تاریخ درج خبر : 1391/08/27
کد خبر : ۵۲۳۵
+ تغییر اندازه نوشته -

54 باب کتابخانه در این استان وجود دارد

دیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کهگیلویه و بویراحمد گفت:در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد 54 باب کتابخانه وجود دارد که از این تعداد 32 باب شهری ، 18 باب روستایی و چهار باب مشارکتی هستند.

«نادر حسینی» افزود: سرانه فضای کتابخانه ای در این استان از استاندارد کشور بیشتر است بطوریکه سرانه فضای کتابخانه ای در این استان 2 متر و 87 سانتیمتر است و این در حالی است که میزان استاندارد کشوری آن 2متر است.

وی با بیان این مطلب که در زمینه سرانه فضای کتابخانه ای رتبه دوم کشور را داریم،اظهار کرد: تعداد کتاب در این استان حدود 483 هزار جلد است که به ازای 100 نفر در استان 70 کتاب موجود است.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد:482 هزار و 714 جلد کتاب در کتابخانه های استان وجود دارد که سرانه کتاب برای هر 100 نفر 70 جلد است که متوسط سرانه کتاب برای هر 100 نفر در کشور 36 جلد است و در این زمینه رتبه پنجم کشور را داریم.

حسینی اظهار کرد:65 هزار و 295 نفر عضو کتابخانه های استان هستند که سرانه عضویت از هر 100 نفر در استان 9.56 نفر است که متوسط کشوزی سرانه عضویت از هر 100 نفر سه نفر است که در این خصوص رتبه اول هستیم.

وی در رابطه با امانت کتاب در استان گفت: در این زمینه با 174 هزار و 265 مورد امانت رتبه 16 کشور را داریم .

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کهگیلویه و بویراحمد نگاه به حوزه کتاب و کتابخوانی در استان مطلوب نیست و برخی فکر می کنند بالا بردن فرهنگ کتابخوانی تنها وظیفه یک دستگاه است در صورتی که تحقق این امر نیازمند همکاری و تعامل فرا دستگاهی است.

حسینی تصریح کرد: نهضت مطالعه در استان تشکیل شده که برخی دستگاهها در این طرح عضو هستند و برنامه هایی برای افزایش فرهنگ کتابخوانی از سوی این دستگاهها اجرا می شود.

وی از افتتاح دبیرخانه کتاب و رسانه در هفته کتاب و کتابخوانی امسال در این نهاد خبر داد و ادامه داد: این دبیرخانه با هدف و رویکرد تخصصی برنامه های رادیویی و تلویزیونی و برنامه های عملیاتی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی راه اندازی خواهد شد.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: رایزنی ها با دستگاه های اجرایی مربوطه برای تاسیس و راه اندازی کتابخانه های مساجد با رویکرد جدید به منظور فعالیت و نهادینه کردن فرهنگ مطالعه انجام شده و تاکنون دو مسجد در این زمینه برای تجهیز شناسایی شده است.

منبع: ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد