تاریخ درج خبر : 1394/07/25
کد خبر : ۵۲۰۸۵۹
+ تغییر اندازه نوشته -
حمیدرضا برهمندمطلق

انتخابات هفت اسفند مجلس؛ حوزه بویراحمد و دنا، چرا حاج مهدی روشنفکر؟

هفت اسفند 94 نزدیک است و دهمین دوره­ی انتخابات مجلس شورای اسلامی در پیش. انتخاباتی که هم­چون ادوار گذشته با جبهه­ سازی­ها و دسته بندی­های جدید هر روز وضعیت تازه ­ای پیدا می­کند؛ خاصه در حوزه­ انتخاباتی بویراحمد و دنا. البته با در نظر گرفتن تجربه ­های گذشته؛ افراد و گروه­های مستقل نیز نقش غیرقابل انکاری در شکل­ دهی به رقابت­های انتخاباتی خواهند داشت. و در موارد بسیاری نقش­شان نیز بسیار پررنگ­تر خواهد بود.

انتخابات در موارد مختلف؛ ابزار قدرت و اراده­ مردم، نماد توانایی بالقوه­ آنها در سپردن مقام و فرصت به فرد یا گروهی از نمایندگان خود، و فرصتی برای انتقال آرام و بدون خشونت قدرت محسوب می­شود.  این مهم، این امکان را برای افراد یک جامعه فراهم می­کند که موافقت یا مخالفت خود را با سیاست­های عمومی و جاری اعلام دارند. حکومت را از تمرکزگرایی باز می­دارد و اسباب توزیع قدرت و منابع می­شود. بنابراین می­توان گفت؛ اگر انتخابات ساز­و­کاری مناسب و مطابق با قانون را در پیش گیرد؛ نمود حضور و اراده­ مردم در تعیین سرنوشت خویش و تضمین کننده­ی منافع اکثریت خواهد بود.

با در نظر گرفتن اهمیت جایگاه مجلس شورای اسلامی و نقش آن در تصمیم­گیری­های خرد و کلان؛ توجه به ویژگی­ها و خصوصیات یک نامزد انتخاباتی بسیار مهم می­باشد. اینکه یک نامزد انتخاباتی چگونه فکر می­کند و چه تفکری بر سیستم رفتاری و فکری او حاکم است؟ اینکه در رابطه با حاکمیت اسلامی، مطالبات مردمی و به طور کلی؛ مسائل سیاست خارجی، فرهنگی، مدنی، اقتصادی، سیاسی و … چگونه می­اندیشد؟  وجه تمایز او با رقبا چیست؟ و چه برنامه­ ها و راه­کارهایی برای آینده اندیشیده است؟ و اینکه نسبت به مقوله­ی قدرت و خدمت چه رویکردی دارد؟
به منظور دریافت پاسخ­هایی مناسب برای سوالات فوق و ترسیم راهی مطمئن برای انتخاب نامزدی صالح و فراتر از آن اصلح؛ باید به تحقیق و مطالعه و شناخت از رفتار نامزدها و مقایسه­ عملکرد آنها روی آورد. و مهم­تر از همه؛ حوزه­ی عملکرد و رفتار سابق آنها را مورد بررسی قرار داد. و در نظر گرفت که در پست­های مدیریتی قبلی خود، چه کارنامه ­ای بر جای گذاشته اند؟ تا روشن شود که آیا یک فرد خاص سزاوار آن است که در رابطه با مسئله­ خطیری چون نمایندگی مردم در مجلس، مورد اعتماد مردم منطقه­اش قرار گیرد.

نظر به موارد مطرح شده و لحاظ کردن شرایط و فضای سیاسی حاکم بر جامعه و توجه به هزینه ­های هدر رفته ناشی از رفتارهای افراطی در طیف­های مختلف سیاسی؛ انتخاب افراد و اشخاصی منصف، معتدل و واقع­گرا بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز است. خاصه اینکه مردم خود جلوتر از هر قدرت دیگری، این نیاز به افرادی از جنس میانه­ روی را در انتخابات خرداد 92 فریاد زده­ اند. افرادی که هم دغدغه­ دین مردم را داشته باشند و هم بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم را اساس و سرلوحه برنامه ­های خود قرار دهند. کسانی می­توانند وضعیت اقتصادی و معیشت مردم را اساس فعالیت­های خود قرار دهند که در میان توده مردم زندگی کرده، مشکلات و گرفتاری­های آنها را با تمام وجود فهمیده، و ارتباطی مستمر با آنها داشته باشند. به شهادت تاریخ از زمان استقرار نظام پارلمانی در ایران، بخش قابل توجهی از نمایندگان مجلس؛ از جنس کسانی بودند که با توده­ی مردم بیگانه و در وضعیت کاملا متفاوتی قرار داشتند و به همین دلیل ساده، فهم و درک مشکلات توده ی مردم، برای آنها امکان پذیر نبوده است. بدون تردید از مهم­ترین دلایل محرومیت مناطقی چون استان کهگیلویه و بویراحمد؛ به همین عدم حضور نمایندگان واقعی مردم در مجلس بر­می­گردد.

به منظور پاسخ به این پرسش که ” چرا حاج مهدی روشنفکر؟ ” بیان گوشه ای از کارنامه­ مدیریتی و سوابق درخشان این چهره­ مردمی و میانه رو کافی است تا معلوم دارد که ایشان مصداق ویژگی­های مذکور به عنوان نامزدی اصلح می­باشند. حاج مهدی روشنفکر به اقتضای زادگاهش ( لوداب ) و محل تحصیل و کارش در شهرستان­های بویراحمد و کهگیلویه و روابط خویشاوندی گسترده با اغلب طوایف و ایلات مختلف استان، حضور مستمر در مناطق مختلف و همراهی همیشگی با مردم و تلاش­های شبانه روزی اش در اصلاح اختلافات محلی و … به عنوان چهره ای مردمی و متشخص معرفی و شناخته شده است. پایگاه اجتماعی قوی و دلسوزی و همکاری صمیمانه­ او در طول سالیان متمادی، از وی چهره­ ای مردمی و پرنفوذ ساخته. و به واسطه­ همین ارتباطات اجتماعی قوی بیش از هر مدیر و مسئول دیگری از تمام زوایای زندگی اقشار و صنوف مختلف مردم شناخت لازم را دارد.
سابقه­ فعالیت سیاسی و همراهی ایشان با جریانات و افراد معتدل و میانه رو در گذشته، نشان­گر آن است که وی  از رفتارهای هزینه­ بر ناشی از افراطی­گری بیزار بوده. و همواره کوشیده است؛ ضمن بیان و انعکاس مشاهدات خود از گرفتاری­های مردم، با بهره ­گیری از نفوذ و اقتدار خود، رفع مشکلات مردم را دنبال نماید. حاج مهدی روشنفکر علاوه بر چهره­ مردمی و داشتن ارتباطات گسترده و عمیق اجتماعی، دارای سابقه مدیریتی درخشانی است. سال­ها مدیریت در تربیت معلم و دانش­سرای تربیت، تربیت ده­ها معلم به صورت مستقیم و انتقال تجارب آموزشی و علمی خود به صدها معلم، از وی چهره­ا­ی بسیار موجه در میان قشر وسیعی از فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد ترسیم کرده است. معاونت فرمانداری حاج مهدی روشنفکر در دولت [آیت الله] هاشمی رفسنجانی؛ نمونه و مصداق بارزی از تعامل عملی ایشان با گروه­های مختلف سیاسی و شنیدن حرف مخالف بوده است. هم چنین عضویت درخشان ایشان در اولین دوره­ی شورای اسلامی شهر دهدشت با رای بالای مردم و تجربه ی معاونت برنامه­ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش، به عنوان گوشه­ای از سوابق سیاسی و مدیریتی وی قابل ذکر می­باشند. و البته فعالیت­ها و سوابق مدیریتی از انواعی دیگر که توضیح آنها در این مقال نمی­گنجد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • فرزاد گفت:

  درود بر استاد گرانقدر عزیز و دوست داشتنی حاج مهدی روشنفکر
  یا مهدی یامهدی فقط حاج مهدی

 • کر بویراحمدی گفت:

  همه باهم متحد باشیم به امیدپیروزی حاج مهدی روشنفکر مرد یکه تاز بویراحمد..یا مهدی ادرکنی…

 • کر تامرایی گفت:

  با سلام….. بویراحمدی واحد با مهدی… به امیدد پیروزی حاج مهدددددددددددددددددددددددی

 • ناشناس تک گفت:

  من تربه وش نیکنه بویراحمدیل وسررود

 • افروزعلیرضا گفت:

  با سلام درودبرهرچی مرد تامرادی خصوصاکاندیدباغیرت ازطرف خونه شین

 • ناشناس گفت:

  امیدوارم آقای حاج روشنفکرقبول بشه تابویراحمد بعداز چهارسال نفس راحتی بکشه و رنگ پیشرفت روببینه

 • ali گفت:

  نظر خود را وارد نمایید…درود بر حاج مهدی روشنفکر امیدوارم که به یاری خدا پیروز خواهی شد.

 • ناشناس گفت:

  نظر خود را وارد نمایید…درود بر حاج مهدی روشنفکر امیدوارم که به یاری خدا پیروز خواهی شد.

 • سبحان گفت:

  په ککات هجیر تشکری هم ایخا بیا!! تکلیف چنه؟

 • سایدا گفت:

  مردم بویر احمد و دنا در انتخابات پیش رو شایسته سالاری رو فریاد خواهند زد؛ درود بر مرد اخلاق و سیاست استاد روشنفکر

 • عابد گفت:

  درود بر استاد گرانقدر حاج مهدی روشنفکر
  فداکاری ها و دلسوزی های شما برای توسعه و پیشرفت دانشگاه فرهنگیان و تربیت شاگردانی از جنس خودتان فراموش نشدنی هست.

پربازديد