تاریخ درج خبر : 1394/08/14
کد خبر : ۵۲۲۷۷۱
+ تغییر اندازه نوشته -

حصارکشی درخت سرو دو هزار ساله باشتی

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری باشت گفت: درخت سرو کهنسال با عمر دو هزار و 770 سال در روستای لاراز توابع شهرستان باشت نیازمند صیانت و توجه ویژه برای ماندگاری است.

19156t.jpeg

رحیم خردمند در جمع خبرنگاران افزود: صیانت از آثار میراث فرهنگی این شهرستان با مشارکت انجمن های میراث فرهنگی انجام می شود.

وی بیان کرد: درخت سرو کهنسال با عمر دو هزار و 770 در روستای لاراز توابع شهرستان باشت نیازمند صیانت و توجه ویژه برای ماندگاری است.

81555059-6359880

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری باشت تصریح کرد: حصارکشی و تعیین حریم محوطه این درخت برای بقای و حفظ در برابر رویدادهای طبیعی مانند باد و ریزش کوه با توجه به بالا رفتن سن آن و عوامل تخریب انسانی ضروری است.

خردمند خاطرنشان کرد: عمر طولانی این درخت آن را به یکی از شاهکارهای طبیعت تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: برای حصارکشی و تعیین حریم درخت کهنسال باشت و محوطه تاریخی اطراف آن یک میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری باشت عنوان کرد: حصارکشی اطراف درخت کهنسال باشت زمینه معرفی هرچه بیشتر آن را نیز فراهم خواهد کرد.

خردمند بیان کرد: درخت کهنسال باشت یکی از دو اثر طبیعی ثبت ملی شده استان کهگیلویه و بویراحمد است.

وی افزود: این درخت که 40 متر طول و هفت متر عرض دارد و پس از کاوش های باستان شناسی متخصصان و نمونه برداری آن در دانشگاه منابع طبیعی تهران به عنوان یکی از نادرترین و کهن ترین آثار طبیعی کشور معرفی شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری باشت اضافه کرد: این درخت سال 90 در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت ملی رسیده است.

index

 

ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • امیر گفت:

    کاشکی سنگ چهره رو هم حصار می کشیدند

  • علیزاده گفت:

    آقای خردمند عزیز ، ضرورتی به حصار کشی نیست . آسیبی که از حصار کشی به این درخت کهنسال وارد خواهد شد غیرقابل جبران است . این درخت به اندازه عمرش فاقد حصار بوده و به حیاتش بدون کمترین خطری ادامه داده است . لطفا از این کارهایی که نه با منطق جور درمیاد و نه با عقل ، انجام ندهید . همکاران عزیزم را در میراث فرهنگی استان از حصار کشی این اثر ارزشمند طبیعی برحذر میدارم .

پربازديد