تاریخ درج خبر : 1394/08/25
کد خبر : ۵۲۳۹۳۹
+ تغییر اندازه نوشته -

سخنرانی مدیر هم‌استانی در نماز جمعه شیراز

مدیر هم استانی به عنوان سخنران پیش از خطبه در جمع نمازگزاران شیرازی حضور یافت.

به گزارش سایت استان معاون قضایی دادگستری استان فارس گفت: تصویب و لازم الاجرا شدن قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر نوید بخش حمایت کامل قانون از ملتزمان به فرایض دینی است معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان فارس در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه شیراز با تشریح قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و لزوم توجه مردم و مسئولان به احیاء کنندگان این فریضتین پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین سید صدراله رجایی نسب در جمع نمازگزاران شیراز با اشاره به آیه شریفه ای از قرآن مجید گفت: خداوند تبارک و تعالی مؤمن ممتاز و برجسته را مؤمن به جای آورنده تکلیف امر به معروف و نهی از منکر دانسته است . وی تأکید کرد: مؤمنان و شیعیان ائمه معصومین (ع) به موازات برپا داشتن نماز و به جای آوردن سایر فرایض دینی وظیفه دارند فریضتین امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه اسلامی احیاء و اجرا نمایند.

حجت الاسلام والمسلمین رجایی نسب با بیان این مطلب که امام حسین (ع) ، امام و پیشوای امت ما جان شریف خود را در راه اقامه امر به معروف و نهی از منکر نثار کرد؛ افزود: ستون فقرات قیام امام حسین (ع) طبق فرمایش آن حضرت را بحث امر به معروف و نهی از منکر تشکیل می دهد؛ لذا این امر نشانگر اهمیت جایگاه والای این فریضتین در سلامت جامعه اسلامی است. این مقام قضایی استان گفت : وجود آیات کریمه قرآن در خصوص امر به معروف و نهی از منکر نشان می دهد که ایمان کامل و نجات بخش در عالم آخرت صرفاً با این دو مقدمه برای ما حاصل خواهد شد. وی با بیان اینکه قرآن کریم و شریعت وظیفه هرکس را تبیین کرده است؛ افزود: هر گاه که در موضوع امر به معروف و نهی از منکر نیاز به برخورد نظامی و انتظامی باشد این وظیفه بر عهد حکومت است و وظیفه آحاد مردم تنها امر به معروف و نهی از منکر زبانی است .

معاون قضایی دادگستری استان فارس در ادامه به تصویب قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر در ابتدای سال جاری اشاره کرد و خاطر نشان ساخت : این قانون در راستای اجرای سفارشات دین و شرع مقدس اسلام تدوین و به تصویب رسیده است و در آن وظایف و تکالیف همه آحاد مردم و مسئولان را مشخص و معین ساخته است.

وی با اشاره به اینکه در این قانون وظایف ادارات و نهاد های متولی امر فرهنگ عمومی مشخص گرده است اظهار داشت: قبل از تصویب این قانون آمران به معروف و ناهیان از منکر از امنیت لازم برای انجام وظیفه دینی خود برخوردار نبودند و بعضاً شاهد بودیم که افرادی که اقدام به امر به معروف می کردند مورد تعرض واقع می شدند . قاضی محاکم تجدید نظر استان فارس در ادامه تصویب قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر را حمایت از قشر متدین و ملتزم به احکام اسلام ارزیابی کرد و افزود: پیش از این حتی با تأکیدات رهبر معظم انقلاب ( مد ظله العالی ) آمران در مقام اجرای فریضتین با مشکلات و برخورد هایی مواجه می شدند که تصویب و لازم الاجرا شدن این قانون نوید بخش حمایت کامل قانون از ملتزمان به فرایض دینی است.

وی با تأکید مجدد بر وظیفه تذکر زبانی آحاد مردم در بحث امر به معروف و نهی از منکر یاد آور شد: وجود این قانون، تذکری برای افراد خیره سری است که حریم ها نمی شناسند.

معاون قضایی دادگستری فارس وجود برخی گناهان در جامعه را دارای آثار و تبعات اجتماعی برای جامعه دانست و تصریح کرد : در این میان گناه ترک امر به معروف و نهی از منکر و فراموشی این وظیفه و تکلیف دینی، سلامت جامعه را تحت الشعاع قرار می دهد.

حجت الاسلام رجایی نسب در بخش دیگری از سخنان خود در جمع نمازگزاران شیراز به تشریح امتیازات و ویژگی های این قانون پرداخت و تأکید کرد: یکی از امتیازات برجسته قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر رعایت حریم خصوص افراد است .

وی تأکید کرد حریم خصوص در اسلام محترم است و نباید به بهانه امر به معروف و نهی از منکر به حریم خصوصی مردم تعرض کرد. وی در ادامه خاطر نشان کرد: البته به صِرف وجود حریم خصوصی نیز هر کسی حق ندارد هر کاری را که زیان اجتماعی در پی دارد انجام دهد. لذا رعایت موازین شرعی از جمله الزامات مورد تأکید در این قانون است.

معاون قضایی دادگستری فارس همچنین با اشاره به اینکه شخصیت های حقوقی، مدیران و مسئولان نیز موظف به رعایت حقوق آمران به معروف و ناهیان از منکر در ادارات و نهاد ها هستند گفت: اگر شخصیت های حقوقی بخواهند با استفاده از جایگاه خود با کسانی که اقدام به امر به معروف و نهی از منکر می نمایند حتی اگر مستخدم مادون باشد ؛ برخورد کنند باید مطابق این قانون جبران خسارت نمایند.

وی در ادامه با اشاره ماده ۱۱ قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر به تشریح وظایف دستگاه قضایی در حمایت از آمران پرداخت و افزود: به حمداله دادگستری استان فارس با حساسیت رئیس کل دادگستری استان پیش از تصویب این قانون در راستای اجرای دستورات قرآن حامی ویژه آمران به معروف و ناهیان از منکر بوده است و پس از تصویب قانون نیز در اجرای ماده ۱۱ با اختصاص شعب ویژه عزم خود را در برخورد با متعرضات به آمران به معروف و ناهیان از منکر جزم کرده است.

وی در پایان به وظایف نهادهای مسئول در فراهم ساختن اقامه امر به معروف و نهی از منکر و بالا بردن سطح آگاهی های عمومی و آموزش و اطلاع رسانی اشاره کرد و اجرای دقیق قوانین را نیاز مند عزم و اراده و تعامل جدی همه نهاد های مسئول دانست .

معاون قضایی دادگستری استان اظهار امیدواری کرد: به تأسی از امام حسین (ع) و اجرای فرامین رهبر معظم انقلاب و توجه کافی به آثار زیانبار ترک فریضتین امر به معروف نهی از منکر بنا به روایت امیر المومنین (ع) همه نابسامانی های جامعه تبدیل به سامان گردد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد