تاریخ درج خبر : 1394/07/30
کد خبر : ۵۲۰۹۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -

کیانی پور: راهی جز توسعه صادرات غیر نفتی نداریم

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج گفت: کهگیلویه و بویراحمد برای پیشرفت راهی جز توسعه صادرات غیر نفتی ندارد.

جبار کیانی پور افزود: صادرات و بخصوص صادرات غیر نفتی در عرصه های مختلف بین الملل نشانه های پیشرفت، توسعه و اقتدار یک کشور است.

وی اظهارکرد: دولت تدبیر و امید نیز ضرورت صادرات غیر نفتی را در دستور کار خودش قرار داده است و در برنامه های خود به بخش صادرات غیر نفتی، بسیار پرداخته است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج خاطرنشان کرد: آنچه بیش از تحریم‌های خارجی اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار داده خودتحریم‌های داخلی است که با تصمیم‌های نادرست و نابه‌جا صورت گرفته شده است.

کیانی پور تصریح کرد: آن چیزی که بخش خصوصی و دولت را بر آن داشته که از صادرات غیر نفتی فاصله گرفته و به سمت و سوی صادرات غیر نفتی برویم اینست که صادرات غیر نفتی موجب ارز آوری به کشور، افزایش قدرت پول ملی، ایجاد فضای کسب و کار و همچنین درآمد های سرشاری است که این بخش وارد اقتصاد کشور می کند.

وی ادامه داد: استان کهگیلویه و بویراحمد برای رشد و پیشرفت راهی جز توسعه صادرات غیر نفتی ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج بیان کرد: باید این استان با سایر کشورها مراوده ایجاد کند و بتواند محصولات ناب تولیدی خود را به سایر نقاط جهان معرفی و محصولاتی را تولید کند که در عرصه بین الملل بتواند حرفی برای گفتن داشته باشند.

کیانی پور افزود: با وجود وفور نعمت های خدادادی استان کهگیلویه و بویراحمد، متاسفانه سهم این استان بسیار کمتر از آن چیزی است که در اسناد بالا دستی برا ی ما در نظر گرفته شده است و به ما اختصاص داده اند.

وی عنوان کرد: یکی از دلایل این امر، عدم فرصت های برابر با سایر استانها در حوزه های زیر ساختی و ساختاری در استان است به این معنی که ما هرگز نتوانستیم آیتم های اساسی که در توسعه صادرات می تواند نقش آفرینی کند، را بوجود آوریم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج گفت: فراموش نکنیم که با توجه به جغرافیای استان کهگیلویه و بویراحمد، دسترسی ما به حوزه های مختلف صادرات بسیار سخت است.

کیانی پور تصریح کرد: نداشتن استراتژی توسعه تجاری مشخص، عدم برنامه ریزی مدون، عدم تقویت تشکلها و عدم استفاده بانک ها از منابع ارزی کشور برای رونق صادرات را از دیگر عوامل مهم رونق نیافتن صادرات غیر نفتی در این استان است.

وی اظهارکرد: برای رونق اقتصادی استان باید موانع صادرات در استان برطرف شده و برخی زیرساخت‌ها را در کهگیلویه و بویراحمد برای توسعه صادرات ایجاد کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج تأکید کرد: همچنین نبود کانون های مشاور قوی، نبود شرکت های تخصصی صادرات، مشکلات عدیده حمل و نقل در استان و بوروکراسی پیچیده و فرسوده بانکی در کهگیلویه و بویراحمد باعث شده میزان صادرات غیرنفتی در کهگیلویه و بویراحمد بسیار کمتر از قابلیت های آن باشد.

کیانی پور با اشاره تولید سالانه 750 هزار تن محصول کشاورزی و دامی در کهگیلویه و بویراحمد، تولید میزان قابل توجهی انواع صنایع دستی، بالا بود سهم این استان در جنگلها، تنوع گیاهان دارویی و منابع آبی عنوان کرد: در صورت تقویت زیرساخت های مورد نیاز رونق صادرات بستر طبیعی برای توسعه این امر وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: معرفی توانمندی های این استان، افزایش اعتبارات تسهیلات ارزی، کاهش بوروکراسی های اداری، مشوق های مالیاتی، جذب و آموزش تاجران بزرگ از راهکارهای توسعه صادرات غیرنفتی در این استان است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج یادآورشد: تدوین برنامه طرح آمایش سرزمینی برای افزایش صادرات غیرنفتی با تلاش استاندار و متولیان امر گامی برای خارج کردن صادرات کهگیلویه و بویراحمد از رکود است.

کیانی پور با بیان این که توسعه صادرات غیرنفتی کلید تحقق توسعه پایدار، ایجاد فرصت های شغلی و افزایش درآمد مردم است، اضافه کرد: تحقق رویکرد اقتصاد مقاومتی در استان کهگیلویه و بویراحمد نیازمند توجه بیشتر به این امر است.

منبع: ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد