تاریخ درج خبر : 1394/08/19
کد خبر : ۵۲۳۳۶۷
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس میراث فرهنگی بویراحمد خبر داد

24 اثر باستانی بویراحمد به ثبت ملی رسید

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بویراحمد از شناسایی 80 اثر باستانی در شهرستان خبر داد و گفت: از این تعداد تاکنون تنها 24 اثر فرهنگی، تاریخی و طبیعی به ثبت ملی رسیده است.

محمد حسین‌زاده میراث فرهنگی ایران را نشانه ارزشمندی از هویت، فرهنگ، تحول ملی و اسلامی عنوان کرد و گفت: میراث فرهنگی امانت گران‌ بهایی است که از نسل‌های گذشته به نسل حاضر رسیده و باید در کمال اصالت آن به نسل‌های آینده سپرده شود.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان بویراحمد با تأکید بر اینکه انتقال میراث فرهنگی به نسل‌های آینده مستلزم حساسیت و توجه عمومی به میراث فرهنگی به عنوان اموال فرهنگی غیر قابل جایگزین و منحصر به فرد بوده، گفت: قریب به 80 اثر ثبتی و شناسایی در سطح شهرستان داریم که لازمه آن حفاظت و نگهداری از این آثار گران بها به نسل‌های آینده است.

حسین‌زاده در ادامه با اشاره به تعداد آثار فرهنگی شناسایی شده و ثبت شده در سطح شهرستان بویراحمد اذعان کرد: از 80 اثر شناسایی شده 24 اثر فرهنگی ثبت ملی شدند که از جمله آثار ثبت شده ملی شهرستان شامل تپه تلخسرو، تپه تل شهدا، تپه طلایی دشتروم، دست کنده‌های مهریان، گورستان تاج امیر، تپه تل مهره‌ای(استودان‌های چین) است.

وی با بیان اینکه 9 اثر تاریخی، معنوی و طبیعی دیگر شهرستان بویراحمد را به منظور ثبت ملی با تشکیل پرونده به سازمان مرکزی ارسال کردیم، گفت: بررسی و شناسایی آثار تاریخی، تملک و آزاد سازی عرصه و حریم آثار تاریخی تپه تلخسرو، دست کنده‌های مهریان، تپه تل شهدا، تامین اعتبار جهت ثبت آثار معنوی، تاریخی و مذهبی، همکاری برای تامین اعتبار کاوش باستان‌شناسی قبرستان تاج امیر و تپه تل شهدا و تعیین حریم آثار تاریخی جهت جلوگیری از هر گونه دخل و تصرف از برنامه‌های در دست اقدام میراث فرهنگی شهرستان است.

این مسئول در ادامه با بیان اینکه شهرستان بویراحمد به صورت کامل مورد بررسی و کاوش باستان‌شناسان قرار نگرفته است، گفت: اولویت اصلی شناسایی کامل آثار تاریخی بویراحمد بوده که انتظار می‌رود مسئولان استانی در تامین اعتبار جهت اجرای این اولویت مهم همکاری لازم را داشته باشند.

حسین‌زاده در پایان ساماندهی مجموعه سنگ‌های تاریخی در ورودی موزه یاسوج را از دیگر اولویت‌های میراث فرهنگی بویراحمد عنوان کرد و خواستار همکاری و حمایت بیش از پیش مسئولان در این خصوص شد.

فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد