تاریخ درج خبر : 1394/08/17
کد خبر : ۵۲۳۲۲۱
+ تغییر اندازه نوشته -
پوریا پورمحمدی:

«جبر انتخابات»

مشارکت در انتخابات به عنوان مهم ترین نشانه مردم در سهم خواهی شان از حاکمیت است که در تعریف کلی به تصمیم گیری نسبت به نظارت بر وضع قوانین با انتخاب نماینده ای بلا عزل آن هم به مدت 4 سال و  با رای دادن به صورت آزاد،مستقیم و پنهانی می باشد.

اکثر نظریه های مربوط به حکومت های مردم سالار بر پایه این مطلوبیت است که اراده عموم را به صورت غیر مستقیم و از راه انتخاب نمایندگان در تصمیم گیری ها و سیاست گذاری های کشوری دخالت دهند و از سوی دیگر میزان حضور در پای صندوق های رای، از شاخصه های توسعه سیاسی در هر کشور محسوب می شود.

باستناد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اعمال قوه مقننه تنها از طریق مجلس شورای اسلامی که از نمایندگان مختلف مردم تشکیل می شود و مصوبات آن پس از طی مراحلی که در اصول بعدی آن قانون آمده است برای اجرا به قوه مجریه و قضائیه ابلاغ می گردد.

با نگاه به آمار مقایسه تعداد جمعیت واجدین شرایط رای دادن با تعداد رای دهندگان که شروع آن از اولین مجلس شورای اسلامی در سال 1358 به عنوان اولین دوره مجلس و با سال 1390 به عنوان نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ختم می گردد به این مهم دست می یابیم که در تمامی ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی مشارکت بالای 50 درصد حاصل شده است و این یعنی مشروعیت سیاسی نظام.

طبق آخرین تصمیمات کشوری صورت گرفته در سال 1393 و انتشار آن از سوی مرکز آمار ایران، استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن 8 شهرستان،19 بخش،45 دهستان،17شهر و تعداد 2230 آبادی بر اساس سرشماری عمومی سال 1390 دارای جمعیتی بالغ بر 658.629 نفر می باشد.

جبر انتخاباتی درکشور و علی الخصوص استان مان هیچ زمان بر پایه اصول صحیح علم سیاست نبوده است بلکه بر پایه رفع نیازهای آنی مردم و بعضا پای صندوق های رای، توسط عنصر مادی بوده است که نه مشارکت احزاب و نه جریان های سیاسی در آنها نقشی نداشته اند و تنها ایراد وارده نسبت به بعضی از احزاب حرکت موازی آنها در قبال یکدیگر بوده است که این خود از ایرادات حاکم بر  اوضاع و احوال حزبی استان است.

چیزی که در رابطه با انتخابات در استان حقیقتی غیر قابل انکار تلقی می گردد این است که منطق در برابر نگاه قومیت گرایانه زانو زده است.

با این مقدمه پر واضح است که جریان های سالم سیاسی جای خود را به اندیشه های نا سالم محفلی واگذار  می نمایند و نخبگان جای خود را به منفعت طلبانی می دهند که راه های نفوذ را مخالف خردورزی می دانند و عوام فریبی، ایجاد سیستم های رعیت پروری و رواج حلقه های ناصالح از مشخصه های چنین جریان های فاسدی می باشد و نهایتا به جای ارائه راهکارهایی در جهت برون رفت منطقه شان از محرومیت زدایی به ایجاد باندهای شبه مافیایی با نیات شوم از جمله تقلب و دست کاری در آرا منتهی می شوند و به جای اینکه راههای اصلی را دو بانده کنند،مسیرهای قهقرا را چند بانده و دهان موکلینشان را آسفالت می نمایند.

ساعت روزشمار انتخابات مجلس شورای اسلامی در حالی شروع به کار کرده است که بسیاری از کاندیداهای احتمالی انتخابات از سال ها پیش فعالیت های زیرپوستی شان را آغاز نموده اند که امروزه با دیدن نامشان در لیست های بلند بالای کاندیداهای احتمالی مجلس آینده تعجب نکرده ایم.

نام هایی که با بررسی کیفیت عملکرد تحصیلی و شغلی شان به استثنا تنی چند از آنها، نتیجه ای جز سیاهی را نمی توان متصور بود و با کنار هم قرار دادن تکه های پازل این مسئله در ذهن مان نمود پیدا می کند که در صورت تایید صلاحیت و ورود آن نام ها به مجلس، باز هم در تسخیر کمیسیون های کلیدی مجلس بی نتیجه می مانیم و وکیل ضعیف به معنای محکومیت در پرونده سریالی تثبیت عقب ماندگی مان است آن هم با جزای حبس به مدت 4 سال یعنی 48 ماه و یا به عبارتی دیگر مجبور به تحمل و تبدیل1460 روز از لحظات شیرینی جوانی مان به بیکاری و دادن طعم شیرین آن به تلخی خودکشی،طلاق،اعتیاد و … می باشد.

رواج اندیشه های حزب بادی در جهت کسب انتفاع شخصی، زنگ خطر جدی است برای طیف روشنفکر و تحصیل کرده جامعه که بدانند و آگاه باشند که معیارها و ارزش های جامعه در معرض خطر جدی قرار دارند و حاکمیت باید بداند،هر چه میزان افراد نخبه موجود در مجلس بیشتر باشد پایه های نظام و تبیین سیاست های آن محکم تر و همینطور عکس آن درمورد این رابطه صدق می کند.

روی سخن بنده با طیف روشنفکر و آگاه جامعه است که وظیفه دارند،با روشنگری مردم را در شناسایی ارزش ها و ارزشمند های جامعه یاری کنند نه خود آنها مبلغ ضد ارزش ها در جامعه شوند.

تا مادامی که ما به دنبال حوائج شخصی باشیم، اخلاق حرفه ای و مصالح عمومی را زیر پا نهاده و با تبلیغات بی پایه و اساس جامعه را بسوی وضعیت نامطلوبی سوق می دهیم.

از نگاه ابتر اینجانب تا روزی که غولی به نام فرصت طلبی(اپورتونیسم) میان افراد صاحب نفوذ در ایلات ،طایفه ها و صنوف مختلف  از بین نرود و نگاهی ورای منفعت طلبی حاکم نشود با شعار( توسعه برای همه، نه همه برای یکی) چاره ای جز متابعت از نمایندگان قوی تر نخواهیم داشت.

از سویی دیگر با توجه به شرایط حاکم بر جهان و اتخاذ سیاست های میلیمتری رقبا در عرصه بین الملل طبیعی است که مجلس نیاز به نیروهای متخصصی دارد که پبشبرنده و شطرنج بازهای کارآمد و منطقی باشند تا کاسه هایی داغ تر از آش.

از حیث اهمیت، این مجلس در رده دوم پس از مجلس 1358 قرار می گیرد و حتی عده ای آن را در رده اول از لحاظ اهمیت ساختار سیاسی می دانند و این بدین معنا است که مجالی برای عرض اندام های بیخودی نمی باشد زیرا زمان برای این مجلس به سان طلایی است برای جبران این سالهای از دست رفته.

با رفع تحریم ها و بازگشایی مجدد روابط تجاری مان با جهان و از سرگیری فروش منابع انرژی، کشور در وضعیت مناسبی قرار خواهد گرفت و بدین ترتیب مجلس نیازمند افرادی است که آگاه به امور سیاسی،اقتصادی،فرهنگی و اجتماعی روز باشند.

منافع شخصی خوب است اما نه به قیمت واگذاری امور به عده ای که تنها در آستانه انتخابات ظهور می کنند و دغدغه این مردم را ندارند و تنها با شناسایی جهت های وزش باد، مردم را از وزش واقعی نسیم اعتدال منع می کنند و به مقاصد خود و اطرافیانشان نزدیک و نزدیک تر می شوند.

در پایان با اشاره به کلام وحی مطلب خود را به پایان می رسانم.

(إِنَّ اللّهَ لاَ یغَیرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یغَیرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ)

خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغیییر نمی دهد مگر آنکه آنان خود تغییر کنند (سوره  رعد آیه 11)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • زرین گفت:

  با سپاس از جناب مهندس پورمحمدی
  بله، تعرف مردم ما از نمایندگی از اول اشتباه بوده و خود منتخبی هم به این اشتباه دامن زده و سوءاستفاده کرده اند.
  هرچند مجلسی مثل مجلس فعلی هم خیلی مجلس نیست

 • مهرداد گفت:

  زندگی مواجهه ی ابدی ماست با انتخاب هایمان.
  انتخاب های خودمان را زندگی کنیم.

 • منصورمحمدی گفت:

  بسیارجالب وشیوا به معضلات وچالشهای مقابلمان پرداختید.واقعاً بایدبرای پیشرفت این استان وبه تبع آن این مملکت فکری برای این موکلان بی اطلاع ازسیاست روز ومنافع عمومی کرد.

 • ح.ا گفت:

  سلام.
  ضمن تشکر از هموطن عزیز مان .
  بدرسی که سعادت همه جوامع بشری در گروه تحقق دموکراسی به معنای واقعی خود است و این اصل و ارمان زمانی محقق میگردد که فارغ از حقیقت منفعت طلبی فردی و قوم دوستی و نژاد پرستی افرادی را با هدف ارتقاع سطح زندگی اجتماعی مردم به قلب سیستم حکومتی (مجلس) بفرستیم .
  یا حق

پربازديد