تاریخ درج خبر : 1394/07/30
کد خبر : ۵۲۰۹۶۷
+ تغییر اندازه نوشته -

آمارهای متناقض و خنده‌دار مسئولان سد راه توسعه کهگیلویه و بویراحمد

ارائه نکردن آمار صحیح از سوی مسئولان و نبود برنامه ریزی مدون یکی از چالش های اساسی است که کهگیلویه و بویراحمد همواره با آن دست و پنجه نرم می کند و این مهم در جلساتی که از سوی مدیران دستگاه های اجرایی برای توسعه استان برگزار می شود را به خوبی می توان در آمارهای متناقص و جور واجور مشاهده کرد.

تجربه نشان داده است آمار صحیح و اطلاعات در برنامه ریزی و تدوین برنامه های توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی هر کشور و منطقه ای بسیار مهم و از ضرورت های اساسی است.

 

نقش آمار برای تصمیم گیری و مدیریت صحیح منابع و توزیع عدالت در سطوح مختلف شامل اقتصادی, بهداشتی، فرهنگی و سایر زمینه ها در جامعه امروزی انکار ناپذیر است و کشورهایی که آمار جمعیتی صحیحی را ارایه می دهند در بلندمدت برنامه ریزی های اصولی و کارشناسی شده ای را نیز برای توسعه و پیشرفت خود به کار می گیرند.

 

برخورداری از آمارهای متقن در همه امور، اعم از سیاستگذاری و برنامه ریزی، تعیین اهداف، خط مشی ها، هدایت امور اجرایی و در نهایت ارزیابی میزان موفقیت آن در بخش های مختلف حائز اهمیت است.

 

بسیاری از صاحبنظران توسعه، اطلاعات آماری را زیر بنای همه برنامه ریزی ها می دانند و میزان توسعه یافتگی کشورها را دارای ارتباطی تنگاتنگ با حجم و کیفیت آمار و اطلاعات تولید شده مطرح کرده اند.

 

ماده 54 قانون برنامه پنجم توسعه بر تهیه برنامه ملی آماری کشور مبتنی بر فناوری های نوین با رعایت استانداردها و ضوابط، تولید و انتشار آمارهای رسمی، استقرار نظام آمارهای ثبتی، استقرار و تغذیه مستمر پایگاه اطلاعات آماری و ارتقاء فرهنگ آماری طی سالهای اجرای برنامه تأکید دارد.

 

هرچند اهداف قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه کشور به طور کامل اجرایی نشده است و هم اینک برنامه ششم در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز 20 ساله کشور در دستور کار قرار گرفته است اما برخورداری از آمار واقعی و رسمی در این زمینه روند برنامه ریزی برای توسعه و پیشرفت کشور را شتاب بخشی خواهد کرد.

 

کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های کشور است که از شرق با استان اصفهان و فارس، از جنوب با استان بوشهر، از غرب باخوزستان و از شمال با چهارمحال و بختیاری همسایه است.

 

جمعیت کهگیلویه و بویراحمد بر پایه سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ برابر با ۶۴۰ هزار نفر بوده که ۵۰درصد آن‌ها در شهرها سکونت دارند و یکهزارو 700 روستا در این استان وجود دارد.

 

این استان دارای هشت شهرستان شامل بویراحمد، بهمئی, دنا، گچساران،چرام، باشت، کهگیلویه و لنده است و از جمله استان های محروم اما دارای ظرفیت های بالقوه کشور است که به دلایل مختلف در مقایسه با سایر استان ها پیشرفت های چشمگیری نداشته است و این امر حکایت از نبود برنامه ریزی متقن و ارائه آمارهایی که بعضا از واقعیت ها به دور بوده و سرنوشت یک منطقه را با کمبودهایی همراه کرده است.

 

هرچند مسئولان کشوری در سفرهای خود با کهگیلویه و بویراحمد با دیدن عمق محرومیت در مناطق مختلف این استان بودجه های نسبتا مناسبی را برای توسعه و پیشرفت آن اختصاص می دادند اما برخی از مدیران به دلیل ناکاآمدی و نداشتن برنامه و طرح های زیرساختی بخش زیادی از این اعتبارات را به تهران برگشت می دادند و از این کار خود نیز افتخار می کردند.

 

شاید بتوان بهترین نمونه از ضعف های اساسی مدیران دستگاه ی اجرایی کهگیلویه و بویراحمد را در نشست ها و جلساتی مشاهده کرد که با حضور استاندار برگزار می شود و این مدیران به ارائه آمار و گزارش عملکرد و برنامه های تدوین شده خود می پردازند.

 

استانداران قبلی و فعلی کهگیلویه و بویراحمد بارهای بار از مدیرانی که بدون برنامه و آمار صحیح به نشست ها وارد می شوند انتقاد کرده اند و یا حتی به مدیران گوشزد کرده اندکه بدون برنامه و نظر کارشناسی در جلسات حضور نیابند اما انگار این امر به عنوان یک عادت و رسم معمول بدل شده است.

 

در نشست مدیران دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد با یکی از استانداران این استان، آقای استانداراز مدیر یکی از ادارات استان خواست تا گزارشی از عملکرد دستگاه اجرایی خود ارایه کند و آقای مدیر نیزآنچنان آمارهای متناقض و ناهمگونی ارایه کرد که فریاد استاندار بلند شد و سایر مدیران حاضر در جلسه نیز شروع به خندیدن کردند.

 

به طور مستمر مشاهده شده است که برخی مدیران اجرایی کهگیلویه و بویراحمد به دلیل ناآگاهی از حوزه فعالیت خود حتی از ارایه  ساده ترین آمارها به خبرنگاران عاجر می مانند و اصحاب رسانه را به معاون و سایر مسئولان پاسکاری می کنند که این امر حقیقتی تلخ در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

 

به عنوان نمونه در نشست خبری با فرماندار یکی از شهرستان های کهگیلویه و بویراحمد وقتی خبرنگار از آقای فرماندار میزان جمعیت شهرستان مربوطه را پرسید به در بسته خورد و فرماندار اطلاعی نداشت که با این حساب باید فاتحه شهرستانی که فرماندار آن آمار جمعیتی اش را ندارد، خواند.

 

مشت نمونه خروار است و شاید بخش زیادی از محرومیت و توسعه نیافتگی کهگیلویه و بویراحمد را آمار و اطلاعات ناقصی قلمداد کرد که از سوی مدیران دستگاه های اجرایی به وزارتخانه های متبوع ارایه می شود و این امر روند جذب اعتبارات و تصمیم گیری برای پیشرفت و تحول استان یا منطقه را با مشکل مواجه کرده است.

 

هرچند تاسف خوردن برآمارهای ناصحیح گذشته که توسعه کهگیلویه و بویراحمد را سالها به عقب انداخت فایده ای ندارد اما می توان با بهره گیری از تجربیات گذشته و ارایه آمارهای درست از روستاها، جمعیت شهری و روستایی, حوزه های فرهنگی، اقتصادی، رفاهی و سایر زمینه ها، آبادانی را در دورافتاده ترین نقاط بوجود آورد.

 

اول آبان هرسال به عنوان روزملی آمار و برنامه ریزی نامگذاری شده است.

منبع: صبح زاگرس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد