تاریخ درج خبر : 1394/08/10
کد خبر : ۵۲۲۳۸۳
+ تغییر اندازه نوشته -
عشایر نرماب شب گذشته را بدون سرپناه زیر باران سر کردند

گزارش سیل کهگیلویه و بویراحمد: یک باران، راه ارتباطی بیش از 50 روستا را قطع کرد

image_1446137150_28294265به گزارش سایت استان در پی بارندگی‌های اخیر، جاده ارتباطی کوتاه بیش از 50 روستای کهگیلویه و بویراحمد قطع شد. این در حالی است که بخشدار چاروسا فاصله این روستاها با جاده اصلی را تنها 500 متر تا یک کیلومتر اعلام کرد و گفت: یک دستگاه لودر وعده داده شده‌ی اداره راه کهگیلویه میتواند مشکلات را سریع تر مرتفع کند.

یکی از عشایر منطقه نرماب در تماس با ایلنا اطلاع داد: بارش شدید باران و وزش شدید باد چادرهای خانواده‌های عشایری این منطقه را با خود برده و عشایر منطقه شب گذشته بدون هیچ سرپناهی زیر باران مانده‌اند.

بخشدار لنده به خبرنگار ایسنا گفت: در پی بارش‌های دو روز گذشته لنده جاده ارتباطی تعداد 10 روستا در این بخش به علت خاکی و شوسه بودن مسدود شدند و امکان تردد در این جاده‌ها وجود ندارد. تاکنون اداره راه و شهرسازی نتوانسته زیرسازی این جاده‌ها را به موقع انجام دهد و با اولین بارش باران جاده‌ها بسته و تردد روستاییان و عبور مرور خودرو امکانپذیر نیست. در این جاده‌ها حتی نمی‌توانیم دستگاه‌های راهداری را به روستاها اعزام کنیم و تنها راه علاج این مشکل زیرسازی کامل جاده‌ها توسط اداره راه و شهرسازی است. تاکنون خسارات مالی و جانی گزارش نشده است اما باید از امروز به فکر بارش‌های زیاد و حوادث غیرمترقبه دیگر باشیم. در بخش سوخت رسانی مقرر کردیم حاملان فروش سوخت و نفت سفید تعاون روستایی و امور عشایر سوخت به اندازه کافی به دست روستاییان برسانند اما طبق بررسی‌های انجام شده تاکنون سوخت‌رسانی به صورت کامل صورت نگرفته است.

در این گزارش آمده است: طی بارش‌های دو روزه راه ارتباطی روستاهای دولاب آزا، چلی، برمل، لارب، دم تنگ چاهن، پاتاوه، دم تنگ عروه، دره بنگ، دوک، برد زرد مسدود هستند.

همچنین حیات پرواز، بخشدار چاروسا به خبرنگاران گفته است: بر اثر بارندگی‌های اخیر راه ارتباطی 20 روستا در بخش قلعه رئیسی مسدود شد. “فاریاب توت”، “ترکک”،” لاش”، “شوار”،” ادرج”، “پاده”، گراب و “امامزاده جعفر”را از جمله روستاهایی عنوان شدند که راه ارتباطی آنها بر اثر بارندگی قطع شد. پرواز بیشترین علت مسدود شدن راه این روستاها را خاکی بودن آنها ذکر کرد.

بخشدار چاروسا گفت: در شرایطی که بارندگی یک باب خانه در “دلی مهتاب” را تخریب و آب لوله‌های روستای “جاورده” نیز قطع شده است، تیم کمک رسانی همچنان منتظر یک دستگاه لودر وعده داده شده‌ی اداره راه کهگیلویه، برای باز گشایی این راه‌ها هستند. پرواز همچنین به خبرنگاران گفته است: فاصله این روستاها با جاده اصلی 500 متر تا یک کیلومتر است.

بخشدار دیشموک نیز به خبرنگاران گفت: بر اثر بارندگی‌های اخیر راه ارتباطی هفت روستا در بخش دیشموک قطع شد. صالح دادی‌نژاد روستاهای امامزاده میرسالار، “سرگچ”، “آجم”،” رود ریش”، “چندار”، “ریزک” و “سردو” علیا و سفلی را از جمله روستاهایی شمرد که راه ارتباطی آن‌ها به‌وسیله بارندگی قطع شد. بارندگی خسارت‌های زیادی در حوزه کشاورزی روستای امام زاده میرسالار(ع) وارد کرده است و آب زیادی به خانه‌های روستای امامزاده میرسالار و ریزک نفوذ کرده است.

ایلنا نیز در گزارشی از باراندگی های اخیر، به تماس تلفنی یکی از عشایر منطقه نرماب استناد کرد. در این گزارش آمده است: تمامی راه‌های ارتباطی با دیگر مناطق قطع است، بارش شدید باران و وزش شدید باد چادرهای خانواده‌های عشایری این منطقه را با خود برده و عشایر منطقه بدون سرپناه مانده‌اند. این عشایرنشین منطقه نرماب با بیان اینکه به دلیل از بین رفتن چادر‌ها از شب گذشته بدون هیچ سرپناهی زیر باران به سر می‌بریم افزود: ۴۵ خانوار عشایری این منطقه هم اکنون به دلیل سرما و بارش شدید باران در وضعیت نامناسبی قرار دارند.

وفایی‌مقدم، مدیرکل دفتر بحران استانداری، اظهار داشت: به دلیل بارش‌های چند روز گذشته وقوع سیل عشایر مناطق مختلف این استان از جمله نرماب و منج را گرفتار کرده است.

 

 

 

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد