تاریخ درج خبر : 1394/08/06
کد خبر : ۵۲۱۰۴۷
+ تغییر اندازه نوشته -
گفتگوی ویژه سایت استان با سیدباقر موسوی؛

حضورم در انتخابات پاسخ به خواست عمومی است / هیچ وقت در بکارگیری نیروها، قومیت و منطقه را لحاظ نکردم

sidسید باقر موسوی جهان آباد، فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده دو دوره مجلس شورای اسلامی از شهرستان بویراحمد، در گفتگو با احمد جهان بین خبرنگار سایت استان به بیان دیدگاه‌ها و ارزیابی فضای سیاسی استان و انتخابات دهمین دوره مجلس پرداخت، که در ادامه مشروح آن را می خوانید.

با نزدیک شدن به ایام انتخابات دهمین دوره مجلس و گمانه‌هایی که مبنی بر حضور شما در این انتخابات به گوش می رسد، ارزیابی تان از فضای فعلی سیاسی و وضعیت انتخاباتی استان چیست؟

در رابطه با وضعیت استان و فضای سیاسی و انتخاباتی از زوایای مختلفی می توان به آن نگاه کرد. اگر از منظر مردم و مطالبات مردمی به آن نگاه کنیم، این فضا و خواسته عمومی مردم نزدیک به دیدگاه اصلاح طلبان است که اگر بستر مناسبی مهیا شود حتما مشارکت مردم در آن حداکثری و خروجی آن هم به نفع جریان اصلاحات خواهد بود.این به شرطی است که مردم در بستر و فضایی آزاد که امکان حضور و انتخاب طیف وسیعی از کاندیداها فراهم باشد حضور پیدا کنند که به اعتقاد بنده در هر سه شهرستان و حوزه انتخابیه استان، فضا به این سمت و سو است که مردم گرایش و مطالبه شان جریان اصلاح طلبی است. البته نباید از نظر دور داشت که عوامل و اتفاقات متعددی وجود دارد که بر انتخاب مردم تاثیر می گذارد. از جمله مساله تائید صلاحیت ها که بسیار مهم و تعیین کننده است. نوع برخورد شورای نگهبان و مسئولین برگزاری انتخابات نیز تاثیرگزار است.رویکرد و نوع برخورد مدیران دستگاه های دولتی می تواند بر روند انتخابات و آرای مردم تاثیرگزار باشد. به نظر بنده از بعد از انقلاب مشروطه تا کنون مهمترین مطالبه مردم و نهضت های نوخواهی و دموکراسی خواهی این بود که حکومت و دولتمردان در پشت درهای بسته برای آنان تصمیم نگیرند و خودشان در روند تصمیم گیری ها حضور داشته باشند که تبلور آن در انتخابات و حضور مردمی برای انتخاب نمایندگان شان است.متاسفانه در برهه هایی شاهد تفسیرهایی بوده ایم که عده ای عنوان می کردند که مردم به سطحی از آگاهی نرسیده اند که بتوانند خیر و صلاح خودشان را تشخیص دهند و ما باید به جای آن ها این کار را بکنیم و به نوعی نگاهی قیم مابانه به مردم داشتند. حتی در دوره هایی سعی می کردند با توجیهات و حربه های دینی و مذهبی این کار را پیش ببرند و مردم را از حضور تعیین کننده در تصمیمات دور کنند و نقش و تکلیفی الهی برای خودشان قائل شوند. بنده معتقدم تحت هیچ عنوانی نمی توان مردم را از حضور در انتخابات آزاد و تصمیم گیری برای سرنوشت سیاسی و اجتماعی خودشان کنار گذاشت؛ چراکه این یک حق طبیعی، فطری و ذاتی انسان است که خودش باید در انتخاب روش زندگی اش تصمیم بگیرد ولو این که مردم و اکثریت اشتباه کنند. حضور و همراهی مردم مهمترین پایگاه و تکیه گاه هر حکومتی است و تحت هیچ عنوانی نمی توان این رکن اساسی جامعه را نادیده گرفت.

در مرحله اجرای انتخابات نیز از دولت و دستگاه هایی که اجرای درست و مطابق قانون انتخابات را باید انجام دهند انتظار می رود بدون جهت گیری، با نهایت انصاف و عدالت به برگزاری یک انتخابات آزاد و مردمی کمک کنند. نحوه اجرای همه مجریان انتخابات باید به گونه ای باشد که باعث اعتماد و اطمینان مردم شوند. در بحث تائید صلاحیت ها نیز شورای نگهبان و دستگاه های نظارتی باید طبق قوانین و چهارچوب های تعیین شده و بدون توجه به دستورات و ذهنیات پیش ساخته برخی افراد، اجازه بدهند مردم در یک فضای رقابتی سالم و آزاد دست به انتخاب بزنند تا مجلسی واقعی که نماد اراده و حضور حداکثری ملت باشد شکل بگیرد. چنین مجلسی می تواند مهمترین ضامن کشور در مباحث امنیتی داخلی و خارجی باشد.

شما در میان مردم از محبوبیت خاصی برخوردار هستید، فکر می کنید می توانید جوابگوی خواسته ها و مطالبات آنها باشید؟

بنده در مقابل ابراز لطف و محبت مردم سر تعظیم فرود می آورم و تا همیشه خودم را مدیون آنها می دانم. تا کنون هم اگر مسئولیتی داشته ام سعی و تلاشم بر این بوده که بتوانم ذره ای از این همه مهربانی و محبت عزیزان را به گونه ای جبران کنم.مردم ما آنقدر فهیم و بزرگوارند که در مقابل کوچکترین خدمت که وظیفه ما است بالاترین قدرشناسی را دارند.هیچ کسی نمی تواند به تنهایی معجزه کند و برای این که بتوان خدمتی به این مردم کرد مهمترین اصل صداقت و روراستی با مردم است. وفاداری و متعهد بودن به منافع ملی و مطالبات مردم باید به جای منافع شخصی و حزبی افراد قرار بگیرد. این که با استفاده از پلکان مردم بالا برویم و بعد آنها را فراموش کنیم و دنبال برنامه های شخصی و باندی و گروهی باشیم این بزرگترین خیانت به مردم است. اگر تا پایان عمرمان هم به این مردم خدمت کنیم نباید طلبکار مردم باشیم چرا که در واقع همین مردم هستند که بار مشکلات و مصائب کشور را به دوش می کشند و در همه عرصه ها نیز حضور دارند. ما نسبت به این مردم، ملیت و تاریخ پرفراز و نشیب کشورمان مسئولیم و اگر به گذشته تاریخی این سرزمین نگاه کنیم می بینیم که یکی از خاستگاه های اساسی تمدن بشری بوده که پرچمدار حقوق بشر، آزادی های انسانی، عدالیت، برابری واحترام به حقوق اقلیت ها بوده که نیاز هست ما نسبت به این پیشینه نهایت قدرشناسی را داشته باشیم و برای پاسداری از ارزش های انسانی آن تلاش کنیم.

بنده بنا به میل و خواست شخصی خودم هیچ تمایلی برای حضور در عرصه انتخابات نداشتم و تنها عاملی که باعث می شود در این راه احساس مسئولیت کنم خواست و اراده مردم و دوستانی است که به بنده لطف دارند و بنده به احترام این خواست و مطالبه مردم و در جواب حسن نیتی که دارند موظفم که جوابگو باشم وگرنه بنده در خودم توانایی خاصی نمی بینم و تنها از خداوند این خواسته را دارم که تا زنده ام بتوانم بر میثاقم با مردم که همانا دفاع از حقوق آن ها و خدمت رسانی است، ثابت بمانم.

 

آیا این شرایط خود نمی تواند زنگ خطری باشد؛ چرا که ممکن است باعث نگرانی برخی افراد و جریان ها و تحرکات مغرضانه شان شود؟!

اما این که آیا این میزان مطالبه مردم و تمایلی که از روی لطف به بنده دارند می تواند خود زنگ خطری باشد باید عرض کنم کسانی که این مساله برایشان ناگوار است باید از این تنگ نظری ها و کوته فکری ها که در راستای منافع کوتاه مدت حزبی و جناحی است به نفع خواست و اراده مردم و برای اهداف بلند که همانا خدمت به کشور است، دست بردارند. هر تصمیمی که بر خلاف خواست مردم باشد، برخلاف منافع ملی کشور و در راستای تضعیف نظام است. عامل اصلی مشروعیت نظام حضور مردم در تمامی عرصه ها به خصوص انتخابات است و هر قدمی که باعث یاس و دلسردی مردم شود خلاف منافع حیاتی مملکت است. تشکل ها و نهادهای نظارتی و اجرایی، ارگان های حزبی و جناحی نیستند؛ بلکه نهادهای ملی هستند که باید مهمترین دغدغه شان اجرای عدالت و کمک به تحقق خواست مردم باشد. این نهادهای ملی به هیچ وجه نباید تحت تاثیر احزاب و گروه ها قرار بگیرند و جایگاه خودشان را به سطح یک گروه و جریان حزبی تنزل بدهند. چهار نهادی که مسئول نظارت و اجرای انتخابات هستند باید کاملا مستقل از تمامی اندیشه ها و دیدگاه های فکری و جناحی عمل کنند. حتی نهادهای دولتی که خودشان به هر حال برخواسته و نزدیک به یک دیدگاه سیاسی هستند باید در امر اجرای انتخابات کاملا اجرایی بی طرفانه و منصفانه داشته باشد. مهمترین خدمتی که دولت، شورای نگهبان و همه نهادهایی که در امر انتخابات دخالت دارند می توانند به این نظام بکنند صیانت از آرای مردم، امانتداری و بی طرفی در اجرای انتخابات است.

با توجه به تجربیات چندین ساله پس از انقلاب، دستگاه های مجری انتخابات علیرغم کارهای خوبی که انجام داده اند یک سری قصور و اشتباهاتی نیز داشته اند که متناسب با شرایط فعلی کشور و منطقه نیاز هست در انتخابات پیش رو با یک نگاه ویژه به مساله توجه شود. اوضاع نابسامان اقتصادی، بیکاری جوانان، ناهنجاری های اجتماعی و رکودی که در بسیاری از زمینه ها در کشور وجود دارد معلول شرایط داخلی ما طی سال های گذشته است که هجمه ها و مشکلات خارجی زیادی نیز  برای ما به همراه داشته است. ما برای این که بتوانیم در مقابل شرایط خطرناک خارجی، ناامنی های منطقه ای و مسائل بین المللی ایستادگی و مقابله کنیم باید ساختارهای داخلی منسجم و قوی تری داشته باشیم. این دوره بیش از هر زمان دیگری لزوم اتحاد و انسجام ملی احساس می شود. هر گونه برخورد تنگ نظرانه جناحی در این مقطع جفا به کشور است که امیدوارم در این دوره کسی چنین خطایی را مرتکب نشود و شاهد وسیعترین حضور مردم در عرصه انتخابات باشیم. بنده هم خوشبین هستم که هم ما و هم دستگاه های اجرایی و نظارتی از گذشته درس گرفته باشیم و با فراهم کردن زمینه مشارکت مردم در همه سطوح سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، در راه تامین امنیت، عمران و آبادانی کشور قدم برداریم. بنده شخصا خوشبین هستم چون هیچ مشکلی ندارم و امیدوارم زمینه مناسبی برای خدمت به مردم فراهم شود.

 

به نظر می رسد جنابعالی برای حضور در انتخابات مصمم هستید. برنامه تان برای انتخابات چیست و آیا در صورتی که رد صلاحیت شوید تا آخر در صحنه می مانید و از شخص دیگری حمایت می کنید.

عرض کردم که از نظر شخصی بنده تمایلی برای حضور نداشتم و تنها به سبب وجود خواسته ای که عموم مردم از بنده داشته اند، با توجه به ارتباطات گسترده ای که با آن ها دارم از نخبگان تا توده مردم، بنده مجاب به پاسخگویی به این مطالبه مردمی شده ام. بر همین اساس به پاس احترام به نظر جمعی افراد، مطالبات مردمی، پیشنهاد احزاب و تشکل های سیاسی و همچنین احساس وظیفه و مسئولیتی که ما نسبت به مردم جامعه و کشورمان داریم تصمیم گرفتم در انتخابات حضور داشته باشم. امیدوار هم هستم چرا که مشکلی ندارم و هرچند ممکن است هر اتفاقی بیفتد اما جای نگرانی نیست. شاید نگرانی واقعی مربوط به زمانی باشد که این وظیفه بر عهده ما قرار بگیرد و این که بتوانیم در خدمت به مردم و انجام مطالبات به حق آن ها و رفع مشکلات عدیده ای که دارند وظیفه مان را خوب انجام بدهیم و پاسخگو باشیم.

نظرتان در باره شورای هماهنگی اصلاحات چیست؟

خوشبختانه در این دوره، جریان اصلاحات سازوکار انتخاباتی خوبی اتخاذ کرده است و شورای هماهنگی اصلاحات، شورای راهبردی و کمیته انتخابات در کنار هم و به صورت واحد اقدامات مناسبی انجام داده اند. قرار بر این است که این تشکل واحد در استان ها هم با یک سازوکار مشخص برای تعیین کاندیدای واحد اقدام کنند. بنده هم به این سازوکار و روشی که اتخاذ شده احترام می گذارم چه در سطح ملی و چه استانی. چون قرار بر این است که تشکل های اصلاح طلب در استان ها خود مسئولیت کارهای منطقه و استانشان را بر عهده بگیرند و در موارد اختلافی تشکل کشوری مرجعی برای آن ها باشد.بنده امیدوارم طبق این راهکار، مشکلی پیش نیاید و اگر هم اتفاق ناخواسته ای بوجود آمد با مراجعه به شورای هماهنگی برای رسیدن به اجماع اقدام کنیم و بنده همچون همه دوستان هم فکر، تابع نظر جمع خواهم بود.


سوالی که یکی از مخاطبین سایت استان از شما داشته اند این است که آیا در صورت موفقیت در انتخابات باز هم در بکارگیری نیروها از همان کسانی که در گذشته استفاده کردید و چندان قوی نبودند استفاده می کنید یا خط مشی تازه ای دارید؟

سیاست و رویکرد ما در آن دوره تقویت نیروهای بومی واستانی بود. چون به هر حال نیاز بود که بچه های منطقه برای ورود به مناسب مدیریتی بالاتر در سطح ملی از تجربه مدیریت های پایین تر شروع کنند. ضمن این که در همان دوره بسیاری از نیروهایی که از خارج استان هم می آمدند بر اساس شایسته سالاری انتخاب نشده بودند و بر اساس رفاقت و روابط شخصی و گروهی انتخاب می شدند. ما هم در انتخاب نیروهای بومی به بسیاری از ملاک های اشخاص توجه می کردیم و سعی براین بود که از میان معدود افرادی که حائز صلاحیت بودند کسی را انتخاب کنیم که دارای بیشترین توانایی ها باشد چون آن موقع واقعا ما از لحاظ نیروی مدیریتی با تجربه و توانمند در بسیاری از رشته ها و جایگاه ها در مذیقه بودیم. شاید در جاهایی هم اشتباهاتی بوده، بنده مدعی نیستم که همه کارها درست و بی نقص بود ولی تلاش ما بر استفاده حداکثری از حداقل دارایی ها بود. روی هم رفته بنده معتقدم که نیروهای بومی شاید در مقایسه با برخی نیروهای خارج استان، تجربه و توانایی های مدیریتی کمتری داشتند اما از میزان دلسوزی،‌ احساس مسئولیت، همراهی و همدلی بیشتری با مردم ما برخوردار بودند که این مسئله بسیاری از نقیصه ها را جبران می کرد. نیروهای بومی ما بدون شک از مستعدترین و زبده ترین نیروها هستند که حضور آن ها در سطوح کلان مدیریتی در حال حاضر، موید این نکته است. به هر حال در آن دوره ما به دلیل معذورات و کمبودهای که وجود داشت به حداقل ها اکتفا می کردیم که مطمئنا در آن شرایط شاید دچار خطا می شدیم ولی نیت ما خیر بود و در بکارگیری نیروها سعی می شد بدون نگاه قومیتی و منطقه ای برای همه شهرستان های استان، فرصت های برابر برای نیروهای حداقلی که داشتند فراهم شود. بنده به شخصه هیچ گاه در بکارگیری نیروها بحث شهرستان و قومیت را لحاظ نمی کردم و سعی ام بر این بود که از میان نیروهای موجود از هر سه شهرستان، قوی ترین نیرو را بر اساس شایسته سالاری انتخاب کنم.

 

آقای تاجگردون در جایی اظهار کردند که اگر بنده الان دارم از نیروهای شهرستان خودم استفاده می کنم در ادامه کاری است که آقای موسوی برای نیروهای بویراحمد و آقای موحد برای کهگیلویه انجام داد. نظرتان در این باره چیست؟

البته ایشان می توانند تلقی خودشان را داشته باشند ولی بنده عرض کردم که در همه زمینه ها ملاکم اول شایسته سالاری، بعد تقویت نیروهای استان، بدون تقسیم بندی شهرستانی بود. ولی این که حالا ایشان تلاش دارند بچه های گچساران و باشت را تقویت کنند ما بحثمان در انتخاب افراد از این منطقه نیست و می گوییم آیا این افراد سوای از تعلقشان به هر منطقه ای آیا شایسته ترین فرد برای تصدی آن پست هستند؟ یا افراد توانمندتر نیز در آن مجموعه وجود داشت! در واقع بحث ما بر روی توانمندی افراد است نه وابستگی های قومی، قبیله ای و منطقه ای. این که یک فرد برای تقویت پایگاه منطقه ای خود یک فرد توانمند را در یک مجموعه نادیده بگیرد و شخص ضعیفی را از آن منطقه انتخاب کند و مسئولیتی را به او واگذار کند این جفا به استان و کشور است. بنده هم اگر این کار را بکنم جفا کرده ام. در همان سال ها بنده حتی برای فرمانداری بویراحمد نظرم اول آقای؟؟؟ بعد آقای ؟؟؟ بود که هیچ کدام از بویراحمد نبودند، هر چند به دلایلی این افراد مشکلاتشان حل نشد و در نهایت اتفاق دیگری افتاد. حالا این کجایش تقویت نیروهای بویراحمد است؟! اعتقاد من در وهله اول بر شایسته سالاری و پس از آن تقویت نیروهای شایسته استان بوده و هست و حتی در جاهایی وقتی احساس می کردم نیروی استانی قوی در یک زمینه ای وجود ندارد برای این که کار مردم لنگ نشود و مشکلی بوجود نیاید ترجیح می دادم از نیروی توانمند و با تجربه خارج از استان استفاده شود. ضمن این که برای تقویت بحث خودباوری در نیروهای استان و تقویت بنیه های مدیریتی نیاز بود که به نیروهای مستعد استان نیز فرصت هایی داده شود تا در کنار نیروهای با تجربه غیربومی تجربه کسب کنند که خوشبختانه این کار نتیجه خوبی هم داشته است.ما باید برای پیشرفت استان از تمامی پتانسیل های بومی و توانمندی نیروهایمان استفاده کنیم و خدای نکرده تحت تاثیر مسائل حاشیه ای و موضوعات شخصی و قومی قبیله ای فرصت سوزی نکنیم. از افراط گری منطقه ای در همه مسائل پرهیز کنیم و با همفکری و کار جمعی برای احقاق حق استان و منطقه تلاش کنیم. ما برای احقاق حقوق ومطالبات مردم استانمان در کشور باید یکدست و متحد باشیم و در تقسیم سهم و حق شهرستان های استان با انصاف و عدالت برخورد کنیم.


در سالی که شما ردصلاحیت شدید در یک جمع خانوادگی از شما نظر خواستند: حالا که شما نیستید به طرفدارانتان چه توصیه ای دارید و بین آقایان زارع و هدایت خواه کدام را ترجیح می دهید؟ شما اشاره کردید به این نکته که آقای هدایت خواه از نظر خط و جناح مشخص است و طبق ادعایی که دارد عمل می کند ولی آقای زارع مشخص نیست به کدام سمت تمایل دارد و الان اصولگرای اصلاح طلب شده و… آیا اگر این دوره هم چنین اتفاقی بیفتد باز همین نظر را دارید؟

بنده معتقدم آدم های شناسنامه دار و کسانی که جهت، دیدگاه و پایگاه مشخصی دارند بهتر از سایر افراد هستند، چون مردم تکلیفشان با این افراد مشخص است؛ چون این افراد بنابه موقعیت زمانی تغییر موضع نمی دهند و به اصطلاح حزب باد نیستند. یعنی وقتی جریان رقیب ما هم یک جریان شناسنامه دار باشد پاسخگوی تفکرات و عملکردش باید باشد تا تکلیف مردم مشخص باشد. البته در هر دوره ای مقتضیات خاصی حاکم است که مردم بنابه آن شرایط یک سری تصمیماتی می گیرند. در دوره هایی شاید بنابه دلایلی مردم انتخاب صددرصد آزادی نداشتند و گزینه مطلوب خودشان را در صحنه نمی دیدند، پس مجبور بودند به کسی رای بدهند که اگر در یک شرایط آزادتر و با حضور همه نامزدها قرارداشتند به نوع دیگری انتخاب می کردند. بنده قصد ندارم درباره اشخاص صحبت کنم ولی برخی چنان در دام افراط گری افتاده اند که مطالبات عمومی مردم را فراموش کرده اند. کسی که نمایندگی مردم را پذیرفته است نباید پیگیری مطالبات مردم را به واسطه مسائل حزبی و جناحی و منافع شخصی و گروهی نادیده بگیرد. طبیعتا مردم این عملکردها را می بینند و تصمیمات مقتضی را در وقت مناسب می گیرند. مردم با هیچ کسی هم عهد اخوت نمی بندند و بر اساس رفتارها و اعمال افراد عکس العمل نشان می دهند. بنده به خواست و نظر مردم احترام می گذارم و برای کسی تعیین تکلیف نمی کنم هر چند در شرایطی که لازم باشد نظرم را بیان می کنم، منتهی در این شرایط لزومی نمی بینم که در مورد اشخاص اظهارنظری داشته باشم و ترجیح می دهم گذشت زمان مسائل را روشن کند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دلزده گفت:

  با سلام
  جناب موسوی
  برادر گرامی
  بنده به عنوان فردی تحصیل کرده که به نوعی برای جامعه خود احساس مسئولیت می کند تاکنون در شهرم یاسوج کمتر فردی مناسب در پست های کلیدی دیده ام.

  همیشه اول کار همه شعار می دهند.
  بهتر است کمی بین شعار و عمل فاصله را کمتر کنید
  یک بار هم که شده جنابعالی به عنوان یک روشنفکر آگاه در کنار می توانم ها نمی توانم ها را هم بگویید.
  مردم از ادعای هم اصلاح طلبان و هم اصول گرایان خسته شدن.
  آنها فقط کسی را می خواهند که مشکل معیشت، فقر، بیکاری را حل کنند.

  دیگر بس است

  یا علی

 • الهی گفت:

  افراد با سواد استان وبا اصالت و عموم مردم واقعیت ها رو بهتر میدانند و شخصی که در یکی از نظرات قبل قصد تخریب دارد بهتره تحقیقی در مورد سابقه مدیر عامل کارخانه سیمان انجام دهد…اینکه ایشان از مدیران مقتدر واز نظر شایستگی تمام ویژگیهای لازم را برای انتساب خود داشته و همین کفایت میکند که از نظرات تمام پرسنل کارخانه سیمان در مورد مدیریت عالی ایشان در بخش تولید که قلب کارخانه سیمان است و افزایش بهره وری استفاده کنید.
  ضمنا بنده بنا بر تکمیل پروژه دانشگاهی آشنایی کامل با کارخانه سیمان داشته و نظر خود را بنا بر مشاهدات عینی نقل نمودم.

 • محمد گفت:

  مهمترین ویژگی سید باقر موسوی صداقت اوست و صداقت گوهر نایاب فعالین سیاسی امروز است. او با شناسنامه مشخص و حرف های روشن امده است و حزب باد نیست ،کسی نیست که برای خوش امد بالا دستی ها مجیز گویی کند خاطره رابطه او با سید محمد خاتمی گویای همه جیز است و مانند اصولگرایان اهل ماست مالی کردن و خاک پاشیدن بر حقیقت نیست

 • ناشناس گفت:

  موسوی مخالف بویراحمد سفلی بود سوابقش این را میگوید

  • معصومی گفت:

   شما از هر طایفه که باشی قصد ایجاد تنش بین بویر احمد سفلی و علیا داری … این روش شماست …به خواست خداوند ترس تمام وجود تو و دوستانت را فرا خواهد گرفت.

 • سرهنگ گفت:

  هدایت خواه بیاد میترکونه

 • ناشناس گفت:

  درود بر بزرگ مرد شجاع و روشنفکر ،سید جان تا پای جان در رکاب تو خواهیم بود

 • محمد گفت:

  منتظریم بیا که چند دوره خیلی ناملایمات دیده ایم

 • انتخابات گفت:

  حاج زارع قهرمان
  فقط حاجی. مرد باصلابت
  ان شاالله همچون دوره های قبل آقای سید باقر موسوی عزیز و لیدرهایش از حاجی حمایت می کنند.
  وجود حاجی روزنه امید آنهاست.

 • شهروند گفت:

  درود برمرد بزرگ

 • دانشفر ابراهيمي گفت:

  مضیقه صحیح است نه مذیقه

 • ناشناس گفت:

  البته می گن که آقای موسوی از دهدشتی ها بدش می یاد و زمانی که یعنی دو دوره ای که نماینده یاسوج بود دهدشت مذهب مدیرکل نبود و قلع و قم می کرد از احمدی نزاد بدتر ..می گفت فقط بویراحمد اون هم فقط بویراحمد بالا

  • انتخابات گفت:

   بله بله
   درسته

   • رضا گفت:

    آقای موسوی اهل منطق هستن و هر کس که شایسته باشد از هر طایفه باشد قبول دارن به استثنای افراد زیاده خواه و فرصت طلب.با اینکه کم نیستند افراد روشنفکر و شایسته اهل دهدشت اما خود مردم دهدشت هم می شناسند افرادی را که به بهانه محرومیت دهدشت فقط خانواده و حامیان خود را از پولهای استان لبریز کردند و حتی دهدشت را هم نادیده گرفتند…

 • رضا گفت:

  درود بر سید بزرگوار
  سید جان ما منتظریم

 • محمد گفت:

  سیدجان بی صبرانه منتظر حضور سبز شماهستیم.

پربازديد