تاریخ درج خبر : 1394/07/30
کد خبر : ۵۲۱۰۱۷
+ تغییر اندازه نوشته -

کهگیلویه و بویراحمد برای پیشرفت راهی جز توسعه صادرات غیر نفتی ندارد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج گفت: کهگیلویه و بویراحمد برای پیشرفت راهی جز توسعه صادرات غیر نفتی ندارد.

جبار کیانی پور در گفت و گو با ایسنا افزود: صادرات و بخصوص صادرات غیر نفتی در عرصه های مختلف بین الملل نشانه های پیشرفت، توسعه و اقتدار یک کشور است.

وی اظهارکرد: دولت تدبیر و امید نیز ضرورت صادرات غیر نفتی را در دستور کار خودش قرار داده است و در برنامه های خود به بخش صادرات غیر نفتی، بسیار پرداخته است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج خاطرنشان کرد: آنچه بیش از تحریم‌های خارجی اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار داده خودتحریم‌های داخلی است که با تصمیم‌های نادرست و نابه‌جا صورت گرفته شده است.

کیانی پور تصریح کرد: آن چیزی که بخش خصوصی و دولت را بر آن داشته که از صادرات غیر نفتی فاصله گرفته و به سمت و سوی صادرات غیر نفتی برویم اینست که صادرات غیر نفتی موجب ارز آوری به کشور، افزایش قدرت پول ملی، ایجاد فضای کسب و کار و همچنین درآمد های سرشاری است که این بخش وارد اقتصاد کشور می کند.

وی ادامه داد: استان کهگیلویه و بویراحمد برای رشد و پیشرفت راهی جز توسعه صادرات غیر نفتی ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج بیان کرد: باید این استان با سایر کشورها مراوده ایجاد کند و بتواند محصولات ناب تولیدی خود را به سایر نقاط جهان معرفی و محصولاتی را تولید کند که در عرصه بین الملل بتواند حرفی برای گفتن داشته باشند.

کیانی پور افزود: با وجود وفور نعمت های خدادادی استان کهگیلویه و بویراحمد، متاسفانه سهم این استان بسیار کمتر از آن چیزی است که در اسناد بالا دستی برا ی ما در نظر گرفته شده است و به ما اختصاص داده اند.

وی عنوان کرد: یکی از دلایل این امر، عدم فرصت های برابر با سایر استانها در حوزه های زیر ساختی و ساختاری در استان است به این معنی که ما هرگز نتوانستیم آیتم های اساسی که در توسعه صادرات می تواند نقش آفرینی کند، را بوجود آوریم.

رئیس اتاق بازرگانی گفت: فراموش نکنیم که با توجه به جغرافیای استان کهگیلویه و بویراحمد، دسترسی ما به حوزه های مختلف صادرات بسیار سخت است.

کیانی پور تصریح کرد: نداشتن استراتژی توسعه تجاری مشخص، عدم برنامه ریزی مدون، عدم تقویت تشکلها و عدم استفاده بانک ها از منابع ارزی کشور برای رونق صادرات را از دیگر عوامل مهم رونق نیافتن صادرات غیر نفتی در این استان است.

وی اظهارکرد: برای رونق اقتصادی استان باید موانع صادرات در استان برطرف شده و برخی زیرساخت‌ها را در کهگیلویه و بویراحمد برای توسعه صادرات ایجاد کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی همچنین تأکید کرد: همچنین نبود کانون های مشاور قوی، نبود شرکت های تخصصی صادرات، مشکلات عدیده حمل و نقل در استان و بوروکراسی پیچیده و فرسوده بانکی در کهگیلویه و بویراحمد باعث شده میزان صادرات غیرنفتی در کهگیلویه و بویراحمد بسیار کمتر از قابلیت های آن باشد.

کیانی پور با اشاره تولید سالانه 750 هزار تن محصول کشاورزی و دامی در کهگیلویه و بویراحمد، تولید میزان قابل توجهی انواع صنایع دستی، بالا بود سهم این استان در جنگلها، تنوع گیاهان دارویی و منابع آبی عنوان کرد: در صورت تقویت زیرساخت های مورد نیاز رونق صادرات بستر طبیعی برای توسعه این امر وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: معرفی توانمندی های این استان، افزایش اعتبارات تسهیلات ارزی، کاهش بوروکراسی های اداری، مشوق های مالیاتی، جذب و آموزش تاجران بزرگ از راهکارهای توسعه صادرات غیرنفتی در این استان است.

رئیس اتاق بازرگانی در پایان یادآور شد: تدوین برنامه طرح آمایش سرزمینی برای افزایش صادرات غیرنفتی با تلاش استاندار و متولیان امر گامی برای خارج کردن صادرات کهگیلویه و بویراحمد از رکود است.

کیانی پور همچنین با بیان این که توسعه صادرات غیرنفتی کلید تحقق توسعه پایدار، ایجاد فرصت های شغلی و افزایش درآمد مردم است، اضافه کرد: تحقق رویکرد اقتصاد مقاومتی در استان کهگیلویه و بویراحمد نیازمند توجه بیشتر به این امر است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد