تاریخ درج خبر : 1394/08/18
کد خبر : ۵۲۳۲۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -

محور یاسوج-اصفهان ؛ جاده‌ای که جان می‌گیرد

جاده‌ ” یاسوج-اصفهان” سال‌ها جان می‌گیرد و پروژه چهاربانده کردن آن جان نمی‌گیرد و هنوز نام قتلگاه برازنده این محور است.
139405131043591115810374
دفتر خاطرات وجب به وجب محور یاسوج به اصفهان که تنها حدود 100 کیلومتر آن در کهگیلویه و بویراحمد واقع شده را اگر ورق بزنی، هرکدام یادگاری از تصادفی خونین در دل سیاه آسفالت خود دارد.

خاطره تلخ و شوم زنده زنده کباب شدن تعدادی مسافر در آستانه عید نوروز امسال هنوز از خاطر آزرده مردم شهر یاسوج پاک نشده بود که تصادفی رخ به رخ، پرده از رخسار خونین این محور برای سال 94 برانداخت و در آستانه سال چند خانواده دیگر را به عزای عزیزانشان نشاند تا در آغاز سال با تغییر ضرب المثل مشهور بگوئیم، راهی که نکوست از بهارش پیداست.

گذشت و روزی نبود تا در خروجی رسانه هایمان، خبر تأسف‌بار از سیاه پوش شدن چندین و چند خانواده مخابره نکنیم. من و تمام مردم شهر یاسوج روزی که یکی از اعضای خانواده‌مان مسافر مسیر قتلگاه باشد، دست به دعا و نیایش می‌بریم تا نکند دست جاده‌ای که هر روز به خون آلوده می‌شود، ما را از دیدار عزیزانمان محروم کند، تمام مسافرانی که از جنوب گذرشان به ناچار از مسیر پرپیچ و خم قتلگاه یاسوج – اصفهان است، دلهره تمام اعضای بدنشان را می لرزاند که نکند در این مسیر و در این جاده، جان بسپارند و به مقصد نرسند.

بامداد پنج شنبه هفته گذشته تازه شهر یاسوج به آرامش شب عادت کرده و خواب در چشم‌های مردم این شهر جاخوش بود که اتوبوسی از مبدا عسلویه به مقصد اصفهان به شهر رسید و راهش را به سمت جاده قتلگاه کج کرد.

از سوی اصفهان نیز راننده کامیون به سمت یاسوج در حرکت بود و چشم‌هایش را با دستانش فشار می داد، شب بود و خستگی راه پر پیچ و خم بر او مستولی شده بود، پلک هایش به هم می‌رسید اما با زور چشم‌هایش را باز نگه داشته بود، مسافران اتوبوس زیر نور کم رنگ اتوبوس ویژه یا در خواب بودند یا نگاهشان را به نورهای نارنجی کنار جاده نزدیک به شهر سپرده بودند.

اتوبوس حدود دو کیلومتر از محور یاسوج به اصفهان یا همان قتلگاه را طی کرده بود و در آن روی ماجرا راننده کامیون در جدال بین خواب و بیداری بالاخره، خواب پیروز شد و دوئل را باخت و کامیون را به دست جاده سپرد و ثانیه‌ای شاید فقط یک ثانیه به خواب که ناگهان اتوبوس و کامیون در هم تنیده شدند و 5 کشته و 7 زخمی دیگر به تعداد کشته شدگان و مصدومان این مسیر پرپیچ و خم اضافه شد.

هنوز صبح نشده بود و جریان روزمره زندگی جاری نشده بود که به لطف فضای مجازی و نرم‌افزارهای پیام رسان و خبرگزاری‌های متعدد مردم شهر از تصادفی دیگر در این محور پر خطر آگاه شدند.

رسانه های استانی و کشوری با تیتر مشترک «تصادف هولناک» این خبر را به اطلاع مردم ایران رساندند اما ما از فردا می‌ترسیم، چون قرار نیست این قتلگاه پر خطر روزی رنگ آرامش ببیند.

«یاسوج- اصفهان» پرخطرترین محور استان

نه تنها به زعم مردم و رسانه‌ها که به گفته آمار و ارقام و حرف‌های مسئولین، محور یاسوج اصفهان پرخطرترین محور استان است و در زمره جاده‌های دارای بیشترین تصادف در کهگیلویه و بویراحمد است.

محور یاسوج اصفهان که از دل کوه‌های زاگرس، چونان ماری به خود می‌پیچید و کوه و کوهستان را می‌شکافد تا مرکز ایران را به جنوب کشور متصل کند، از یک سوی محوری گردشگری است که به‌ویژه در فصول گرم سال مهمان‌های جنوبی را به شمال می‌برد و گرمازدگان مرکزی را به سایه‌ساران دنا می‌رساند.

در جای جای این محور اگر جایی برای پارک خودرو وجود داشته باشد، می‌توان ایستاد و آن را تفرجگاه طبیعی گردشگری قلمداد کرد، این چنان دل کوه‌های پر بلوط را می‌شکافد که به کوره‌ راه و بیراهه‌ای می‌ماند که انگار برای کوهستان کشیده‌اند، اما هنگام گذر چنین نیست، بیراهه زاگرس شاه‌راه حمل کالا، بار و مسافر از جنوب به مرکز و بالعکس است، گاهی ترافیک ماشین‌های سنگین که در سینه‌کش کوهها گرفتار شده اند و چون لاک پشتی آرام خود را بالا می‌کشند، چنان بالا می‌گیرد که باید ساعت‌ها منتظر بمانی تا 20 متر خط ممتد برای سبقت از آنها بیایی، تازه اگر شانس بیاوری و لاین روبرو خلوت باشد وگرنه تا یاسوج کلاهت پس معرکه است و باید دود گازوئیل ماشین‌های سنگین را استشمام کنی.

سال‌هاست بحث چهاربانده کردن این جاده مطرح است اما چهاربانده کردن آن نیز مانند حرکت خودروهای سنگین در این محور چنان لاک پشتی است که حالا حالاها امیدی به رونق گرفتن آن نیست اما در این تصادفات سهمگین که پایانی ندارند، پلیس، جاده، مردم و خودرو، کدام یک مقصرند؟

فرمانده پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد پیشتر در گفت و گو بات خبرنگار تسنیم، محور” یاسوج- اصفهان” را پرخطرترین محور استان اعلام می‌کند و می‎‌گوید: محور یاسوج – اصفهان پرخطرترین محور از ابتدای فروردین ماه امسال تا پایان مردادماه بوده است.

سرهنگ منوچهر سیاهپور 13 درصد تصادفات این بازه زمانی در استان مربوط به این جاده می‌داند و می‌افزاید: میزان تصادفات فوتی در محورهای این استان در 5 ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 13.8 درصد افزایش یافته است.

تعطیلی برخی قطعات پروژه احداث جاده چهاربانده یاسوج-اصفهان

مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد در گفت‌وگو با تسنیم در این زمینه آب پاکی را بر دستان مردمان این شهر می‌ریزد و می‌گوید که برخی از قطعات پروژه چهاربانده کردن جاده یاسوج اصفهان تعطیل هستند و با توجه به تخصیص اعتبارات امکان پیش بینی زمان اتمام طرح چهار بانده کردن محور یاسوج اصفهان وجود ندارد.

حسن فدایی با بیان اینکه راه اصلی «بابامیدان-یاسوج-اصفهان»به دلیل ترافیک بسیار بالا و ظرفیت کم مسیر به محوری پرحادثه و ناامن برای هموطنان تبدیل شده است، می‌افزاید: باند دوم جاده بابامیدان-یاسوج-اصفهان 150 کیلومتر طول دارد که برای ساخت آن طبق برآوردهای انجام شده 520 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به اینکه 8 کیلومتر تونل باید در باند دوم جاده «یاسوج-بابامیدان-اصفهان» احداث شود، تصریح کرد: احداث هر یک متر تونل حداقل 40 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد که با این وجود ساخت 8 کیلومتر تونل در این محور ارتباطی نیازمند 240 میلیارد تومان اعتبار است.

مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: حد فاصل دوراهی سپیدار تا پاتاوه هم اکنون 68 کیلومتر از پروژه دوبانده کردن محور “بابامیدان-یاسوج-سمیرم” در 11 قطعه در دست اجرا است که بالای 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

فدایی از تعطیلی برخی از قطعات در دست اجرای این پروژه به دلیل کمبود اعتبار خبر داد و افزود: پروژه دو بانده کردن محور«بابامیدان-یاسوج-سمیرم» در سال 85 کلید خورد ولی از سال 91 این پروژه فعالیتش دوچندان و با سرعت بیشتری در پیش گرفته شد.

وی خاطرنشان کرد: این پروژه امسال از محل اعتبارات ملی 3 میلیارد و 900 میلیون تومان اعتبار داشت که تاکنون 40 درصد آن تخصیص یافته است و البته از محل اعتبارات نقاط حادثه‌خیز و روکش آسفالت نیز کمک‌های موردی به این پروژه می‌شود.

رکوردداری محور «بابامیدان – یاسوج – اصفهان» در آمار تصادفات

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد نیز بیشترین تصادفات منجر به فوت در استان را در محور بابامیدان-یاسوج به اصفهان می‌داند و می‌گوید: بیشترین آمار تصادفات منجر به فوت سالیان متعددی است که در این محور رخ می‌دهد.

علی خوان‌پایه عامل تصادف کامیون با اتوبوس در محور یاسوج به اصفهان را خواب آلودگی راننده کامیون عنوان کرد و افزود: خطاهای انسانی بین 80 تا 85 درصد عوامل تصادفات را تشکیل می‌دهند و پس از آن جاده و خودرو در تصادف دخیل هستند.

به نظر می‌رسد هرکدام از این عوامل اگر از دیگر بیشتر مقصر نباشند، کمتر نیستند. مردم اگر به قوانین احترام بگذارند و از تخلف روی بگردانند، پلیس وقتی می‌داند که این محور با تمام توان جان می‌گیرد، اگر کنترل‌هایش را چندین و چند برابر کند، مسئولان و متولیان راهسازی اگر پنبه نشنیدن آمار تصادفات دلخراش را از گوش‌هایشان خارج کنند و پروژه تعریض این جاده را سرعت ببخشند و در نهایت خودروها اگر ایمنی کافی داشته باشند، به طور حتم آمار تصادف و مرگ و میر ناشی از آن در قتلگاه یاسوج اصفهان کاهش چشمگیری خواهد داشت.

تسنیم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد