تاریخ درج خبر : 1394/08/04
کد خبر : ۵۲۱۵۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -

پرورش ماهی های زینتی قابلیتی برای تولید و اشتغال در گچساران

پرورش ماهی های زینتی قابلیتی برای تولید و اشتغال در مناطق مستعد و دارای منابع خدادادی روان آب های گچساران است.

با وجود داشتن روان آب هایی مانند رودخانه زهره، خیرآباد، و سد کوثر دارای پتانسیل های بی نظیری برای تولید ماهی های گرم آبی و سردآبی است اما از سرمایه گذاری در این بخش بی بهره است.

بر اساس آمار های موجود 180 مزرعه پرورش ماهی دراستان کهگیلویه و بویراحمد فعال است در حالی که شهرستان گچساران با وجود منابع آب سهم بسیار تاچیزی از تولید این محصول دارد.

کارشناس پرورش آبزیان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: شهرستان گچساران قابلیت تولید ماهی های گرم آبی به ویژه ماهی کپور، ماهی های خاویاری، میگو و زینتی را دارد.

‘کورش یزدان پناه ‘ افزود: ده ها استخر کشاورزی در مناطق روستایی این شهرستان ظرفیتی برای پرورش ماهی است تا در کنار تولیدات کشاورزی عاملی برای ارتقای وضعیت معیشتی و درآمدی مردم این شهرستان است.

وی گفت: پرورش ماهی خاویار به دلیل امکان صادرات و سودآوری بالا از دیگر ظرفیت های مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد نظیر باشت و گچساران است.

این کارشناس پرورش آبزیان با اشاره دیربازده بودن ماهی خاویاری و نیاز به سه سال سرمایه گذاری برای رسیدن به بازدهی افزود: حضور سرمایه گذاران کارآفرین در این رهگذر می تواند فرصتی برای تولید و اشتغالزایی باشد.

یک کارشناس شیلات و آبزی پروری جهادکشاورزی گچساران نیز گفت: با بررسی های دقیق علمی انجام شده این شهرستان دارای قابلیت پرورش ماهی در بخش ماهیان سردآبی نیز هست.

‘فرامرز شادمانپور’ افزود: استخرهای کشاورزی مناطق مختلف شهرستان گچساران از ابتدای مهر هر سال تا خرداد محل مناسبی برای پرورش ماهی های سردآبی است.

وی با اشاره به غنی شدن آب استخرهای کشاورزی که پرورش ماهی در آنها انجام می شود گفت: کود ماهی ها باعث پربار شدن آب این استخرها برای بهره مندی در کشاورزی می شود.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: تنوع بخشی به تولید راهبرد دولت و مجلس برای کارآفرینی است.
غلامرضا تاجگردون افزود: برای ایجاد رقابت، بازاریابی مناسب، رونق بخشی به بازار اشتغال و خودکفایی ملی نیازمند مدیریت بیشتر سرمایه های خدادادی طبیعی و انسانی در کشور هستیم.

وی با اشاره به شرایط حساس کشور در زمان کنونی و آسیب های ناشی از تحریم های ظالمانه دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران تلاش برای شتاب بخشی به چرخ تولید و خودکفایی و بهره وری بهینه از ظرفیت های موجود را بهترین راهکار برای استقلال اقتصادی و سیاسی کشور و بهبود وضعیت معیشت مردم دانست.

تاجگردون تصریح کرد: بهره وری از سرمایه های کوچک و حمایت دولت در پرداخت تسهیلات بانکی از راهکارهای ایجاد اشتغال پایدار است که به صورت تولید شبکه ای یعنی از تولید به مصرف راهکار دیگر کاهش تعداد افراد جویای کار در کشور است.

وی با بیان ظرفیت های طبیعی گچساران در منابع آب فراوان به ویژه سد کوثر تصریح کرد: این شهرستان قابلیت تولید ماهی های گرم آبی و زینتی را دارد.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تولید هر قطعه ماهی زینتی 100 هزار ریال درآمدزایی دارد که معادل یک بشکه نفت است.

تاجگردون ابراز داشت: اتکا به درآمدهای نفتی آفت اقتصاد کشور است.

وی با اشاره به این که گچساران به عنوان یکی از مراکز تولید ماهی زینتی و گرم آبی در کشور انتخاب شده است افزود: این امر می تواند نقش زیادی در تولید ملی و ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان گچسارانی داشته باشد.

تاجگردون تلاش برای ایجاد شهرک تولید ماهی های زینتی در منطقه امامزاده جعفر گچساران از برنامه دولت برای تحقق بهره وری از پرورش ماهی زینتی برای تولید و کارآفرینی در این شهرستان است.

وی برگزاری کارگاه آموزشی با حضور کارشناسان کشوری و دانش آموختگان رشته شیلات از اقدامات انجام شده برای این مهم است.

وی با یادآوری پرداخت 25 میلیارد تسهیلات اشتغالزایی صندوق امید و کارآفرینی به 102 کارجوی گچساران در سال جاری، تصویب 256 میلیارد ریال اعتبار دیگر برای بیش از 260 نفر دیگر در نیمه دوم سال 94 و تلاش برای تکمیل طرح های بزرگ اشتغالزایی مانند پتروشیمی و طرح های انتقال آب به زمین های کشاورزی ،عملکرد دولت در زمینه اشتغال و حمایت از تولید در دو ساله گذشته در این شهرستان را خوب ارزیابی کرد.

شهرستان گچساران دومین تولید کننده نفت کشور است.

این شهرستان 120 هزار نفری با 20 هزار جوان بیکار دارای یکی از بالاترین شاخص های بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد است.

ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد