تاریخ درج خبر : 1394/08/21
کد خبر : ۵۲۳۸۸۴
+ تغییر اندازه نوشته -

وجیزه ای پرسشی برای استاندار!

استاندار محترم مردم شریف استان
سلام عیلکم
با عرض ادب و احترام فراوان، من یک همشهری عامی و کم‌سواد هستم که نمی‌توانم همچون سیاسیون و… با واژه‌ها بازی کنم و نطق نمایم. خلاصه و رک آنچه را که لازم می‌دانم برایتان عرض می‌کنم، چونکه ملاقات عمومی و صحبت رو در رو مقدور نیست که شما را زیارت و مطالب را عرض کنم. وقتش را ندارم و بلد هم نیستم که مقدمه و نتیجه برای نامه‌ام بنویسم. بنابراین ورود یهویی و پراکنده حقیر به بحث را به پای کم سوادیمان بگذارید.
آقای استاندار!
آنچه که باعث ناراحتی و عصبانیت بنده شد که غلیان کنم و برایتان بنویسم از این قرار است که در روز پنج-شنبه (۷/۸/۹۴) مقارن ظهر فرزند دانش‌آموزم را به کتابخانه مرکزی شهر یاسوج (دره سالم آباد) بردم که متاسفانه تعطیل بود. هیچ کس نبود. در‌ها قفل بودند. با توجه به اطلاعات فرزندم از کتابخانه‌های کشور در مقایسه با این تعطیلی اعصابمان خورد شد. گفتند استان ما پنج‌شنبه‌ها تعطیل است و….. در حالی‌که در روزهای جمعه هم برخی کتابخانه‌های کشور باز هستند. از طرفی با توجه به اینکه مدرسه‌ها تا چهارشنبه کلاس هستند، پنج‌شنبه‌ها می‌توانند به کتابخانه مراجعه کنند و نباید تعطیل باشند. مطالعه و کتابخانه که نباید تعطیل شود!
جناب استاندار!
استان ما یک استان محروم است که کم‌کاری خصوصاً در بخش اداری و دولتی آن بیداد می‌کند، چرا پنج-شنبه‌ها تعطیل شده است؟
رشد و پیشرفت نیازمند الگوگیری از استانهای رو به پیشرفت و الگو است، نه استانهای همچون خودمان.
چرا الگوی تعطیلات و کار ما استان پرکاری چون اصفهان نباشد که پنج‌شنبه‌ها هم مشغول کارند؟
چرا استانهای با شرایط آب و هوای خاص و تقریبا محروم خوزستان و بوشهر (در مقایسه با اصفهان و چهارمحال و بختیاری)، الگوی کاری ما باشند؟
من به فراخور کارم، مداوم تعاملاتی با مردم این استان‌ها دارم و ضمن احترام برای مردم شریف سایر استان‌ها کشور عزیزمان، می‌بینم که اصفهان فرهنگ کار و تلاش و انضباط در آن هویداست. با این حال اصفهان یک روز بیشتر از ما کار می‌کنند و ما مردم کم‌کار استان کهگیلویه و بویراحمد یک روز بیشتر استراحت می‌کنیم.
آقای استاندار!
در برابر آیندگان چه خواهی گفت که می‌گویند از زمان دکتر خادمی پنج‌شنبه‌ها در این استان کلا تعطیل شد؟
آیا نخواهند گفت چون استاندار ساکن تهران بود…؟
به چه قیمتی؟ اگر واقعا این هم از دلایل تعطیلی پنج‌شنبه باشد مصیبت است. (چون شایعه است)
البته بخشی از این تعطیلی میراث اشتباه گذشتگان است، اما دلیلی بر ادامه و سرایت آن به کل سال توسط شما نیست.‌‌ همان تعطیلی تابستان هم اشتباه اندر اشتباه است.
انرژی باید مصرف شود تا چرخ‌های جامعه بچرخد. نمی‌شود با تعطیلی جامعه مانع مصرف انرژی شد!
