درسته؟

**سلام و سپاس از شما، بله، دقیقا همین طوره، امسال دوازده سال است که تاسوعا و عاشورا خارج از استان بوده ام. و از این سالها دوسال را با دوستی بوده و بقیه را تنها سفر کرده ام.

*شروع این برنامه چه سالی و از چه شهری بود؟

** تا حدود سال هشتاد برحسب اتفاق مراسمات داخل استان باضافه تهران، ری و قم را دیده بودم، تا اینکه سال هشتاد و دو به قصد دیدن آیین های محرم به کاشان سفر کردم، جمعا سه شب کاشان بودم تنوع و تفاوت ها آنقدر بود که تصمیم گرفتم هرسال به یکی از استانها سفر کنم و این برنامه تاکنون ادامه دارد.

*دقیقا دنبال چه سوژه ای هستید، یا بهتر بپرسم، چه چیزی شما را به این سو و آن سو می کشاند؟

*احسنت، واژه خوبی بکار بردید، کشاندن در جهانگردی همان attractions است، بمعنی جاذبه، ببینید خواه و ناخواه آیین های محرم با همه انتقاداتی که برخی افراد عادی حتی علمای دینی برآن وارد می کنند تبدیل شده است به بخشی از هویت مردم ما، و این بخش از هویت را می توان دو قسمت کرد، فارسی و محلی، این تقسیم بندی را خودم بکار برده ام، فارسی آن نوع از مراسمات شهر های ایران است که تحت تاثیر تلویزیون و سی دی های موجود انجام میشود و بر بام آنها همین مداحان معروف هستند و این جدا از ماهیت مذهبی، بنظر چیز جالبی برای تماشا ندارد، یا بهتر بگویم، با آنچه بنده به دنبال آن می گردم نیست، اما نوع دوم از آیین ها محلی است، و زیبایی گم شده من در این مراسمات است.بقول معروف هر شهری و رسمی.

*منظور چه نوع از زیباشناسی است؟ شعر؟ نحوه عزاداری یا چیز دیگر؟

**همه اینها.ببینید، برای برگزاری یک مراسم عزاداری بهرحال شعر لازم داریم، خواننده نوحه، یک سری ابزارآلات و یک رسم و آیین، حال هرچه این چند عنصر خاص تر و محلی‌تر باشد و حتی منحصر به آن منطقه باشد، برای غریبه‌ها یا گردشگران تماشایی تر است.

*چند نمونه مثال بزنید لطفا!

** اگر شما تاسوعا و عاشورا در یزد باشید کلا با آداب و سنن متفاوتی از سایر شهرها مواجه می شوید، شترها ی عظیم الجثه با زینت های فراوان، خانه های ویران و خیمه هایی که روی کف تریلی ها ساخته شده و در میان عزاداران رژه می رود و از همه مهم تر آیین نخل گردانی.

این شکل از آداب و سنن را شما در جای دیگر نمی بینید.

یا اگر در همان ایام در خرمشهر باشید، علم هایی زیبایی می بینید که باز خاص این منطقه است، قایق هایی که چراغانی شده اند، دسته هایی که با لباس عربی راه می افتند و بر سر و سینه میزنند، مشعل هایی که در دست دارند و….

باز اگر بوشهر باشید در مرکز سنج و دمام خواهید بود، موسیقی مخصوص عزا که در اصل از آفریقا وارد شده است.پس می بینیم که ایران سرزمین گونه گونی هاست، و این حقیقت زیبا حتی برای مردم شناسان هم بهشتی از تنوع ساخته است.

10399_orig

*تا کنون در مراسم کدام شهرها بوده اید؟

**تهران، ری، قم، کاشان، مشهد، یزد و تفت، بوشهر، خرمشهر، آبادان، ماهشهر، بهبهان، کازرون، نورآباد، لار و گراش، اصفهان و خمینی شهر، خوانسار و گلپایگان،کرمان و بم.شیراز و جهرم

*نظم و ترتیب سفر به این شهرها را چطور چیدید؟ آیا معیار خاصی داشتید؟

**بعضی وقتها دلایل شخصی ملاک بود، مثلا اینکه مبدا حرکت تهران باشد یا شهرستان بخاطر بعد مسافت، اما برای خوانندگان پیشنهادم ترتیب سفر بر اساس هوای ایام سفر است، همانطورکه می دانیم محرم سالی ده روز عقب تر می آید، پس می توان برای اینکه با سرما و گرمای شدید مواجه نشویم شهرهای گرمسیری مثل بوشهر و خرمشهر را در این سالها سفرکنیم تا اینکه در فصل تابستان محرم در شهرهای سردسیر قرار  بگیرد،  مثلا شخصا شرکت در آیین های زنجان و اردبیل را باقی گذاشته ام برای زمانی که در تابستان واقع شود، بشرط باقی بودن عمر، اما شهر گراش را که حقیقتاً یکی از زیباترین مراسمات را دارد سال 92 سفر کردم، آذرماه بود ولی گراش هوایی متبوع داشت.

*چه پیشنهادی برای علاقه مندان دارید؟

** ایران واقعا دیدنی است، با همه تلخ کامی های روزگار ایران آنقدر گوناگون است که اگر همه عمر هم گشت و گذار بپردازیم کم می آوریم، پس بدون هیچ درنگی دیدن ایران را آغاز کنیم، در این ژانر بخصوص هم چون حیف است جایی از قلم بیافتد، خیلی ساده و بی مقدمه از همین عاشورا شروع کنید، انتخاب با خودتان، اما پیشنهاد بنده این است که از یزد شروع کنید.

601177

بنده یقین دارم همین آداب و رسوم و سنت ها، می تواند به یکی از مهم ترین جاذبه های توریسم فرهنگی و مذهبی ما تبدیل شود، به امید روزی از طریق توریسم با فقر مبارزه شود.

*اگر خواننده ای سوالات جزیی داشت چطور مطرح کند؟

**با کمال میل حاضر به ارایه مشاوره و برنامه سفر هستم

*با سپاس از شما

 

گفتگو: محمود آرام

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد