تاریخ درج خبر : 1394/08/25
کد خبر : ۵۲۳۹۶۲
+ تغییر اندازه نوشته -

آغاز سرشماری حیات وحش مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: سرشماری حیات وحش این استان در سال جاری متفاوت تر از همیشه انجام خواهد شد.

عطا پورشیرزاد در جمع خبرنگاران از تفاوت در سرشماری امسال حیات وحش این استان خبر داد و افزود: قطعا”از شکارچیان نادم و توان جوامع بومی محلی استفاده خواهیم کرد.

وی اظهارکرد: امسال از ظرفیت های برون سازمانی، مشارکت نهادهای غیر دولتی و تشکل های مردم نهاد در سرشماری حیات وحش استفاده خواهیم کرد.

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: این سرشماری برای مشخص شدن عملکرد، بدست آوردن آمار وحوش و همچنین بررسی نقاط ضعف و قوت کارکنان این اداره در حفاظت از پستانداران مناطق تحت حفاظت و مدیریت این سازمان انجام می گیرد.

پورشیرزاد به گونه های پستاندار قابل شمارش در این سرشماری اشاره و تصریح کرد: کل، بز، خوک وحشی، گرگ، روباه، تشی، خرگوش و ردپای گونه های شبگرد هستند.

وی ادامه داد: این سرشماری که از شنبه تا سه شنبه 23تا26 آبانماه در مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان در شهرستانهای گچساران، دهدشت، باشت و بهمئی آغاز شده از 16 اکیپ متشکل از تشکل های زیست محیطی، شکارچیان نادم از شکار، جوامع بومی و محلی حاشیه مناطق تحت حفاظت شده ، تشکل های مردم نهاد، بازنشستگان، کارشناسان در کنار محیط بانان جهت سرشماری بهره مند خواهیم شد.

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد به روش سرشماری حیات وحش اشاره و عنوان کرد: در مناطق تحت مدیریت اعم از حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش و مناطق شکار ممنوع که گونه های حیات وحش وجود دارد با روش مشاهده مستقیم و تائید کلیه اعضاء هر اکیپ انجام خواهد شد.

پورشیر زاد بیان کرد: تعداد هر اکیپ با توجه به مساحت منطقه و توپوگرافی آن کوهستانی، وجود نقاط صعب العبور و وسعت و شرایط زیستگاه تعیین می شود.

وی افزود: بعد از اتمام ماموریت در جلسه ای که با حضور تمام اعضاء سرگروه ها تشکیل می شود سرگروها آمار خود را ارائه می دهند و صورتجلسه ای از کل آمار تنظیم و به امضاء کلیه اعضاء می رسد.

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد حضور جوامع بومی محلی را نشانه شفاف سازی در ارائه آمار عنوان و اضافه کرد: این خود نقطه عطفی است که این افراد در کنار محیط بانان و کارشناسان این اداره ضمن استفاده از تجربیات با روش مستقیم کار آشنا شوند.

+ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد