تاریخ درج خبر : 1394/08/20
کد خبر : ۵۲۳۴۹۶
+ تغییر اندازه نوشته -

شناسایی بزرگترین غار آبی استان در دیشموک + عکس

رییس هیئت کوهنوردی استان کهگیلویه وبویراحمد از کشف و شناسایی غار آبی بی نظیر در این استان خبرداد.

کرامت امیری افزود: اولین مرحله شناسایی و پیمایش غاز “کیِلر” در روستای “رود ریش” بخش دیشموک از توابع شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه وبویراحمد انجام شد.

وی اظهارکرد: با حضور کوهنوردان و غار نوردان هیئت استان و باشگاه قدویس اولین مرحله شناسایی غاز “کیلِر ” که بزرگترین غار آبی استان و در سطح کشور نیز بی نظیر است، انجام شد.

رییس هیئت کوهنوردی استان کهگیلویه وبویراحمد خاطرنشان کرد: غار آبی و آهکی “کیلِر” به طور متوسط 30 متر عرض و ارتفاع 7 متر بوده و در روستای “رود ریش” شهر دیشموک واقع شده و پر آب ترین غاز استان است بطوری که رودی خروشان در غاز جریان دارد که در اولین پیمایش این غاز توسط هیئت کوهنوردی و گروه قدویس 650 متر از این غاز برای اولین بار شناسایی و پیمایش شد.

امیری تصریح کرد: تاکنون 650 متر از این غار پیمایش شده که در 300متری یک تالاب پر آب، 400متری یک تالاب و 650 متری تالاب بزرگی دیده شده است و آب پرفشاری از آن خارج می شود. عمق بزرگترین تالاب این غار به سه متر می رسد.

وی ادامه داد: در این مرحله غارنوردی 14 نفر از کوهنوردان و غاز نوردان استان حضور داشتند که در مرحله بعد با دعوت از غواصان غار نورد بازگشایی خواهد شد .

رییس هیئت کوهنوردی استان کهگیلویه وبویراحمد عنوان کرد: این غار با وجو کم آب 10 اینج آب داشت، بیان کرد: آب رودخانه چهارتنگ کیلِر از خود غار کیلِر سرچشمه می گیرد.

امیری تأکید کرد: این غاری می تواند به یکی از قطب های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد و حتی کشور تبدیل شود چراکه همه پتانسیلهای لازم را در زمینه مختلف ازجمله آموزشی، ورزشی و گردشگری دارد.

وی با بیان اینکه با کشف این غار استان کهگیلویه و بویراحمد می تواند به قطب غارنوردی کشور تبدیل شود، اظهارکرد: برای انجام تحقیقات بیشتر نیازمند همکاری و حمایت مسئولان استانی و کشوری هستیم.

رییس هیئت کوهنوردی استان کهگیلویه وبویراحمد گفت: پیش بینی می شود که با توجه به حجم زیاد آب موجود در این غار تا سه کیلومتر می توان پیمایش کرد.

امیری اضافه کرد: این چهارمین غار استان است که با همکاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان توسط هیئت کوهنوردی و باشگاه قدویس دنا شناسایی و پیمایش شده است.

ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  مژده مژده
  کشاورزان استان کهگیلویه و بویراحمد می توانند به صورت رایگان محصولات خود را جهت فروش در این سایت بگذارند تا فروش شود.
  مدیریت محترم سایت لطف نمایید تبلیغ شود تا مردم این استان از این طرفیت استفاده نمایند.
  از قمست ارسال رایگان آگهی می توانند اقدام کنند.
  denabourse.ir

پربازديد