تاریخ درج خبر : 1394/08/07
کد خبر : ۵۲۲۱۷۹
+ تغییر اندازه نوشته -
محمد زرین

نامهربانی؛ حتی با صخره‌ها !؟

زنجیره نامهربانی‌های ما با آنچه تاریخ و طبیعت برایمان به یادگار، یا بهتر بگوییم به امانت سپرده است سر گسستن ندارد. جنگل‌های کشور یکی پس از دیگری آتش می گیرد. دریاچه ها تقریبا همه یا خشکیده و یا در حال خشکیدن هستند. رودخانه ها یا خشک یا حریم شان مورد تعرض قرار می گیرد. نسل بعضی حیوانات یا بکنی منقرض شده یا در حال انقراض است. تلخی ماجرا اینجا بیشتر می شود که بدانیم برخی از این پدیده ها یا مخلوقات هزاران سال و برخی ملیون ها سال در این خاک زیسته اند یا بوده اند. تا اینکه به ما رسیده است. و ما با ولعی عجیب و بی هیچ توجیهی تیشه به ریشه آنها می زنیم.
دو روز پیش تصاویری منتشر شد که نشان می داد سنگ چهره، یا برد چهره، توسط چند جوان ساقط شده است. یک پدیده کم نظیر طبیعی که جاذبه ای مهم و زیبا در منطقه سرفاریاب کهگیلویه، در حال حاضر شهرستان چرام، که گویا عمرش به میلیون سال هم می رسید.
از جزییات واقعه اطلاعی داده نشده اما گویا قصد رفتن بر بالای صخره و گرفتن عکس را داشته است که ناگهان سنگ به آن بزرگی که بر قاعده ای سی سانتی قرار داشته سقوط می کند.
چند سال قبل هم در میان شکاف یک صخره بزرگ کنار جاده درختی می روید که چشم هر رهگذری را به سوی خود خیره می کرد. برخی مسافران توقف کرده به آن درخت که تازه قد می کشید آب می دادند. آن درخت هم توسط رهگذر نا اهلی شکسته دور انداخته شد، شاید تنها برای چند لحظه خندیدن.
یک راهنمای تور تعریف می کرد همراه یک گروه توریست ژاپنی به دامنه دماوند رفته بودیم. در میانه راه متوجه شدم دوتن از گردشگران ژاپنی جایی نشسته و گریه می کنند. علت را که جویا گشتم چند جوان ایرانی شاخه های درختان را می شکستند و این موضوع اسباب تاثر ژاپنی ها را فراهم کرده است.
حکایت تلخ خیانت در امانت انسان امروز، خصوصا شرقی های معلوم الحال در قبال تاریخ تمدن و طبیعت قصه ای بس تلخ است. گاه شاهد انفجار مجسمه های بودا در افغانستان هستیم. گاه شاهد اعمال وحشیانه داعش در تخریب آثار باستانی عراق و سوریه. و گاه هم هموطنان خودمان، از نوشتن یادگاری بر آثار و اماکن تاریخی گرفته تا شکار پرنده ها و حیوانات در خطر انقراض و …
در مقابل غربی ها را داریم که رسم امانت را همچون سایر سجایای اخلاقی و اجتماعی بجای می آورند. دوستدار محیط زیست و نگاهبان آثار تاریخی.
این است که آنجا هر روز بهتر از دیروز است و خاورمیانه هر روز بدتر از دیروز. چنین مباد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ضد پایداری گفت:

  احتمالا کار طرفدارای احمدی نژاده

 • میر گفت:

  خان سنگ چهره هم به خاطره ها پیوست.

  • ناشناس گفت:

   سپاس
   خوشبختانه امکان برگرداندن سنگ چهره وجود دارد .تنها هزینه دارد، امیدوارم مسولان امر بفکر این موضوع باشند

 • ناظر گفت:

  درود بر شما و بر قلم شما.
  و صد دریغ و حیف و افسوس بر حال روزگار امروز ما.

پربازديد