تاریخ درج خبر : 1394/07/02
کد خبر : ۵۲۰۹۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -
پریسا خمیسی

حیا یا خدمات پزشکی؛ یکی را انتخاب کنید

با همه اقدامات خوبی که در سال‌های اخیر در حوزه بهداشت و درمان گچساران صورت گرفته و امکانات خوبی برای درمان فراهم شده اما برخی مشکلات از جمله در حوزه سونوگرافی موجب رنجش خاطر جامعه زنان شده است.

بر کسی پوشیده نیست که نشاط و سرزندگی، پیشرفت، تکامل، آسایش و آرامش جز در جوامع سالم یافت نمی‌شود.

در جامعه‌ای که مردمانش از بیماری‌های گوناگون رنج می‌برند، امیدها و آرزوها رخت برمی‌بندد و روز به روز به منجلاب فساد و گرفتاری فرو می‌رود.

با توجه به اینکه زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و همانگونه که می‌دانیم بیماری‌های بی‌شماری وجود دارد که مختص این قشر است، از این رو به نظر می‌رسد حل مشکلات و اندیشیدن به سلامتی آن‌ها باید در راس امور وزارت بهداشت قرار گیرد.

عفت و پاکدامنی از جمله صفات شایسته زنان مسلمانان است که در دین مبین اسلام در بخش‌های مختلفی به آن پرداخته شده است و این ویژگی خوب بانوان مسلمان موجب شده است که امروز بانوان در بحث بهداشت و سلامت التزام به موازین شرعی و رعایت حیا و عفت در جامعه اسلامی را حق شرعی و قانونی خود بدانند.

شهرستان گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد با جمعیت 120 هزار نفری و قدمتی به پهنای تاریخ  یکی از شهرستان‌هایی است که همواره در زمینه بهداشت و سلامت پیشگام بوده و با تربیت استعدادهای فراوان در این زمینه باعث شده که افراد زیادی از نقاط مختلف استان و استان‌های همجوار روزانه جهت انجام مراحل درمانی در حوزه‌های مختلف به این شهرستان سفر کنند.

حال با وجود تمام این خدمات و پزشکان باز هم مشکلاتی در حوزه سلامت و بهداشت وجود دارد که گاهی باعث نگرانی شهروندان و افراد مراجعه‌ کننده به مراکز درمانی شهرستان می‌شود که از جمله این مشکلات، نبود سونوگرافی ویژه بانوان است که امروز موجب رنجش خاطر و اعتراض بسیاری از بانوان این شهرستان شده است.

این شهرستان نفت‌خیز که دارای ظرفیت‌های بسیاری در حوزه بهداشت و درمان است از داشتن سونوگرافی ویژه بانوان محروم بوده و این قشر که جمعیت کثیری از شهرستان را تشکیل می‌دهند به دلیل شرم و حیا و نامحرم بودن پزشک مرد سونوگرافی جهت مراجعه بعضا به دیگر استان‌ها و شهرستان‌ها سفر می‌کنند که این امر تبعات و مشکلات ناگواری را به همراه دارد.

تجربه درمان با احساس امنیت و آرامش برای هر قشری به ویژه بانوان در صورتی به وجود می‌آید که پزشک و درمانگر متقابلا از همان قشر باشد و به مصداق قانون انطباق تصویب شده در سال 1378 مبنی‌بر اینکه همه خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی در حوزه پزشکی باید منطبق با شرع مقدس باشد زنان مسلمان خواهان این انطباق جهت رعایت موازین شرعی هستند.

با توجه به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد به رغم بسیاری از مشکلات جزو استان‌های پیشتاز در حوزه سلامت بوده اما حوزه پزشکی بانوان همچنان با مشکلات عدیده‌ای رو به رو است که موجب عدم رضایتمندی این قشر شده است که از آن جمله نبود مرکز سونوگرافی ویژه بانوان در شهرستان گچساران است که نه تنها این مرکز نیست بلکه در این شهرستان 120 هزار نفری تنها یک سونوگرافی آن هم با پزشک مرد وجود دارد.

حال نبود پزشک زن متخصص سونوگرافی در این شهرستان موجب شده تا بیشتر بانوان بیمار جهت انجام سونوگرافی مجبور به انتخاب دو گزینه از جمله مراجعه به تنها سونوگرافی مرد و یا مجبور به سفر به دیگر شهرستان‌ها و استان‌ها شوند که در انتخاب گزینه دوم هم هستند بانوانی که به علت عدم تمکن مالی از ادامه معالجه خودداری کنند.

توجه و قبول این مسئله که در بسیاری موارد گفته شده که پزشکان محرم هستند و اینکه این مبحث در چه شرایط  و ویژگی‌هایی تعریف می‌شود، جای بحث و گفت‌و‌گوی بسیاری دارد اما در شرایطی که امکان فراهم کردن ملزومات جهت حضور یک پزشک متخصص زن وجود دارد و این اتفاق به هر شکلی نمی‌افتد و مسئولان سکوت کرده‌اند جای بسی سوال دارد، زیرا با توجه به پیشرفت‌های دنیای مدرن امروز و همچنین پیشرفت در حوزه بهداشت و سلامت در جامعه، نپرداختن به چنین مسائلی در واقع نوعی بهانه تراشی و کم‌کاری مسئولان را به نمایش می‌گذارد.

بنابراین باید بدانیم که در شهر مذهبی و شهیدپرور گچساران وجود تنها متخصص سونوگرافی مرد موجب شده است که زنان با ایمان و مقید به رعایت حدود شرعی جهت انجام این عمل درمانی با مشکلات بسیاری مواجه باشند و برای انجام یک سونوگرافی ساده توسط پزشک خانم رنج سفر را تحمل کنند.

با توجه به اینکه بارها اعتراضات بسیاری در این خصوص توسط بانوان شهرستان انجام گرفته و این مشکل در خطبه‌های نماز جمعه هم مطرح شد اما تاکنون هیچ اقدامی در این خصوص توسط متولیان امر صورت نگرفته است.

حال به نظر می‌رسد مسئولان باید به صورت جدی‌تر در راستای حل  و رسیدگی به این مشکل گام بردارند تا بانوان مومن و متدین گچسارانی مجبور به مراجعه به پزشک مرد و یا سفر به سایر شهرستان‌ها نباشند و با خیالی آسوده و به دور از استرس مراحل درمانی خود را دنبال کنند.

یادداشت از پریسا خمیسی

فارس

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • پزشک خانواده گفت:

    1- رادیولوژی رشته ای نیست که خیلی زنانه و مردانه داشته باشه
    2- مشکل را باید خود زنان حل کنند. بروند متخصص بشوند هیچ محدودیتی هم براشون نیست
    3- شیراز هم که تشریف ببرید غالب رادیولوژیستها مرد هستند.

پربازديد