آیا صرفاً همین که تعدادی کارمند از این تعطیلی خوشحال باشند، ملاک خوبی برای تعطیلی پنج‌شنبه است؟
مگر خبر نداری در برخی از ادارات کم‌کاری و عدم پاسخگویی به مردم بیداد می‌کند؟ بماند بقیه مسائل…. البته برخی از ادارت هم زحمت‌کش هستند و شایسه تقدیر و نباید از حق گذشت.
آیا نمی‌دانید که حداقل کار مفید ادارت تقریباً تا وقت نماز ظهر است و متاسفانه به بهانه نماز، از نیم ساعت قبل از اذان بسیاری از کارکنان آستین‌هایشان را بالا می‌زنند و اتاقشان را ترک می‌کنند، نیم ساعتی و یا بیشتر هم به نماز مشغولند و به زور می‌شود پیدایشان کرد. می‌بینی نماز خیلی وقت پیش تمام شده است، ولی معلوم نیست کجا رفته‌اند؟ و یا اینکه دارند با برخی در‌‌ همان نمازخانه مشغول صحبتند! نمی‌شود هم از آن‌ها سوال کرد چرا اتاقتان تشریف نمی‌آورید کار مردم را انجام بدهید که طلبکارانه پاسخ می‌دهند مگه نمی‌بینی نماز بودیم؟!
من به آن کارمند گفتم پدربیامرز مگه نماز جعفرطیار می‌خوانی؟ به خدا منم نماز می‌خوانم ولی این نمازی که شما به بهانه‌اش گاهی چند ساعت از وقت خلق‌الله را می‌گیرید، قبول نیست. به دین خدا ظلم نکنید.
آقای استاندار! برادر مسلمان!
این کاری که در ادارات با نماز می‌کنند، درست نیست. مردم را از نماز بدبین می‌کنند. این کار از سبک شماردن نماز به مراتب بد‌تر است. در این کار هم حق‌الله و هم حق‌الناس ضایع می‌شود.
این نماز فردای قیامت شاکی می‌شود که مرا در ادارات تحت نظر شما ضایع کردند. به بهانه من خدمت به مردم فراموش شد. به نام من کم‌کاری کردند و زیرکار در روی خود را توجیه کردند! به من ظلم شده است!
به عنوان یک مسلمان اهل نماز به شما توصیه می‌کنم نگذارید به نماز بی‌احترامی شود. دنیا تمام می‌شود و تنها چیزی که برایمان می‌ماند همین نماز و خدمت به اقامه صحیح نماز و خدمت به مردم است.
آقای استاندار!
به فراخور کسب و کار آزاد و تعاملی که با ادارت دولتی دارم، گاهی که رجوع کردم مدیرکل و ریس دانشگاه که بماند (به هر حال به فراخور کار در جلسه یا ماموریت هستند و…) اما برخی از معاونت‌ها و مسئولان ارشد دستگاه به طور منظم و راس ساعت کاریشان حضور ندارند. به عنوان مثال در دستگاهی معاونتی هست که وقتی کارم به آن خورد، پرسیدم کجاست و کی می‌آید، منشی جواب داد که مثلاً مهندس یا دکتر یا حاجی همیشه ۹ به بعد می‌آید، از آن طرف هم که ساعت ۱۲ نماز مظلوم ظهر است و بعد از نماز هم که…. حاجی حاجی مکه!! (آن اداره جای دوری نیست. بیخ گوشتان است. اصلا شاید همانجا باشد. پس ذهنتان خیلی جای دوری نرود)
یعنی مثلاً باید یک معاون دستگاه دولتی ۳ ساعت یا نهایتا خوشبینانه بگوییم ۵ ساعت در روز خدمت کند؟
این‌ها که خدمتتان نقل می‌کنم موردی نیست. بار‌ها اتفاق افتاده. ماموریت و جلساتشان را هم حساب کرده‌ام. خیلی هم بی‌انصاف نیستم که بخواهم کم‌کاری‌ها را زیاد نشان بدهم. این واقعیت است. از مردم بپرسید.
خوب است این را هم بدانید که بسیاری از وقت کارکنان اداری به بحث‌های سیاسی و مطالعه سایتهای سیاسی (فقط سیاسی) و کامنت نویسی در زیر اخبار سایت‌ها، در محیط اداری سپری می‌شود!
انصافاً به نظر شما اینکه تمامی اتاقهای اداری دستگاه‌ها مجهز به اینترنت باشند ضروری است؟ مگر باشگاه تحقیقاتی هستند که دائما اینترنت نیاز دارند؟ به چکار یک کارمند اداری می‌آید؟ اگر تبعات این امر را بررسی کنید خوب است.
بر همه این‌ها وقت کشی‌های صبحانه اداری را اضافه کنید!!!!
بخشی از وقت نیز با گوشی‌های اندروید سپری می‌شود. تازه شاکی هم هستند که ادارات اینترنت وای فا ندارند!
آقای استاندار!
کاش همچون شاه عباس ردای درویشی می‌پوشیدی و نا‌شناس سری به کوچه و بازار و ادارات می‌زدی و حرف مردم را می‌شنیدی تا بهتر دستگیرتان شود.
آقای استاندار!
من به عنوان یک غیردولتی به شما می‌گویم که نرخ اقلام در بازار شناور است. کاری به تورم ندارم، چون دست شما نیست. ولی چرا یک جنس با تمام شرایط مشابه قیمت‌های متفاوتی در این شهر دارد؟ چگونه است که مثلا یک پماد (داروهای بدون نسخه. چون داروهای نسخه‌ای را کمتر می‌شود کم و زیاد کرد) گاهی به تعداد داروخانه‌های شهر قیمت متفاوت دارد؟ یا حتی از‌‌ همان داروخانه که خرید می‌شود، اگر ۱۰ دقیقه دیگر برگردی، قیمت دیگری می‌‌گوید، حالا گاهی بیشتر و گاهی کمتر!
مصیبت این است که این امر توسط تحصیلکرده‌ترین مردم اتفاق می‌افتد. زیرا صاحب داروخانه تحصیلات دکترا دارد. وای به حال من بازاری کم سواد!
چرا قیمت اجاره‌ها در شهر یاسوج با سن‌پترزبورگ و لندن رقابت می‌کند؟
حال آیا این امر از‌‌ رها بودن و خودسر بودن نحوه فروش در بازار شهر حکایت ندارد؟
در آخر
آقای دکتر!
هر چه هم نگاه می‌کنم این سایتهای استان کمتر مطلب مفید برای اصلاح استان می‌نویسند. همه به مسائل سیاسی و دعوا‌ها می‌پردازند.
بابا ول کنید این مسائل را. نصیحتشان کنید! تذکر بدهید!
تمام مردم استان ما از آن کسی که در گهواره است و مامی می‌شود و پوشک استفاده می‌کند تا آنکه پایش لب گور است همه ماشاءالله انگار دکترای علوم سیاسی و حقوق داریم و صاحب نظریم!
انگار همه می‌خواهند استاندار و نماینده مجلس شوند! خیلی هامون ادعای ریاست جمهوری هم داریم!
همین سیاست زیاد استان ما را نابود کرده است.‌‌ همان جور که هر چیزی به مقداری لازم است مثلاً تعداد معینی پزشک و معلم برای شهر لازم است، سیاستمدار هم به یک تعداد برای استان لازم است. قرار نیست همه سیاستمدار باشند. مقداری هم کار می‌خواهیم. تعدادی هم آدم کارکن می‌خواهیم که این سیاستمدار‌ها بر آن‌ها حکومت کنند. این جور که نمی‌شود!
قابل ذکر است بسیاری از این مسائل که خدمتتان عرض شد، از سابق و قبل از دوران مسئولیت شما تا به حال بوده است. صرفاً مختص به دوران مسئولیت شما بر استان نیست. ولی انتظار می‌رود در اصلاح آن‌ها بکوشید.
با تشکر از شما
یک بازاری؛ (فرض کن نام من: خادم‌الناس غلامی یا غلام‌الناس خادمی)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد